4.3.14

Recenze: 300 - Vzestup říše [300: Rise of an Empire] - 70%

Přichází pokračování úspěšné comicsové adaptace 300: Bitva u Thermopyl z roku 2006. Tento film už nerežíroval Zack Snyder (pouze ho produkoval), ale jsem rád, že se mé obavy nenaplnily a výsledek není úplně nepodařený.


Přesně řečeno, není to pokračování, nýbrž "side-quel", který se odehrává před, po i současně s prvním filmem, ale o nějaký ten kilometr jinde - především na moři, kde Řekové čelí perské flotile, vedené admirálkou Artemisií (Eva Greenová).


Artemisia je zdaleka (ale opravdu ZDALEKA) nejzajímavější, nejzábavnější a nejpůsobivější postavou na plátně. Souvisí to i se skutečností, že film sice vznikl na motivy Millerova comicsu jménem "Xerxes", ale travesty-body-piercer Xerxes v něm kupodivu má jen párminutové cameo (a v hlavních titulcích je uveden až na konci, jako "...and Rodrigo Santoro as Xerxes").

Hlavní postavou filmu má být Thémistoklés (Sullivan Stapleton), který ovšem má pramálo charismatu a nesahá ani po kotníky Gerardu Butlerovi v původním filmu. Tvůrci se také pokusili udělat akční hrdinku z královny Gorgo z prvního filmu (Lena Headeyová), ovšem také ne příliš úspěšně.

Následkem toho jse docela problematická (přesněji řečeno nudná) většina scén, ve kterých si postavy spolu povídají a vedou patetické proslovy. Když je vysvětlováno, že Peršané jsou vlastně teroristi, které štve řecká demokracie, je to skoro nechtěně zábavné.

Naštěstí ale film obsahuje hodně scén, kdy se nemluví, nýbrž bojuje. A ty jsou skvělé. Řekl bych, že dokonce lepší, než v první filmu. Rozhodně krvavější, agresivnější a šílenější. A 3D. (Bohužel se značná část filmu odehrává v šeru nebo v noci, takže doporučuji raději 2D verzi.)

Vizuální podoba je velmi působivá, záměrně nereálná a maximálně stylizovaná ve všech ohledech, včetně bojové choreografie. Všichni kladní hrdinové jsou supermani, kteří zabíjejí několik nepřátel za sekundu a po každém zpomaleném máchnutí mečem létají z plátna desítky litrů CGI krve (která má mnohem hustší a tmavší konzistenci, než v prvním filmu).Lecjaký rodič / starší filmový recenzent možná bude z filmu znepokojen, protože ta krvavost a brutálnost je vskutku extrémní - ale pro mě je to jen přirozený vývoj a bavil jsem se většinou dobře, aniž bych byl sadista. Stejně tak jsem se dobře bavil při všudypřítmných homoerotických záběrech na zpocené mužské svaly, aniž bych byl homosexuál.

Úplně nejlépe se ale ale bavil při většině scén s Evou Greenovou. Její Artemisia se nachází na zajímavé hranici mezi sexy kočkou a MILFkou a předvádí opravdu zajímavé věci: Ať už je to líbání se s useknutou hlavou (kterou sama usekla) nebo brutální bitevní soulož (včetně full frontalu!). Přál bych jí vlastní celovečerní film.

Zásadní změnou k lepšímu je soundtrack od člověka, který si říká "Junkie XL" a skládá spíše věci, na které se tancujete na Stodolní. Na základě jeho předchozí tvroby by mě nikdy nenapadlo, že může skládat hudbu k tomuto typu filmu, nicméně to dopadlo velmi dobře a jeho masivní akusticko - elektronický soundtrack zní jako historická hudba z nitra pekel - což je přesně ten správný výsledek. Je to příjemná alternativa k "další variaci na Zimmera". Nemluvě o blbé hudbě Tylera Batese z původního filmu, se kterou byla spojena zajímavá aféra.

Takhle nějak by měla vypadat a znít filmová adaptace videoherní série "God of War". A myslím to víceméně jako pochvalu.

