9.3.14

Recenze: Borgman - 70%

V lese žije parta divných bezdomovců. Jejich šéf jménem Borgman infiltruje nedaleký honosný dům s početnou bohatou rodinou (nejdříve jako bezdomovec, pak se vydává za zahradníka) a začne do jejich životů vnášet zlo a pak i smrt. Za pomoci podivných metod a svých podivných kumpánů.


Holandský Borgman je film, jaký tu dost dlouho nebyl. Je to divný film, který má ledacos společného s čistokrevným artem (v pejorativním významu toho slova, jak ho používám já), ale je zajímavý tím, že se stále drží nedaleko od hranice reality a smysluplného příběhu.

To znamená, že kdyby se na konec přidaly vhodné tři minuty filmu, byl by z něj velmi dobrý nadpřirozený horor nebo černohumorová sci-fi.


Ale ty tři minuty tam nejsou a film končí přesně ve chvíli, kdy by se měly konečně otevřít hroby / přiletět mateřská loď a všechno se vysvětlit.


Tvůrci zcela záměrně natočili film tak, aby bylo možno ho interpretovat různými způsoby (např. Borgman je Ježíš, Satan nebo Borg). U některých kratších scén není a nemůže být jasné, jestli to byl sen, flashback, nebo flash forward. Na rozdíl od většiny artfilmů, kterými pohrdám, je ale většina Borgmana ukotvena v reálném čase a prostoru, s reálnými (byť velmi bizarními) postavami.

Celý film je natočen velmi pečlivě, až chirurgicky (a nejen proto, že to v něm bezdomovci dobře umí se skalpely), s výbornými hereckými výkony a občas geniálně suchými dialogy. Svou precizností a oscilování na hranici mezi realitou a halucinací se dost podobá filmům Michaela Hanekeho (především Funny Games s rámcově podobným námětem), ale obsahuje podstatně více černého humoru, což je rozhodně plus.

Takže, ano. Pokud art, tak nějak takhle.

7 komentářů:

 1. Nieco podobne o troch minutach navyse som si svojho casu myslel po dopozerani filmu Fucking Amal.

  OdpovědětVymazat
 2. Recenze o.k., ale fota ze svých sexuálních seancí sei sem dávat nemusel, Franto. Ty jsi ten, co leží v pozadí, to je mi jasný, ale kdo je ten sedící pán? Soused? Bratr? Jan Tleskač? A chybí mi tu čoklové, ti asi jedou svojí ligu.

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem poněkud zaskočen možností, že by František věděl, kdo to byl Borg? Nebo myslíme každý nějakého jiného? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo, jses krapet mimo kontext, a fakt, ze netusis, v jakym kontextu je borg neco, co FF zna, jen dokazuje, jak moc..

   Vymazat
  2. Hm, to jsem teda myslel, že trekkies maj větší smysl pro humor :) Nebo že by naopak někdo neznal švédské tenisty?

   Vymazat
 4. cerneho humoru malo, humoru malo a primitivni
  imho metafora varovani pred bujenim levicactvi
  oproti jinymu artu se tam toho deje mnoho a ma to tempo a je to cudny az na jedny kozy
  je to na nosicich, penize bych za to nedal

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.