12.3.07

Proč lidi přestávají chodit do kina

Filmoví distributoři naříkají, že lidi přestávají chodit do kina a radši si filmy stahují z Internetu. Jak proti tomu bojovat? Nemá smysl dělat propagační protipirátské kampaně a vymýšlet způsoby ochrany. Jediné, co má smysl, je zajistit, aby zážitek v kině byl lepší, než zážitek na monitoru vašeho počítače.

Čímž se dostávám k dnešku (přesněji řečeno, ke včerejšku).

Byl jsem v Palace Cinemas Slovanský dům v sále číslo 1 (největším?) na večerním představení za plné vstupné (159 Kč). Všechny reklamy, upoutávky a prvních 5 minut filmu bylo doslova poseto černými skvrnami a šmouhami (a to šlo o Vratné lahve, které měly premiéru tento týden). Nejhorší byl ale zvuk. Nevím, jak přesně jsou míchané Vratné lahve, ale všechny reklamy, trailery i samotný film, to všechno znělo pouze zpoza plátna, ani stopa po prostorovém zvuku. Ale co bylo nejhorší - kdykoliv byl zvuk trochu hlasitější, začal z levé strany plátna chrchlat jako přebuzený počítačový reproduktorek za 199 Kč. A tím skutečně myslím trochu hlasitější - nezapomeňte, že šlo o Vratné lahve, ve kterých se nevyskytují výbuchy a přestřelky.

Kdybych si stěžoval, možná by mi vrátili peníze nebo bych dostal vstupenky zdarma nebo bůhvíco... Ale o to nejde. Pointa je v tom, že mi těch 159 Kč za to handrkování nestojí a že očekávám, že za těch 159 Kč bude nějaký zaměstnanec kina nějak kontrolovat, jestli zvuk funguje nebo ne. Protože když si stáhnu z Internetu nějaký DVDRIP, mám doma kvalitnější zvuk, než jsem měl včera v kině za 159 Kč (a co se týče prvních pěti minut filmu, tak i kvalitnější obraz).

21 komentářů:

 1. Nehledě na to, že někteří návštěvníci se neobtěžují použít deodorant, jí aromatická jídla z mekáče, chodí o 15 minut pozdě a mají tu drzost se cpát na své místo na konci řady...
  Zlatý Kino OKO, tam sedí cca 30 lidí v celym sále, lístky levný...

  OdpovědětVymazat
 2. A to bylo kino v Mladé Boleslavi kritizováno za špatný zvuk. Nepraská tam snad ani jeden reprák a promítač to v jednom kuse chodí kontrolovat. Už se "moc těším" až nám tu zavřou filmový klub + normální kino a otevřou multiplex. To snad přestanu chodit do kina...
  btw je vstupenka v multikině dražší (99-159 Kč) než v klasickém kině (u nás 65-80 Kč).

  OdpovědětVymazat
 3. A to ještě nebyl zmíněn nepochopitelný zvyk většiny multikin osolit zvuk na neposlouchatelné maximum.
  Asi jsou hrdí na svou drahou aparaturu a proto musí být hlasitost co nejvyšší, pokud možno hlavně v oblasti výšek.

  OdpovědětVymazat
 4. Absolutni souhlas! Byli jsme v Palace Cinemas na Parfem-pribeh vraha a jednak hlasitost zvuku byla az nesnesitelne velka a druhak cely film byl rozostreny (spatne zaostrena kamera/projektor?). Za cca 150 Kc na osobu spatny zazitek.

  OdpovědětVymazat
 5. Taktez souhlasim, to je duvod, proc jsem si poridil projektor a THX certified zvukovou soustavu.
  Zajdu do pujcovny, tam si za 30 kc pujcim DVD a zazitek doma je nekolikrat lepsi.
  Zvuk muzu nastavit jak chci, film se da zastavit, pretocit. Reklamy na zacatku se daji taky pretocit.
  Kdyz jsem byl nedavno po hodne dlouhe dobe v kine a videl jsem ten tmavy obraz tak daleko, tak jsem si rikal, jak jsem mohl do kina chodit ;)
  Opravdu, projektor a nejaka lepsi zvukova sestava pro prehravani Dolby digital a DTS a mate doma lepsi kvalitu nez v kine. Ovsem pocitejte ze na srovnatelnou kvalitu je to tak 20-30 tis investice.

