6.3.14

Recenze: Fair Play - 70%

Socialistické Československo, rok 1983. Mladá fešná běžkyně Anna (Judit Bárdosová) trénuje s vidinou, že se bude moci příští rok olympiády v USA. Podporuje jí její matka (Anna Geislerová), která nemá snadný život: Dělá uklízečku, kamarádí se s disidenty a otec Anny před lety emigroval.

Pak začne Anna dostávat od klubového lékaře "na příkaz Strany" speciální injekce, které jí sice zvýší sportovní výkonnost, ale současně jí začnou způsobovat nevolnosti, ztrátu menstruace a zvýšené ochlupení po těle.

Kromě toho se zamiluje do fešného undergroundového muzikanta a začíná se rýsovat možnost, že by mohla i s maminkou časem emigrovat...


Nový česko - slovenský film Andrey Sedláčkové se snaží poukázat na dlouho zamlčovaný systematický doping mezi komunistickými sportovci a současně nám předložit osobní drama matky a dcery, které mají především jedna druhou.


A daří se mu to celkem dobře. Rozhodně lépe, než většině současných českých filmů.Fair Play se nesnaží brnkat na retro notu. Je to zjevně film pro mladší diváky, kteří 80. léta nepamatují a netuší například, jak dopadlo účinkování českých atletů na olympiádě 1984. Starším divákům, kteří ty doby pamatují, bude připadat divné, že mají hrdinové líčení a účesy jako ze současnosti, nebo že se mladá atletka před startem veřejného závodu neskrývaně křižuje. Ale vzhledem k tomu, jak si tvůrci vyhráli s dobovou výpravou (většina vypadá opravdu autenticky, včetně přestavby celého vestibulu metra), předpokládám, že šlo o záměrnou úlitbu dnešnímu mladému divákovi, kterému by ideály krásy 80. let připadaly směšné.


Hlavním nedostatkem Fair Play je jeho scénář, který sice má patřičnou dramatickou stavbu a asi měl schopného dramaturga (což jej obojí činí lepším než valnou většinu ostatních českých scénářů), ale je strašlivě předvídatelný naprosto ve všech svých aspektech a podzápletkách. Kdykoliv se na plátně objeví nějaká nová postava, už z jejího vzhledu je okamžitě jasné, jakou roli bude v příběhu mít a jak velká je svině. Kdykoliv se rozjede nějaká vedlejší linie, je po minutě jasné, kam bude směřovat. Myslím, že kdybyste v tuto chvíli, na základě traileru a mého textu, měli sepsat děj filmu, bude výsledek z 90 procent odpovídat tomu, co v kině opravdu uvidíte.

Následkem toho nedošlo během celých 100 minut k ničemu, na co bych nebyl předem připraven. Říkal jsem si "Jo, to je fajn natočený", ale ani jednou se mnou nezacloumala žádná nečekaná emoce. Ani když byly atletky nahoře bez.

Fair Play je film, ve kterém je hodně vydařeného, máloco se mu dá vytknout, jde o profesionální řemeslo, ale chybí mu něco extra, co by ho učinilo v mých očích zajímavým. Což ale pořád znamená, že je v české nekonkurenci výrazně nadprůměrný.

P.S: Chvályhodná je také skutečnost, že hlavní představitelka neumí česky a je předabovaná, což je ale provedeno tak dobře, že jsem si toho celý film nevšiml (v příkrém kontrastu třeba s Kandidátem).

P.P.S: Hlavní hrdinka na úplném začátku a na úplném konci filmu trénuje v parku u mého domu a běží těsně kolem místa, kde je zakopaný můj mrtvý pes! Zřejmě jde o nějakou provokaci vůči mé osobě...

30 komentářů:

 1. Úplně off topic, ale Františku, je možné, že jsem na FFFilmu nečetl a dnes tudíž nenašel recenzi na Hořící keř? Nebo jsem sklerotik a slepec? Vím, že to bylo takové nějaké televizní něco, co pak strčili do kin, aby to mohlo posbírat Lvy, tak že by to byl ten důvod absence?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viděl jsem první třetinu seriálu a pak jsem viděl druhou polovinu filmu, takže jsem de facto celý Hořící keř v žádné podobě neviděl.

   Vymazat
  2. A přesto pro něj hlasoval v cenách kritiků? Nekritizuju, jen se ptám...

   Vymazat
  3. Ano. V těch kategoriích, u kterých mi připadalo, že k tomu jsem oprávněn na základě toho, co jsem viděl.

   Vymazat
  4. Aspoň vidím, že si zbytečně někdy (skoro) vyčítám špatné hodnocení pro film, kterej jsem po deseti-patnácti minutách vypnul - takový ten pocit "možná že se to pak ještě rozjelo a nebylo to až tak v prdeli" :) Todle je teda do pozitivna a po shlédnutí půle filmu, tak jestli "to" tam fakt bylo... Ale tu recenzi bych si stejně rád přečet, přeci jen, nejvíc lvů a všecek ten humbuk... Nebude časem?