20 komentářů:

 1. Kvůli tomuto komentáři jsem si dokonce založil účet. Jak někdo může myslet vážně takovouto recenzi na takovýto film? Deset řádků, ve kterých je úplně nulové nic. Žádný postřeh, absolutně nic navíc? Naprosto suché shrnutín podle šablony posledních 10 recenzí. Toto není dobré! Pokud tě to nebaví, tak ty recenze nepiš a kašli na to. Toto není správná cesta.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to já jsem naopak spokojen, osobní dojmy, informace o zpocených mužských svalech, full frontalu, bitevní souloži, krvi a dementních dialozích jsou to, co teplák potřebuje.

   Vymazat
  2. Také spokojen :)

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Ty, jenž pláčeš nad svým účtem, ty, s nevyslovitelným jménem, věz, že štěkáš pod nepravým stromem. 1, Fuka není filmový kritik, ale recenzent. 2, Recenzování ho zjevně baví (a doufejme, že bavit nepřestane). 3, Kde je psáno, že Fuka cokoli myslí vážně? 4, Co je správná cesta? Toto je Fukova cesta.

   Vymazat
  5. Vážený pane Reaper,
   Ačkoliv s komentářem pana laksdklasda nesouhlasím, budu ho bránit do posledního dechu proti vašemu křivému nařčení. Schválně jsem ho přečetl opakovaně a ani jedinkrát se v něm nevyskytuje slovo "kritika" v jakékoliv podobě. Naproti tomu slovo "recenze" je tam hned několikrát. Takže vás prosím, abyste bod 1 své odpovědi odvolal a doplnil to omluvou.

   Vymazat
 2. Tak informace o full-frontalu je, o hustotě a konzistenci krve taky - za mě dobrý.
  Jinak ale přiznávám, že mám skoro radši nefilmové články (o jazyku lua, hrách, hudbě apod.)

  OdpovědětVymazat
 3. Jako Filmový znalec jen podotýkám, že Eva Green MÁ nějaké ty vlastní celovečerní filmy... navíc k dostání na různých nosičích

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako myslíš takový ty filmy...řekněme... kde full frontal není vrchol ale nutný úvod?

   Vymazat
  2. Já jako jazykový znalec zase podotýkám, že věta "Přál bych jí vlastní celovečerní film" se z logiky psaného textu vůčihledně vztahuje k fiktivní filmové postavě jménem Artemisia, nikoli k živé herečce Evě Greenové.

   Vymazat
 4. Samplovanej Ozzy v traileru je neskutecne hovadnej :(

  OdpovědětVymazat
 5. tyvole, clovek JunkieXL je nejvetsi badassmothafucka a jeho hudba je fenomenalni

  OdpovědětVymazat
 6. Odpovědi
  1. Krata musi hrat nabelenej Djimon Honsou, pripadne Michael Jai White.

   Vymazat
 7. Junkie XL = další variaci na Zimmera je dost spot on komentar, kedze Junkie XL spolupracoval uz niekolkokrat s Zimmerom a zda sa, ze bude dalsi jeho "poskok" :)
  vid. jeho (remix) tracky na soundtracku Inception, Dark Knight Rises, Megamind, atd. Soundtrack k 300: Rise of an Empire mi dost pripominal Zimmera, ale co je fajn. Ta hudba sa tam dost hodila a bola z tych par veci co sa mi dost pacilo na tom filme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. potvrzuju, soundtrack je skvelej, ale na druhou stranu ochutnavky z "bezne" tvorby velkyho dzankyho nic moc

   Vymazat
  2. kurva vedle, jsem oficialne dementni

   Vymazat
 8. Tak tahle recenze se Fukovi nepovedla. Asi viděl jiný film. Pár upřesnění:
  1) Eva Green bohužel nemá full frontal
  2) Rodrigo Santoro je tam asi tak stejně jako v prvním filmu

  OdpovědětVymazat
 9. Vypadá to na pěknou pičovinu, to se bude líbit.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.