1.4.14

Walesa: Člověk naděje [Wałęsa, człowiek z nadziei] - 80%

Polské drama o polské verzi Václava Havla (který místo v pivovaru dělal v loděnici, méně ráčkoval a byl více vysazený na Ježíše a spol, ale jinak to byl vpodstatě jeho brácha). Film zachycuje cca 10 nejdůležitějších let jeho života.


Musím kajícně přiznat, že jsem od tohoto filmu Andrzeje Wajdy nic moc neočekával. Přeci jen - co se dá s takovým námětem udělat? A co s ním může udělat režisér, kterému je 88 let, tedy o 13 let více, než Havlovi, když režíroval Odcházení...?

Proto mě velmi překvapilo, jak svěžím dojmem celý film působí a jak kvalitní má tempo - i při své dvouhodinové délce!


Film má naštěstí zcela jinou - podstatně odlehčenější - atmosféru, než se snaží navodit trailer

Opravdu dobrý je představitel titulní role, který slavného předáka hraje jako "normálního elektrikáře z lidu, kterého to všechno sere, nezajímají ho všechny nuance, ale dokáže si dupnout". Je příjemně lidský a často vtipný, ale nikdy nesklouzne do nechtěné parodie. Téměř nesleze z plátna (pochopitelně) a podobně významnou roli má ve filmu jen jeho manželka. A opět - jejich vztah je příjemně lidský, vtipný i neteatrálně dramatický.

Wajda se celkově snaží udržovat film na lehčí notě a často používá "zlidšťující elementy" - například když při osudné stávce zabere kočku, která stávkujícím běží přes cestu. A spoustu dalších. Opravdu to funguje, má to tempo a není v tom nejmenší náznak senility.

Z hlediska výpravy (davové scény, dobové rekvizity) je film bezchybný a pravděpodobně byl slušně drahý. A hudba pozůstává především z polských punk-rock retrosongů (netuším, jestli skutečných dobových nebo nově složených), jejichž texty jsou v českých titulcích překládány.

Samozřejmě, filmaři se nedopouštějí žádné divoké fabulace (například mimozemšťani nebo točení domácího porna), takže většina filmu je o tom, že je Walesa naštvaný, někomu nadává a/nebo sedí (a celé je to rámováno rozhovorem, který už jako celebrita poskytuje italské novinářce). Tudíž nic moc nepředvídatelného nebo dramaticky extra vděčného.

Ale řekl bych, že jde o nejlepší způsob, jakým takový film mohl být natočen. Pravděpodobně je to nejlepší polský film od Sexmise (z těch asi tří, co jsem za tu dobu viděl).

8 komentářů:

 1. Oprav si hrubku "působý". Podívej se na film Křtiny, abys viděl o jedne dobrej polskej film od Sexmise navíc :)

  OdpovědětVymazat
 2. Působííííííííí Franťyšku. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Hele koukam, ze Krtiny jsi videl: http://www.fffilm.name/2012/02/recenze-krtiny-chrzest-90.html

  A dal jsi vic nez tomuhle, takze pravdepodobne to neni nejlepsi polsky film od Sexmise, ale od Krtin :)

  OdpovědětVymazat
 4. Zkus Velké zvíře, Franto.

  http://www.csfd.cz/film/40714-velke-zvire/

  OdpovědětVymazat
 5. Nebo Kingsajz (variace na Pidilidi od režiséra Sexmise, se vším co z toho nutně vyplývá :-))
  http://www.csfd.cz/film/37896-kingsajz/

  OdpovědětVymazat
 6. Nebo, když už se tu přetlačujeme o tu pochybnou výhru, přesvědčit Františka, aby dal šanci ještě aspoň jednomu polskému filmu, Katyň. Je to taky od Andrzeje Wajdy, není to tak hřejivě teplé, jako jsou Lidice, ale potíž je v tom, že Franta vlastně viděl polských filmů už docela dost: Sexmisi, Trik, V temnotě, Místnost sebevrahů a Walesu, nemluvě o Křtinách a Horákových Krtinách.

  OdpovědětVymazat
 7. Ja doporucuju: http://www.csfd.cz/film/89052-den-cvoka/. Dżizus kurwa ja pierdolę!

  OdpovědětVymazat
 8. Mě celkem zaujalo tohle, ale jen dle toho popisu, neviděl sem, takže to může být i blbost. http://www.csfd.cz/film/40718-medium/?expandUserList=1&ratings-page=2

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.