   Vymazat
  5. Ne, nebude. Ani retro recenze na RoboCopa nebo na Angeliku.

   Vymazat
 2. Tagurčitě!
  Ale rozhodně to nebyl záměr, jak Vás popíchnout, ať už cíleně, nebo náhodou;-) Takový je prostě život.
  A jak jsem Vám řekl po projekci, měl jste zůstat na následnou debatu o filmu, ale hlavně o dopingu, s velmi zainteresovanými lidmi, určitě by to stálo za to a něco zajímavého jste se mohl dozvědět.
  Jinak jste asi netušil, že sál byl skoro celý zaplněný atlety, ať už bývalými, nebo aktivními, převážně z pražského Olympu, tedy velice vnímavé publikum k dané tématice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bych se dozvěděl asi ledacos zajímavého a možná by mi to i změnilo pohled na film, což NECHCI. Chci filmy hodnotit pokud možno jako samostatné celky, nezávisle na nějakých dodatečných informacích.

   Vymazat
 3. To máš za Bohdana, po mrtvých se nešlape!

  OdpovědětVymazat
 4. Na vsech mistech nasi drahe planety je zakopan neci pes.

  OdpovědětVymazat
 5. Ten text má tolik šťávy, jakoby to psala Přivřelová. Nebýt toho post scripta bych nepoznal, že to psal pan Fuku.

  OdpovědětVymazat
 6. Chápu že je asi málo pravděpodobné, že by mladá československá atletka byla věřící.
  Ale nechápu, proč by se nemohla neskrývaně pokřižovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pretoze si bud debil, alebo mas pod 30 co je asi to iste. V 1983 keby to urobila tak si uz nezabeha.

   Vymazat
  2. Hele čobole. Pod 30 nemám ale to je jedno (až na to že jsi urazil všechny mladší lidi) až mi předhodíš nějakej případ kdy někomu zakázali běhat za malicherný gesto pokřižování se, tak ti možná uvěřím.

   Vymazat
  3. Vycestovat do zaharaničí zakazovali i za menší věci než byla gesta. Vždy se našla nějaká nepřející svině. Za socíku dokonce častěji než teď, i když je to k neuvěření. Leda, bys měl, Karle, známé ve straně, pak pro tebe bylo za komárů radost žít. To ses mohl sem tam i pokřižovat, když tě neviděla domovní důvěrnice a nepráskla tě na OPBH.

   Vymazat
  4. Fionor: mluvis z vlastni zkusenosti? Bylo toto celou dobu stejne (mira paranie rezimu v prubehu 40 let)? Ja treba jako uvedomnele dite na zakladni skole rval "Jakesi ty debile" a nic (ani disidenti se mi neozvali). Anebo http://www.youtube.com/watch?v=d6bnuNjMaJs ?

   Vymazat
  5. Myslím, že si pletete křižování s hajlováním. V Praze, v 80. letech se křižoval kde kdo. Samozřejmě většinou to byli provokatéři, věřící byl málokdo.

   Vymazat
  6. Ano. To jsem tam asi měl připsat. Ta závodnice to nedělá jako provokaci, ale jako automatickou součást předstartovní přípravy. Což je hodně přitažené za vlasy.

   Vymazat
  7. Karle, v roce 85 jsem byl podminene vyloucen ze stredni skoly za krasne zelene triko s napisem St.Patrick's Day. Resp, za to, ze jsem si jej oblekl znova i pres narizeni tridni ze "projevy tmarske ideologie do skoly nepatri". (Ze primarne jde o den bohapusteho chlastani jsem radeji nezminoval.)
   Takze s tim krizovanim: Imho by to zadna sportovkyne neudelala. A udelala-li by, stoprocentne by ji cekal minimalne nejaky neprijemny pohovor ale klidne i neco vaznejsiho.

   Vymazat
 7. ja si zrovna rikam jestli ji taky treba stoho nenarost curak potom..

  OdpovědětVymazat
 8. Pak začne Anna *dostávat* od klubového lékaře *dostávat* ...

  OdpovědětVymazat
 9. Odpovědi
  1. A ten má jaký zdroj? Vygooglil jsem ho akorát na http://www.kinohranicar.cz , kde přebírají RSS FFFilmu...

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Za toho zakopanyho psa uz by Fuku mohli zavrit (konecne).

  OdpovědětVymazat
 12. Námět filmu mi připomíná Pětiboj s Lundgrenem. Doping, Stasi, emigrace,...

  OdpovědětVymazat
 13. tohle to chci vydet no az to pride do biografu

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.