10.3.07

Pusinky - 80%

Tento český film obsahuje jednu zásadní "skrytou hrozbu". Když vám řeknu, že je o třech rozverných osmnáctiletých holkách, které se vykašlou na rodiče a vydávají se (ve vleku se čtrnáctiletým bráchou jedné z nich) na road trip, užívat si a balit kluky, pravděpodobně to ve většině z vás vzbudí dojem, že jde o něco podobného jako Panic je nanic nebo Rafťáci. Což je zásadní omyl!!!Podobně jako v Rafťácích ani v Pusinkách příliš nezáleží na celkovém ději nebo jeho pointě a jde spíš o sled výjevů. Rafťáci se ovšem mají k Pusinkám asi jako se Pretty Woman má k Děvce Kena Russella. Pusinky jsou reálné, skutečně lidsky procítěné a drsné - z některých scén rozhodně nebudete mít příjemný pocit a po skončení filmu vám rozhodně nebude do zpěvu. Znovu a znovu mě při Pusinkách šokovalo, že se jejich hrdinky opravdu chovají víceméně tak, jak se dnešní teenageři chovají. To jsem v českém filmu neviděl snad... snad nikdy! Opravdu si nevzpomínám. Úzce s tím souvisí, že všechna tři děvčata skvěle hrají, což jsem u českých mladých herců taky neviděl velmi dlouho.

Nějaké výtky? Možná trochu moc natahovaná poslední část, občas za uši tahající anglický zpěv s hrubě neanglickým akcentem a ještě jedna drobnost: Znám pár osmnáctiletých děvčat. Různá z nich jsou různě psychicky vyspělá. Ale nepoznal jsem nikdy žádné, které by bylo schopno vypouštět z úst takové košaté poetické věty jako hrdinky Pusinek a současně by bylo tak neuvěřitelně naivní a nezodpovědné (hrdinky zůstanou živé a relativně neznásilněné jen díky šťastné souhře náhod). Možná taková děvčata existují, ale že by se sešla tři v jenom filmu, to je málo pravděpodobné.

Režisérka Karin Babinská dosud natáčela jen krátké filmy a reklamy, ovšem na její celovečerní prvotině to není vůbec znát. Všechno má pevně v rukou, ví, jak má celovečerní film fungovat a pochopitelně (vzhledem k těm reklamám) bezchybně zvládá i technické aspekty filmu. Bože, bože, kdy naposledy jsem mohl o českém filmu něco podobného napsat?! Možná při Krásce v nesnázích. Od té doby u nás rozhodně nevznikl žádný film, který by se třeba jen vzdáleně blížil kvalitám Pusinek. Díky, Karin!

7 komentářů:

 1. Musim priznat, ze jsem velmi prekvapen tvoji recenzi. Kdyz jsem v RSS linku zahledl tech 80, rikal jsem ze to bude nejaky vtip, protoze jsem skutecne cekal neco na zpusob Panic je nanic. Kazdopadne diky za tip.

  OdpovědětVymazat
 2. Že by zajímavý český film? Takový jsem obužel dlouho nepotkal, takže se těším do kina.
  Snad se bude můj vkus shodovat s těma 80%.

  OdpovědětVymazat
 3. Film jsem viděl na projekci pro novináře, ač nenovinář :o) a naprosto se ztotožňuju s názorem autora recenze. Taky mě to překvapilo, že by mohl někdo udělat po dlouhé době něco tak pravdivého o mladejch lidech a ještě navíc jako debut. Zdá se, že nad českým filmem opravdu není třeba lámat hůl. Takže já bych se za těch 80% určitě taky nestyděl.

  OdpovědětVymazat
 4. Film jsem sice ještě neviděla, ale na oficiálních stránkach je toho o filmu vcelku hodně a tak se mi zdá, že těch 80% je tak akorát...

  OdpovědětVymazat
 5. pusinek se upřímně nemůžu dočkat...:o)

  OdpovědětVymazat
 6. Karin je vyborna. Robil som s nou pred piatimi rokmi. Rezirovala spoty neboheho slovenskeho EuroTelu.
  emmacore

  OdpovědětVymazat
 7. Právě jsem film viděl a klobouk dolu... Je to snad jediný český i zahraniční film, který by se psychosexuálnímu dospívání věnoval tak pravdivě a nebyla to karikatura obecně známých floskulí.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.