18.3.07

Most do země Terabithia [Bridge to Terabithia] - 60%

Nejdříve se, prosím, podívejte na trailer:Vypadá to jako něco mezi Narnií a Nekonečným příběhem, že ano? Trailer ovšem naprosto zásadním způsobem lže!

Nejdříve napíšu, že Terabithia není špatný film, že to rozhodně není fantasy a že se asi bude líbit spíš dospělým než dětem. Pokud vám to stačí, tak nečtěte dál, protože hodlám prozradit, o čem film vlastně je.

Hlavními hrdiny jsou kluk a holka, kteri se skamaradi a oba maji bujnou fantazii, což se projevuje tím, že si v lese hrají na fantasy svět. A to je důležité: Tento film není fantasy a neděje se v něm nic nadpřirozeného. Od začátku je velmi jasně řečeno, že všechny ty kouzelné bytosti a události si hrdinové pouze představují a oni sami to dobře vědí! Kdyby děti pouze říkaly, na co si právě hrají a co si představují, působilo by to podle mého názoru stylověji. 99 procent filmu se odehrává v obyčejném současném světě a čas od času uvidíme pár sekund něčeho kouzelného, co si děti představí. Celkem je ve filmu maximálně 5 minut trikových fantasy sekvencí, spíš méně.

Film je ovšem dobře natočený a díky dobrým hlavním představitelům sympaticky zachycuje, jak je těm dvěma fajn, když si v tom druhém našli kamaráda, a jak jim to v životě pomáhá.

Následuje spoiler, který byste neměli číst, pokud uvažujete, že na Terabithii půjdete do kina!

Asi ve třech čtvrtinách filmu překvapivě hlavní hrdinka umře a hrdina se vyrovnává s její smrtí. Není to tak triviální, že by před skutečným světem uprchl do své fantazie, je to opět natočeno poměrně decentně a zajímavě.

Most do země Terabithia je adaptace nějaké slavné knihy, kterou jsem pochopitelně nečetl, tudíž pro mě celkové vyznění filmu i některé jeho zvraty byly obrovským překvapením, a dá se říct i osvěžením. Myslím, že by ale bylo vhodnější z filmu odstranit většinu těch digitálních triků a udělat z něj lacinou televizní inscenaci. To by mu slušelo víc, než současná podoba, která vlastně je nevýpravnou televizní inscenací, čas od času přerušovanou nějakým digitálním trikem, který působí trochu jako pěst na oko.

13 komentářů:

 1. Franto, trochu OT. Jaká je adresa rss zdroje tohoto webu? nemohu najít a klasické /rss.php prostě nefunguje:)

  OdpovědětVymazat
 2. Atom: http://fffilm.fuxoft.cz/feeds/posts/default
  RSS: http://fffilm.fuxoft.cz/feeds/posts/default?alt=rss

  OdpovědětVymazat
 3. Má-li být ta hrdinka sympatická, pak já mám úplně odlišný vkus a casting do "Wonky" byl totálně zvoraný. Spíš si ale myslím, že já se nepletu a casting do Wonky byl naprosto skvělý. Ta holka působí nepříjemně, nesympaticky a protivně už od pohledu.

  OdpovědětVymazat
 4. To neustálé Františkovo "chlubení se" že nečetl předlohu už začíná být legrační. Proto mám otázku: Četl jsi někdy nějakou knihu?

  OdpovědětVymazat
 5. pcha, dokonce i napsal!

  OdpovědětVymazat
 6. pv: To je vlastně pravda! A já jí i četl! (teda né celou...ale zato část o Civilizaci asi stokrát)

  OdpovědětVymazat
 7. pv: taky jsem si toho vsiml. Ale je to asi tim ze Fuxoft je progresivni a jenom hral videohry, koukal na filmy a opovrhoval cetbou jeste pred tim nez to bylo "in" :P

  OdpovědětVymazat
 8. Dovolil bych si s recenzí decentně nesouhlasit. Je sice pravdou, že trailery a ukázky nemají s filmem nic společného a že film je spíše pro dospělé než pro děti, vzhledem k onom nečekanému zvratu. Nicméně co mě osobně naprosto dostalo, je právě onen zvrat. Do poslední chvíle mě nenapadlo, že by se něco takového mohlo stát a smrt hlavní hrdinky je ve filmu, který je adresován dětskému obecenstvu až neúnosný - čímž je tento film do jisté míry převratný a novátorský (a méně pro děti :) ). Každopádně jsem z filmu byl nadšený, jako už dlouho z žádného ne. Dokázal mě odvést zpět do krajiny dětství, probudit pod tíhou civilizace dávno umřelé emoce, ať už pouhými představami dětí nebo oním tolikrát zmiňovaným zvratem. Souhlasím s Vaším hodnocením všeobecně, avšak pro dospělé snílky, kteří dokáží ocenit i smrt v takovémto filmu doporučuji zvednout hodnocení o dva body na 9/10.

  OdpovědětVymazat
 9. jen mám malou poznámku - fantasy to není, ale ty triky se mi tam líbili a myslím, že tam být měli. pryč bych je nedávala. knížku jsem četla a film nmě nezklamal, i když ta knížka byla přece jen lepší - více o tech myšlenkách a více přemýšlivá a jasná, jasná že jde o představibost a tak... rozhodně stojí za to. ale co mi vadilo byl odpornej čeksej dabing !!! :D

  OdpovědětVymazat
 10. Souhlasim s Jajochem, kouknul jsem na tento film vcera a pobavil me a dojal naprosto neskutecnym zpusobem. Normalne jsem se zasnil, parkrat mi slza ujela a hlavne jsem necitil pocit trapnosti za hlavni hrdiny, coz me u deti obsazenych do filmu potkava casto. Moje hodnoceni 9/10

  OdpovědětVymazat
 11. Film je úžasný.Viděla sem ho asi před 2 dnama poprvé a dívám se nyní asi každý den.Je skvěle natočený,super hudba i herci.dabing sice fakt horší,ale jinak super!!!!

  OdpovědětVymazat
 12. Tak jsem si koupil DVD a myslel jsem si, že se odreaguji u hlouposti plné digitálních efektů. Naštěstí mi záměr nevyšel. Film mne "dostal". Už jsem nedoufal, že někdo někdy natočí film, kde digitální efekty nebudou cílem k nalákání diváka, ale prostředkem k vyprávění VELKÉHO PŘÍBĚHU. Podle mého mínění je to vynikající film. Zapomeňte na to, že se jedná o fantasy. Je to o fantazii, jejím rozvíjení o Vašem místě ve světě a jeho hledání, o ubližování a pomáhání a o překonávání zlomu. Svým způsobem je to drama s fantastickými prvky. Je to ale drama, kterým stojí za to projít.

  OdpovědětVymazat
 13. Pro jednou se s Fuxoftem trochu rozcházím - je to moc fajn film. I když on to tam vlastně píše, jen mu to zjevně osobně tolik nesedlo (jako televizní film, s mnohem menším rozpočtem a bez triků by to nejspíš byla dost nuda).

  To, že ho distributor propaguje úplně zavádějícím způsobem, protože má dojem, že tak vydělá víc peněz, je už jiný problém... Ostatně úplně totéž u Marley and Me. Je to nějaká zvláštní móda...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.