  OdpovědětVymazat
 6. Obdobná zkušenost, Cinestar Pardubice - šokovalo mě, že v tom skvělém novém multikině je v obrazu vidět rastr. A navíc se to celé klepalo, nejmíň deset minut (možná celou dobu a jen jsem to přestal vnímat).

  OdpovědětVymazat
 7. No nevím, já mám dobrou zkušenost s Palace Cinemas v Letňanech a v kině Ládví. Ani jednou jsem tam zatím nenadával na kvalitu.

  OdpovědětVymazat
 8. "Proč nepřestanu chodit do kina :-)"

  Chtěl bych krátce reagovat na článek pana Fuky, se kterým v principu souhlasím, ale částečně bych mu chtěl oponovat (viz titulek :-)

  Především: Shlédnutí filmu je událost. Není to to samé, jako když si člověk při žehlení pouští v televizi seriál nebo když si před spaním pustí tv s nastaveným automatickým vypnutím. Tomu by mělo odpovídat i místo, kde film shlédnete. Kino je k tomu ideální, protože to je místo, kde se nedělá nic jiného, než promítají filmy (a nezajímá mě, že tam někdo dělal i jiné věci, které s promítáním nijak nesouvisí :-) Když si film pustím doma, musím počítat s tím, že tam existuje celá řada faktorů, které mi budou požitek z filmu rušit a které souvisí s tím, že si film promítám doma, kde se – většinou – dělá spoustu dalších věcí než promítání filmů. Takže když chci mít klid na film a nechci se nechat něčím nebo někým vyrušovat, jdu do kina.

  Pokud jde o hlasitost, těžko si budu moct dovolit pustit film doma tak hlasitě, jak bych chtěl – už jenom kvůli sousedům nebo mé rodině (kterou mé oblíbené zombie horory nemá ráda :-). Takže jdu do kina.

  Kina mají mnohem větší promítací plátno a navodit dojem velkoleposti je tak mnohem snadnější, než na monitoru nebo tv (jistě, dělají se i OBROVSKÉ tv, ale já takovou nemám). Takže jdu do kina.

  Jsem si vědom, že kinosál plný žeroucích, mluvících a všelijak rušících lidí naprosto zničí filmový zážitek (vzpomínám, jak na promítání Sleepy Hollow vedle mě seděla ženská, která ten film už viděla a svému příteli dopředu polohlasně říkala, co se bude dít). Proto chodím do kina přes všední den od 22:00, kdy jsem v kině sám.

  Jsem si vědom toho, že pokud mají v daném kině zvuk (nebo kopii filmu), který stojí za starou belu, jste zhnusení. Jsem si vědom toho, že když je film rozostřený, nebo je ho vidět jenom půlka, je to k vzteku. Nicméně pokud budou tyto prohřešky nahodilé a nikoli pravidelné, pořád ještě (pro mě) existuje víc důvodů, proč chodit do kina než sedět doma a doufat, že po mně nebude nikdo při sledování všech třech dílů LOTRa nikdo nic chtít :-)

  OdpovědětVymazat
 9. S článkem souhlasím, přesto musím říct, že do kina chodit nepřestanu, protože (i když doma mám promítačku a výborné ozvučení) velikosti plátna se jen tak nevyrovnám. Hlavně si vybírám (nebo mám štěstí :) dobré multiplexy. Také, jak řekl uživatel crom, v kině je to úplně o něčem jiném. Proto mě problémy, které Fuxoft popisuje, mrzí o to víc. Palace jsem odepsal již dávno, zvláště Slovanský dům. Naopak velmi dobré zkušenosti mám s bezkonkurenční Village cinemas, i v multikině v Ládví, v pohodě je i CinemaCity Flora a většinou naprosto bezproblémový Cinestar v Plzni (případné problémy obsluha okamžitě odstranila, ale to bylo většinou v době, kdy se kino ještě "zajíždělo"), kam jezdím za přítelkyní.

