21.3.14

Recenze: Yves Saint Laurent - 60%

První z letošních filmových životopisů slavného módního návrháře. Za půl roku uvidíme další...Většinu film se je na co koukat. Začíná to od prvních sekund filmu, krásnými záběry z alžírského města Oran, kde YSL vyrůstal. (Zde byl původně vtip "Oran / Orál", ale přišel mi málo kvalitní.)

Dále následuje:

 • Mnoho detailů krásného obličeje a jiných částí těla hlavního hrdiny (ale ne penis!)
 • Krásní kluci a muži, po kterých pokukuje
 • Krásné modelky v krásných šatech od YSL
 • Krásné retro interiéryBohužel, ve filmu téměř neexistuje děj. Všechno je vyprávěno jako vzpomínky Saint-Laurentova celoživotního partnera, ale dozvíme se jen o málo víc, než že YSL byl maniodepresivní, promiskuitní, závislý na různých substancích a geniální módní návrhář.

Scény, ve kterých si hlavní hrdina a spol užívají mají rozhodně své kouzlo: Někde se sedí, šňupe se kokain s Andym Warholem, kolem se válí polonahé krásné ženy, gay muži po sobě chlípně pokukují a do toho mladý Karl Lagerfeld prohodí nějaký bonmot o kurvách z Hamburku. Rozhodně to JE STYLOVÉ A PŮSOBIVÉ a pokud náhodou věříte ve správného Boha, asi se vám to nebude líbit. (Naopak pokud jste gay, bude vám tento film patrně připadat velmi vzrušující a můžete tvrdit, že na něj nejdete masturbovat, nýbrž kvůli zájmu o historii a filmové umění.)

Stejně tak dlouhé scény módních přehlídek a pohledů do zákulisí módy mají své retro kouzlo a líbily se i mně, módnímu neexpertovi.

To ale nestačí a film nakonec působí, jako kdyby YSL vlastně nijak extra zajímavý život neměl. Navíc, překvapivě, film končí někdy v 70. letech minulého století, jednou z mnoha módních přehlídek (byl nějaká zásadnější než ty ostatní???), a následujících několik desetiletí Yvesova života je odbyto jedním generickým titulkem.

Prostě to celé vypadá jako kvalitně natočené propagační video drahých šatů a gay životního stylu. A proč ne?

10 komentářů:

 1. Scény, ve kterých si hlavní hrdina a spol užívají mají rozhodně své kouzlo: Někde se sedí, šňupe se kokain s Andym Warholem, kolem se válí polonahé krásné ženy, gay muži po sobě chlípně pokukují a do toho mladý Karl Lagerfeld prohodí nějaký bonmot o kurvách z Hamburku.

  tak pokud je to až takhle epický, jsou to vlastně takový real life Avengers, ne? pokukování nechme stranou, YSL je jasnej Cap, Andy Stark a Karl? Thor jistě ne, ale co jeho brácha? ten má dobrej vkus, ty helmy s rohama a tak. takže.. ten teplej je Hulk?

  OdpovědětVymazat
 2. To je zajímavý, že to je tak nudný, podle wiki měl ten pán být jako dítě šikanován, stát se ve 21 letech nejmladším členem haute couture a pak se duševně zhroutit během 20 dní na vojně a to by mohly být zajímavé momenty.

  OdpovědětVymazat
 3. I když zajímavější by byl film o týpkoj, co zastřelil Versace(ho).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tohle neznáš?
   http://www.csfd.cz/film/34240-versace-vrazda/
   (Viděl jsem kdysi kousek v bedně a zaujala mě ta brutální vražda autem. Jinak asi hovadina).

   Vymazat
  2. Já bych chtěl vidět film o FF. Scény s teplým psem ve slipech by též jistě měly své kouzlo.

   Vymazat
 4. Jinak těch přehlídek bylo významných několik a ten konec ufikli asi z toho důvodu, aby se běžný konzument nedověděl, že v devadesátých letech ten pán zkrachoval (prý byl blbý obchodník) a tu značku koupila nějaká farmaceutická firma a pak nějaká Gucci Group, což by asi nebylo obchodně dobrí pro značku a prodej předražených kravin snobákům a navíc, kdo by čuměl na ošklivé homodůchodce, když ten pán stejně ani nespáchal sebevraždu, ani nebyl zavražděn, prostě nudně umřel vyčpělej, starej a ošklivej na raka (teda podle wiki).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mikikikino, ty čteš wiki? a jako dobrý? vole, ČTK taky informuje... ale jinak, až na ti hrubki je to dobrí!

   Vymazat
 5. Vyhlašuji soutěž o nejlepší vtip na téma "oran/orál". Vítěz získává zájezd (za své) do oranského bordelu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.