13.3.14

Recenze: Need for Speed - 40%

Tobey (Aaron Paul) je super mechanik a závodník, ale je zrazen jiným bohatým závodníkem Dinem (Dominic Cooper), který také zabije mladého bratra Tobeyho kamarádky (takový ten sympatický mladý hoch, co má v očích napsáno "brzo umřu, aby mě někdo mohl pomstít").

O dva roky později Tobey vychází z vězení a chce s Dinem vyrovnat účty při ilegálním tajném superzávodě, který pořádá tajuplný Monarch (Michael Keaton) - přičemž ten závod není moc tajný a Monarch není moc tajuplný, ale to je v tomto filmu detail.


Na závod si Tobey musí půjčit auto od nějakého milionáře, který mu jako doprovod pošle půvabnou Britku Julii (Imogen Pootsová), která Tobeyho na jeho cestě napříč USA doprovází.

Zastavme se nejdříve u toho, jaký smysl má natáčet film podle série videoher, jejíž jednotlivé díly nemají jiný sjednocující prvek, než ten, že se v nich závodí v rychlých autech. Žádný unikátní hrdina, žádné unikátní prostředí, dokonce snad ani žádné unikátní auto. Nic, podle čeho by se dal natočit film.

Nebo naopak: Film Need for Speed není potřeba natáčet. Stačilo se dohodnout s tvůrci Rychle a zběsile, aby příští film série označili nálepkou "Need for Speed", a všichni by byli spokojeni. Ale to se nestalo.Film Need for Speed má podle očekávání zcela debilní děj. Tak debilní, že je to místy docela legrační (superpadouch pašuje z Evropy ilegální auta za miliony dolarů, ale několik let po úspěšném propašování na nich pořád má poznávací značky, které jsou v Evropě registrované na jeho pravé jméno) a místy dost zvláštní (hlavní klaďas se chce někomu pomstít a v zájmu pomsty opakovaně záměrně zabíjí nevinné policisty v jejich autech). Samozřejmě, novější díly Rychle a zběsile mají taky zcela debilní děj a nevadí to. Proč to nevadí? Protože mají charismatické hrdiny, úžasné akční scény a vysoký rozpočet.

Need for Speed nemá ani jedno z toho.

Za zmínku stojí v první řadě herci, kteří jsou obsazeni tak strašně, že to opět místy působí jako parodie. Hlavní hrdina vypadá jako nesmělý nerd, ale hraje drsňáka, který se snaží mluvit jako Batman (ovšem ten z Lego Movie). Ve filmu je také jeden z nejméně snesitelných "vtipných černochů", jaké jsem v posledních letech viděl. Jediný, kdo je trochu zábavný, je maniakálně přehrávající Michael Keaton (což je Batman, čímž se vesmír zacyklil).

Akční scény v Need for Speed se snaží být poměrně (POMĚRNĚ) realistické (v celém filmu je snad jen jediný šílený skok z jedné silnice na druhou), což znamená, že jsou výrazně nudnější, než většina videoher (včetně většiny dílů Need for Speed). V autech se nevyznám, takže pouhá skutečnost, že se ve filmu vyskytuje kopie něčeho jménem "Kellogg's Angora", mě nijak příliš nevzrušuje, když to auto nevypadá o mnoho úžasněji než ta, ve kterých jsem se desítky hodin proháněl v "Burnout: Paradise" na PlayStationu 3. Každopádně, závodní scény NEJSOU ŠPATNÉ, ale jinde už jsme viděli mnohem lepší.

No a konečně, nevím jaký byl skutečný rozpočet Need for Speed versus třeba Rychle a zběsile 5, ale tenhle film vypadá po všech stránkách jako výrazně chudší příbuzný.

13 komentářů:

 1. Aaron Paul je dnes v kurzu díky seriálu Breaking Bad
  proto mu dali roli zde

  OdpovědětVymazat
 2. Mimochodem není v tom zainteresován Uwe Boll? Přeci jenom adaptace videohry , nízký rozpočet ...

  OdpovědětVymazat
 3. tak musí si zkusit zažehnout svůj vlastní flame, krtek jeden. ale Uwe ho teď bude budit z nočních můr, to bych nepřál ani tchýni :D

  OdpovědětVymazat
 4. tyhle ty filmy podle her to bejvaj vetsinou sracky na tom ZXku sem to nikdy tak nevnimal ;) ted to vydim zretelne

  OdpovědětVymazat
 5. Aaron Paul v BB byl docela dobry, protoze tam hral nesnesitelneho debilniho fetaka a ta role mu sedla na jeho protivny xicht jako prdel na hrnec. Mozna na automobiloveho drsnaka meli vzit nejakeho herce co meri alespon 170cm a vazi vic nez 14ti lety teenager z ugandy. Ze ten film bude sracka se vedelo drive, nez se zacal natacet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prosím tě a čísla dnešní Sportky bys neměl?

   Vymazat
  2. ty ses chytra ja prdel ty paskundo

   Vymazat
 6. ne nemame ty curaci hlavo ale skus se mrknou do kundy ty tvoji svine treba je tam najdes

  OdpovědětVymazat
 7. co sem videl rozhovor v top gearu (prakticky reklama na tenhle film) s aaronem paulem, tak se mi zda, ze je to pekne nafoukanej curak.

  OdpovědětVymazat
 8. Náhodou film dobrej.Hlavní auto byl ford mustang gt 500.Příběh taky náhodou super.Jenom vy prostě nejste moc ve filmech o autech a hrách.Tak jenom až budete příště něco kritizovat,tak alspoň kritizujte něco čemu rozumíte.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.