  OdpovědětVymazat
 10. Naprotý souhlas, kvalita promítání filmů je opravdu mizerná. I když musím říct, že to může být i vinou "analogového" promítání, takže pokud někdo jde na film, který už je pár týdnů promítán, musí počítat s tím, že už bude trochu ošoupaný. Ovšem z větší části je to podle mě vina provozu kina, kterým je to prostě ukradený.

  OdpovědětVymazat
 11. Souhlasím - proto také ze zásady nechodím do kina Palace na Smíchově. Udělal jsem tam tři špatné zkušenosti ze čtyř návštěv a od té doby když Smíchov, tak jedině Viliž Sinema. :-)
  Jako jediné v republice má certifikaci THX, byť jenom v sále č. 11, jsou tam menší plátna (mnohem přiměřenější velikosti sálu než v Palace), zvuk není nesmyslně nahlas a je dobře seřízený.

  Akorát při poslední návštěvě kina tuto sobotu na Fontáně, což je dost intimní film, tiché scény s jemnou hudbou atd. mě nebetyčně sr..i drazí šustící a chroupající spoluobčané. Proč proboha nezakážou chodi do kina s jídlem? Vždyť si to všichni můžou sníst předem, ne???
  JKL

  OdpovědětVymazat
 12. Taky nechápu, proč mají lidi potřebu v kině chroupat popkorn, srkat kolu, v půlce filmu odcházet a pak se ve třech čtvrtinách vracet a ptát se ostatních, co že to prošvihli. Nejvíc mě vždycky dojme, to, co se začne dít po oficiálním požádání o ticho. Míra lidské hluchoty je pravděpodobně přímo úměrná hlasitosti jejich projevu.

  Co se týká kvality projekce, nemám co dodat.
  Vlastně mám - nevím, jestli to skutečně tam moc závisí na tom, zda se promítá analogově nebo ne. Pamatuju, jak se tuším předloni v Aeru zbláznilo DVD. Bylo to ještě horší, než ty fleky, protože se to nehýbalo vůbec, a když, tak to jelo znova a znova od začátku...

  OdpovědětVymazat
 13. No zajděte si v Brně do kina Art. Tam jsem byl ve velkém sále na DVD projekci, obraz se trhal a zastavoval, uvaděč tam seděl jako pecka a když jsem se byl zeptat jestli s tim nejde něco dělat, tak říkal že ne, ať řeknu promítačům. No ti se sice styděli, přeskakovali kapitoly a když se film dotrhal do konce, šel jsem do pokladny pro řešení, dozvěděl jsem se že majitel je nedostupný a že už film skončil. Naštěstí mi po chvíli peníze vrátila (misto nove vstupenky, kterou bych klidně vzal abych se přesvědčil, že to není kinem ale filmem). Nicméně jsem byl jediný, koho to překvapilo a šli to řešit. Takže asi normálka. Oproti tomu je multikino ve Špalku jako nadupanej Harley oproti Babetě.

  OdpovědětVymazat
 14. To: JKL

  No jo, zakázat jídlo, to by bylo hezké. Nicméně - někde jsem (šokovaný) četl, kolik procent příjmů multikin tvoří prodej popcornu a coly - bylo to nejmíň 30 %... Ale při tom, jak mají nastavené ceny, se nedivím - nebo spíš se divím, že si to někdo kupuje.

  Jinak si vzpomínám na společný zážitek z Ládví, kde jsme byli před časem (cca 3 roky) na Roku ďábla - zvuk (jinak u tohoto filmu hodnocený dost pozitivně) šel jen MONO! Po projekci nám dali volné lístky, což je akceptovatelné řešení...

