12.3.07

Vratné lahve - 80%

Režie Jan Svěrák. Scénář a hlavní role Zdeněk Svěrák. Příběh 65letého profesora (Svěrák), který už má dost školy a začne pracovat v supermarketu ve výkupu lahví, prostřednictvím čehož si chce ještě trochu užít života. Víc vědět netřeba.Je trochu škoda, že jsem předevčírem tak vychválil Karin Babinskou za Pusinky jako něco výjimečného, protože jinak bych skoro přesně totéž napsal o Svěrácích a jejich filmu. Tenhle film prostě funguje! Sice jsem před pár minutami měl menší diskusi s Tomášem Baldýnským o tom, zda jsou Vratné lahve komedie (já myslím, že ano), ale ať už jsou nebo nejsou, faktem zůstává, že si nevzpomínám na moc českých porevolučních filmů, při kterých jsem se téměř nepřetržitě smál, usmíval nebo aspoň měl příjemný pocit.

Není to tím, že by byl scénář bůhvíjak originální nebo vypilovaný. Na mnoha místech mi bylo jasné, jaká pointa přijde, ona skutečně přišla a já se bavil tím, jak byla zahraná a zrežírovaná (většinou). Hlavně jsem si ale neustále uvědomoval, že i když to není dokonalý film, je nesrovnatelně lepší, než 95% české produkce a je téměř nutno ho posuzovat v nějaké vlastní unikátní kategorii.

Díky, Svěráci, a nic si z toho nedělejte, že vám vytýkají neoriginalitu. Radši být neoriginální, než točit nepodařené filmy, jako většina vašich kolegů!

10 komentářů:

 1. Pusinky a teď tohle ... Teda, buď se český film odrazil ode dna, nebo František Fuka začal brát drogy.

  OdpovědětVymazat
 2. Včera jsem Vratné Láhve viděl a musím souhlasit. Perfektní film.

  Bavil jsem se nepřetržitě, podle čehož bych film definoval jako komedii.

  OdpovědětVymazat
 3. Gormie: doufam, ze plati alespon bod jedna.

  OdpovědětVymazat
 4. Rekl bych, ze jsem nenarocny divak. Mam sice heslo: "Chodim do kina jenom na filmy, ktere se mi libi" (coz znamena, ze nechodim na kraviny), ale ruku na srdce - bude to pravdepodobne tim, ze se dokazu divat temer uplne na vsechno (samozrejme v rozsahu filmovych zanru, ktere me bavi - na teen komedie a romanticke lovestory nechodim). Diky tomu jsem videl spoustu ceskych filmu a vetsina z nich se mi (na rozdil od Frantiska Fuky) libila. JENZE - jde o to, ze ceske filmy pravdepodobne beru tak nejak shovivaveji nez ty zahranicni a vzdy si na nich najdu neco, co se mi libilo. Pan Fuka je (dle meho nazoru) obektivni recenzent a provedeni vetsiny ceskych filu je asi opravtu tristni. Jsem proto pokazde rad, kdyz si na fffilmu prectu kladnou recenzi na cesky film, ktery se mi (shodou okolnosti) taky libil :-)

  OdpovědětVymazat
 5. I mně se Vratné Láhve líbily, a když o tom teď zpětně přemýšlím, já tomu filmu nic nemůžu vytknout. Skutečně, pointy byly předpokladatelné, ale tak nějak to nevadilo. Kdo to ještě neviděl, má nejvyšší čas vyrazit!

  OdpovědětVymazat
 6. "je téměř nutno ho posuzovat v nějaké vlastní unikátní kategorii." Tak tohle slyším od FF prvně. Je to tak dobře?

  OdpovědětVymazat
 7. Ač na české filmy moc nejsem, na přání polovičky jsem Vratné láhve absolvoval. Odcházel jsem příjemně spokojen. Film sice neznamenal nějaký pocit totálního unešení či nevyvolal těžko zodpověditelné otázky, ale bavil jsem se dobře.

  OdpovědětVymazat
 8. tento film bych dal taky do tagu CESKY

  OdpovědětVymazat
 9. Po dlouhé době film, který měl trochu spád a nebyl patetický.Mladý Svěrák se rozhodně prosadil :-)

  OdpovědětVymazat
 10. JE TOTO VUBEC MOZNE? film ZVRATNE LAHVE byl podle naseho nazoru jeden z nejhorsich filmu vsech dob,ktery pouze ukazuje senilitu sveraka seniora a totalni a do oci bijici NETALENT sveraka juniora.mrzi nas ze nekdo muze takovou sracku financovat a natocit.hanba ceske kinematografii!!!ZVRACIME.
  zg+och

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.