29.3.14

Recenze: Eugéniové - 50%

Eugéniové je název nového českého dokumentu, který má divákovi přiblížit, co je to eugenika. Nechci se pouštět na tenký led a snažit se exaktně definovat, co to ta eugenika je, ale jde tam o více či méně nepřirozenou genetickou selekci. Musím pouze konstatovat, že jsem vždy rád provozoval experimenty na lidech.Doporučuji vám podívat se na obě videa u tohoto článku, protože to nejsou trailery, nýbrž několikaminutové kusy vystřižené přímo z hotového filmu. Tudíž si můžete udělat poměrně přesnou představu, jak celý film vypadá.

IBM byli vždycky machři...

A vypadá docela dobře - aspoň na české poměry. Je v něm mnoho triků a animací, ve kterých jsou archivní materiály buď upravovány, nebo přímo kombinovány s kresbami, ploškovými animacemi a 3D modely. Dobový graf například plynule zmorfuje ve strašidelný animovaný hmyz, a tak dále. Na české poměry je to slušně nápadité a vypiplané.

Bohužel, to, co je zajímavé pár minut, začne být po pár desítkách minut poměrně nudné. Vizuální fórky nejsou dostatečně nápadité, depresivní obrazy nejsou nic, na co bych se chtěl opakovaně dívat, a ke konci už mě tento přístup tvůrců skoro otravoval.

Co se týče samotného obsahu, film je velmi roztěkaný, skáče od jedné věci k druhé (viz "kapitoly", ze kterých je složen) zmíní i koncentrační tábory, vraždu Heydricha a různé vyšší principy. Je v něm také dost sekvencí, ve kterých ironicky znějící hlas čte nějaké dobové materiály nebo kusy beletrie, a my máme být šokování zrůdností toho, co slyšíme. To mě iritovalo od samotného počátku.

A tyto avantgardnější principy velmi zvláštně kolidují se scénami, které jsou jako vystřižené z tradičního dokumentu pro školy.

Jako zvláštní mi přišlo i rozhodnutí vůbec nijak nepřekládat poměrně rozsáhlé cizojazyčné texty, které se ve filmu objeví a zazní.

Jednoznačným a největším plusem jsou spousty unikátních dobových materiálů, které ve filmu uvidíme. Ale snaha udělat z filmu něco "hlubšího", než jen normální dokument, v tomto případě selhává a dokonce filmu škodí.

2 komentáře:

  1. "Jako zvláštní mi přišlo i rozhodnutí vůbec nijak nepřekládat poměrně rozsáhlé cizojazyčné texty, které se ve filmu objeví a zazní."

    tak to není zvláštní, ale vyloženě debilní

    OdpovědětVymazat
  2. V tom druhém videu (Německá věž) se mi líbí použití záběrů na kartotéku ČSSZ (0:56 - 0:59)...

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.