  Přidám ještě špatnou zkušenost z Hostivaře - byli jsem tam nedávno na Obsluhoval jsem Anglického krále. Obraz mi přišel trhaný, možná to bylo i tím, že v sálu č. 2 je skutečně obrovské plátno. Byli jsme ve 3. řadě od zadu a říkal jsem si, jak mohou do tak velkých sálů (nebo s nepřiměřeně velkým plátnem) vůbec chodit diváci do první poloviny řad před plátnem? (No, nakonec na tom Anglickém králi byly plné právě jen ty poslední 3 řady...) Skutečně - velikost plátna není přímo úměrná diváckému zážitku, to je podle mě nesmysl... Daleko více preferuji klidný a ostrý obraz.

  OdpovědětVymazat
 15. Kdyby mely byt kina specializovany na divaky, kteri vyzaduji kvalitu, tak nebudou multiplexy, ale minikina. Jde o rodiny o vikendu, ktere hadam voli aktivnejsi aktivity a filmy si pousti kdy chteji (a je fuk jestli si je kupujou, pucujou v pujcovnach, stahuji za penize nebo stahuji zadarmo). A zadruhe o teenagery, kteri maji cim dal vic na vyber cemu se po vecerech venovat, a omezene prostredky. Skutecnym konkurentem filmu jsou snadne cestovani a nizka cena provozovani sportu u rodin a alkohol, drogy, antikoncepce a sociální funkce internetu u teenageru. Proto do kin chodi min lidi a min bude. Jedina obrana je masivnejsi hype, coz je mimochodem, krasne videt v zamori na pomeru opening/total za poslednich 10let. Mimochodem protipiratska kampan je jako vetsina osvety hlavne zastrasovanim deti a jako takova muze mit uspech (napr. v duchu "kradou jen deti chudejch" nebo "dobra znamka pro toho, kdo vi, ze filmy se nekradou").

  OdpovědětVymazat
 16. No, na Fontáně jsem byl ve Světozoru, obraz sice žádná sláva, zvuk mohl také míň řvát, ale diváci seděli jak pěna, takže určitě mnohem lepší než v multiplexu.

  OdpovědětVymazat
 17. Jo!
  Tohle mi pripomina jak jsem byl na Supermanovi v Palace cinemas Olympia. Ve scene, kdy S. vynasi kryptonovy ostrov do vzduchu obraz ztmavnul, zmodral, zezelenal, zezloutnul a nakonec zcervenal. Podobne na tom byl i zvuk.
  Ostatne v Olympii jsou problemy s prostorovym zvukem snad u kazdeho filmu.

  OdpovědětVymazat
 18. V souvislosti se žraním a rušením v kině připomínám svůj oblíbený klip kina Světozor - Popcorn free culture http://www.youtube.com/watch?v=OUWA3TR1LMM

  OdpovědětVymazat
 19. Staci chodit do kina, kde se o technickou stranku staraji a do salu neposuti lidi, co si pletou kino, s fast foode. Jako treba Cinema City

  OdpovědětVymazat
 20. Dnes jsme byli v Premiere Cinemas Teplice na 2D filmu Interstellar a též musím spíš kvalitu obrazu pohanit, ostrost se střídala s neostrostí a zvuk ač byl dost dobrý, tak při zvyšujících se gradací to opravdu trhalo uši, divím se, že si na to ještě nikdo nestěžoval. V mluvených pasážích a normálním hudebním doprovodu to bylo fajn, ale jak to v určitých a celkem i častějších pasážích začalo gradovat, bylo to absolutně neakceptovatelné. Docela jsem litoval, že jsem nešel do starého kina Květen a ještě k tomu levněji :-( Souhlasím s tím, že zážitek z filmu je určitě lepší než doma v obýváku, ovšem v Premiere Cinemas v malém sále, kde je maxi plátno, to chtělo jít koukat ještě o řadu výš, než by bylo vůbec možné :-( Čili pro mne byla poslední řada akceptovatelná, ostatní už nikoliv, člověk musí očima dost pracovat, aby stíhala číst titulky a ještě sledovat pravou a levou stranu.... Doufám, že se nad tím někdo z vedení zamyslí a přinejmenším uberou alespoň trochu na hlasitosti zvuku. To je mi přitom už 43 let, takže určitě nemám sluch jako náctiletí....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dodatek: ovšem co mohu pochválit, jsou pohodlná sedadla....

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.