23.3.14

Recenze: Přežijí jen milenci [Only Lovers Left Alive] - 50%

Tilda Swintonová a Tom Hiddleston hrají Adama a Eve (symbolika!) - dva upíry, kteří se milují už několik století a mají poměrně nudný život, ať jsou právě spolu, nebo každý na druhém konci světa. Přátelí se s upírem Christopherem Marlowem (John Hurt) a jsou rozladěni, když přijede na návštěvu Eviina mladší sestra (Mia Wasikowská) - což je také upírka, ale narozdíl od ostatních tří rozjívená teenagerka. Ale především je film o tom, jak bezcílná je existence upíra.

"Ẅhat is love? Baby don't hurt me. Don't hurt me no more."

Režisér a scenárista Jim Jarmusch se soustředil na vykreslení atmosféry. Což se mu daří, protože dvouhodinový film se vleče podobně jako století upířího života. Oba hlavní hrdinové jsou strašlivě emo, kulturně vzdělaní, rozervaní, meditující o své existenci a navštěvující koncerty emo hudby.


Skutečnost, že jsou upíři a potřebují k přežití lidskou krev, vlastně není pro děj filmu příliš důležitá. Přesněji řečeno, pokud film vůbec má něco jako "děj", je to děj velice chatrný a velmi zvolna dávkovaný.


Pokud jste viděli Byzantium Neila Jordana, mohlo by vám na základě mého textu připadat, že Přežijí jen milenci je něco velmi podobného. Základní rozdíl je ale v tom, že Jordanův film, i když má značně pomalé tempo, je ve srovnání s Jarmuschovým filmem doslova gejzírem akce a efektních scén!

Pokud jste ve správném rozpoložení (pravděpodobně podpořeném nějakými netradičními chemikáliemi ve svém těle), Přežijí jen milenci vám může pomoci upadnout do ještě hlubšího rozpoložení. Ale na mě film působil v mnoha scénách nesnesitelně nudně a v jiných scénách jako nechtěná parodie. Například tento závěrečný titulek mě bůhvíproč rozesmál, protože přesně tahle jména se k té pseudointelektuální emo hudbě hodí:


Nezbývá tedy, než konstatovat, že si s Jarmuschem stále navzájem příliš nerozumíme.

13 komentářů:

 1. No Ja si myslím že Jarmusch po nudnom Limits of Control natočil zas niečo poriadne. Koncerty emo hudby ? hm to my nejak ušlo

  OdpovědětVymazat
 2. Takže jestli tomu dobře rozumím, být emo tedy znamená nemít žádné koníčky po dobu několika století ...

  proto se tvářej tak zdrceně, musí to být fakt těžké

  OdpovědětVymazat
 3. Offtopic: Sem slyšel, že prej Kubík měl incident na dálnici s nějakým středočechem... nemoh by se přijít pochlubit i sem?

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidím, že tady pšenka nepokvete a nemá cenu zahajovat nějakou diskuzi k filmu :-) orevuáár

   Vymazat
 5. Bezcílnost života upíra je jen zástěrka, ve skutečnosti je ten film o něčem trochu jiném, ale chce to se trochu zamyslet.

  OdpovědětVymazat
 6. Film jsem neviděla, ale vzhledem k tomu, že tedy jde o to, že nám tu Jarmusch natočil "upířinu ve stylu Dead Mana", mi to přijde jako něco, co má dát této módní vlně konečně na prdel:) Aneb s upírskými filmy a seriály se rozthrl pytel, tak já vám tady předvedu něco, po čem vás už ti krvesajci konečně přestanou bavit!:D

  OdpovědětVymazat
 7. Použití slova emo na každém kroku je vážně udivující a taky způsob jak shodit film, hudební vkus a kdoví co ještě. Smutné.

  OdpovědětVymazat
 8. Sqürl je tříčlenná kapela, ve které hraje a skládá sám Jarmusch. Čte se to jako squirrel - veverka. Jozef van Wissem je Holanďan a jeho jméno zní v Holandsku úplně normálně, běžně a nikdo se tam tomu nesměje. Hudba v tomhle filmu není ani "emo" ani pseudointelektuální, a dokonce ani intelektuální. Františku, na to, že se sám o jakousi hudební tvorbu občas pokoušíte, je váš hudební rozhled zjevně dost omezenej.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. veverickovu kapelu spominali aj v kave a cigaretach. mimochodom skvela dvojrola v jednej scene.

   Vymazat
 9. Hlupakom by som zakazal pisat recenzie na filmy, predovsetkym na filmy ktore si vyzaduju intelekt, vzdelanie, rozhlad a objektivne analyticke schopnosti!! Chod si prosim pisat recenziu na Prci prci prcicky 20 a nie na filmove diela, lebo tymto robis hanbu len sam sebe, nemas sajnu nielen o filme ale aj v hudbe si uplne mimo

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.