1.3.14

Recenze: Vampýrská akademie [Vampire Academy] - 40%

Kdesi na samotě v Montaně se skrývá starobylé monumentální sídlo a v něm se nachází Vampýrská akademieTM! To znamená, že zde studují vznešení upíři Morojové spolu s Dhampýry, což jsou méně vznešení upíři, kteří se učí boji, aby Moroje chránili před Strigoji, což jsou zlí megaupíři (kteří nestudují, jenom mručí a zabíjejí). Rose je Dhampýr. Její kámoška Lissa je Moroj. Mají spolu jednosměrné psychické pouto, takže Rose občas vidí, co Lissa prožívá, a může ji pak lépe chránit.

Na Akademii je spousta různých teen vampírů, přičemž většina jich je sexy, stejně jako učitelé (ředitelku hraje Olga Kurylenková!). Jenom někteří jsou nerdy, například dcerka upířího prince Gabriela Byrnea.

Ano, v tomto filmu hraje také Gabriel Byrne a Joely Richardsonová! Ale snaží se dělat jako že tam nejsou.

A ještě tam jsou psychopsi.

Anyway, ukáže se, že jde o nějaké spiknutí na nejvyšších místech akademie, které může ohrozit Lissino právo na trůn. Nebo něco takového...


Asi bych měl začít tím, že film Vampýrská akademie není tak strašná hovadina, jak se podle všech náznaků zdá.


Asi vám už došlo, že jde o mix Twilightu a Harryho Pottera, ale je docela sympatické, že značná část děje pozůstává z typického teen platichaření, jaké známe z každé střední školy, a že tyto scény mají docela tempo a občas jsou i vtipné (např. nevkusné žertování na téma "krev při prokousnutí hrdla versus při ztrátě panenství")Režisér Mark Waters natočil třeba Mezi námi děvčaty nebo Protivný sprostý holky, takže dokáže dát oněm studentským scénám docela správnou atmosféru. Tudíž - možná paradoxně - jsou tím nejlepším, co film nabízí.

Ve filmu totiž je i nějaká ta magie, nadpřirozené boje a upírský folklór, a to všechno je dost slabé. Film byl asi velmi laciný, takže psychopsi vypadají jako něco z Playstationu a bojové scény většinou nejsou víc, než nějaké to fackování. Projevuje se to pravděpodobně i na castingu, protože většina herců je neznámá a vypadá jako druhořadé imitace různých světových hvězd.

Musím uznat, že scenárista dosti zručně adaptoval knižní předlohu, takže film plus mínus dává smysl i když jste knihu nečetli. Ale musíte být velmi pozorní, protože všechno vysvětlování je strašlivě zhuštěné a rychlé, takže občas divák ztrácí niť, co se vlastně děje. Když ke konci jedna z hrdinek řekla "Už si ani nepamatuju, kdo nás miluje a kdo nenávidí", tak jsem přesně věděl, jak se cítí.

Čím víc se film snaží být nadpřirozeným thrillerem a čím méně je to intimní pohled do života školáků, tím je to horší. Když se ke konci najednou objeví "Slepý Kenneth, který mučí foukáním", už skoro chtěl odejít z kina.

Ale vydržel jsem, takže jsem viděl hořící psychopsy...

14 komentářů:

 1. ze to vubec komentujes. .....jdi radsi na florball.

  OdpovědětVymazat
 2. František ve svých recenzích takřka vždy píše: "Knižní předlohu jsem nečetl, takže nevím, jestli..." atd.

  Věta "Musím uznat, že scenárista dosti zručně adaptoval knižní předlohu, takže film plus mínus dává smysl i když jste knihu nečetli" ve mně tedy vyvolává jednu konkrétní hrůznou představu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ze knizni predlohu napsal Frantisek?? :-O

   Vymazat
  2. Že knižní předloha JE František! :-o

   Vymazat
  3. Tvoje babička je František...

   Vymazat
  4. Frantisek a babicka jsou dva ruzny lidi, to dokazali uz Buty.

   Vymazat
  5. Fuka má babičku z Františkových lázní.

   Vymazat
  6. Fuka má babičku z Františkových lázní.

   Vymazat
 3. Jsou tam nějaké dobré catfighty?

  OdpovědětVymazat
 4. Lissa=dcerka upířího prince=ta v těch modrých šatech?

  OdpovědětVymazat
 5. Richardsovoná! František vymyslel nový způsob přechylování. Gratulujeme!

  OdpovědětVymazat
 6. Ale jsem napjatý, až František jednou půjde na film, jehož knižní předlohu četl. To bude teprv recenze!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takových je tu hafo (Hobit, Enderova válka) poznáš je podle toho, že je srovnává s předlohou, a hodnotí jak ji film zachytil. V ostrém kontrastu s ostatními, kde píše, že se to tak dělat nemá.

   Vymazat

 7. Ta replika bola zrejme Watersovym osobnym prispevkom a spomienkou na casy, ked v teen komediach prevladal pocet vtipov nad poctom vampirskych frakcii

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.