11.3.14

Recenze: 10 pravidel jak sbalit holku - 40%

Nesmělý Marek se v knihovně zoufale zamiluje do Stephanie a začne ji "nenápadně" stalkovat. Jeho tři kamarádi (hipster, hulič a cool sexy baba) mu chtějí pomoci a proto se obrátí na Markova otce (Miroslav Donutil), který vydal několik knih o tom, jak balit ženy. Otec se s Markem moc nestýká, ale rozhodne se mu pomoci.

Takže začíná balící výuka, později uvedená do praxe, a konflikt s jiným hezkým bohatým hochem, který by Stephanii chtěl sbalit.


10 pravidel jak sbalit holku je v české filmové produkci poměrně vzácný, ne-li unikátní jev. Jde totiž o oficiální (tzn. v titulcích přiznaný) remake italské komedie 10 regole per fare innamorare z roku 2012. Její trailer vypadá takto:A celý film je shodou okolností k vidění zde na YouTube (italsky).

Tento film rozhodně nebyl v Itálii žádným superhitem (natož ve zbytku světa) a rozhodně neměl žádné úžasné recenze. A vypadá jako typická laciná romantická teenagerská komedie, jako podle kopíráku.

Tudíž je zajímavé, že se Karel Janák rozhodl adaptovat a zfilmovat právě tuto předlohu.Po porovnání obou filmů mi připadá, že česká verze je o trošku kvalitnější než originál (ovšem neumím italsky!), ale pořád ne dost dobrá na to, aby to ospravedlnilo její existenci.

Domnívám se totiž, že u těchto filmů nestačí pouze dát dohromady vtipné a pohledné herce, prožívající náhodné vtipné a romantické scénky v náhodném pořadí. Chtěl bych navíc, aby ty postavy byly sympatické a abych jim (aspoň v rámci filmové logiky) věřil, že mají důvody dělat to, co dělají.

Nelíbí se mi romantické komedie, ve kterých se hrdinové chovají jako zákeřné svině, zneužívající opačné pohlaví, ale jsou za to odměněni, protože dokážou ztrapnit soupeře. Nelíbí se mi, když je objektem jejich touhy dementní pipina, která mění svou životní lásku několikrát denně, ale stojí za to o ni bojovat, protože má hezké vlasy a prsa.

Systém ženskologie, kterou Donutil ve filmu prezentuje, je zcela zmatený a nijak nesouvisející s reálným chováním homo sapiens. Nad tím bych ale mohl přimhouřit oči. Většině diváků snad bude jasné, že dámy se nerozhodují mezi dvěma partnery na základě toho, který z nich rychleji postaví stan.

Ani v rámci zjednodušené filmové logiky ale nedává žádný smysl, že se najednou, v jednom náhodném okamžiku, z neschopného zakřiknutého losera stane průbojný, upřímný, bleskurychle improvizujicí sexy mofo.

Jan Dolanský je dobrý komik a kdykoliv předvádí nějakou etudu na téma "jsem debilní zhulený hulič", je to legrační. Ovšem aby k těm etudám mohlo dojít, scénář nutí ostatní postavy, aby Dolanskému neustále dávali na starosti ty nejdůležitější úkoly, přestože všichni od začátku vědí, že je hulič a debil, nespolehlivý a totálně neschopný. V lepším scénáři by byl vymyšlen nějaký důvod, proč Dolanský ty důležité úkoly musí plnit (protože nikdo lepší zrovna není k dispozici). V tomto scénáři se to neřeší a zhulený Dolanský prostě jde s marjánkovým dortem na supernóbl večírek Sophiiny bohaté rodiny, protože to jeho kamarádům připadá jako super nápad a vůbec je nenapadne, že by z toho třeba teoreticky mohla vzniknout nějaká prekérní situace. Tak se pozná nekvalitní scénář.

Vzhledem k Janákovým zkušenostem je ale překvapivé, že i některé akční scény jsou značně nezvládnuté z čistě řemeslného hlediska. Například když začne hořet stan a v nastálém zmatku je zapotřebí, aby postupně všichni tři přítomní i jejich auto spadli do jezera, které je dost daleko od ohně a není to k němu z kopce. Výsledkem je něco opravdu bizarního, za co by se nemusel stydět ani David Lynch. Nebo Buster Keaton, kdyby byl hodně opilý.

Film 10 pravidel jak sbalit holku není vyložená hrůza, ale u inzerované "romantické komedie" mám docela problém s tím, že v ní není žádná romantika a většině jejích hrdinů bych chtěl fyzicky ublížit...

9 komentářů:

 1. stan horel neb v nem nekdo kouril? a kdo ho postavil? a postavil ho rychleji? a co na to jan hulic?

  OdpovědětVymazat
 2. Ohledne toho fyzickeho ublizovani.. kdy se jde a kam mam poslat prihlasku?

  OdpovědětVymazat
 3. zhulený hulič podle vzoru pokropený kropič?
  jazyková stránka Frantových recenzí je čím dál propracovanější ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zhulený: Člověk, který je právě zhulený.
   Hulič: Člověk, který často hulí.

   T.j. může být v různých situacích zhulený hulič, zhulený nehulič, nezhulený hulič a nezhulený nehulič.

   Vymazat
  2. Ckej, ted v tom mam bordel, jeste jednou....

   Vymazat
  3. nezhulený nehulič?
   zkouším si představit, v jaké situaci by se toto sousloví asi použilo ..

   sorry, nejsem na to dost zhulený

   Vymazat
  4. Ajuga: asi v takej situacii ako sa v mediach pouziva vyraz "neróm" (opak róma - citaj prislusnik majority)...

   Vymazat
 4. ja ftom mam taky bordel, jinak Donutil ten hraje dobre no

  OdpovědětVymazat
 5. Po shlédnutí filmu bych měl pár poznámek:
  - je to typická laciná romantická teenagerská komedie a proto jsem na ni šel
  - Donutil hraje pořád stejně dobře, scénář-nescénář
  - Matěj Lexa Ruml hraje překvapivě uvěřitelně
  - hlavní hrdinka mohla být i hezčí
  - pokud by scénář psali v Čechách, bylo by to ve stylu Janák, Troška nabo Viewegh? A šli byste na něco takového do kina? Já ne.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.