19.3.14

Recenze: Pompeje [Pompeii] - 60%

[Z oficiálního presskitu] Velkolepá katastrofická podívaná, která spojuje zkázu kvetoucího antického města s akčním a milostným příběhem. „Titanic na souši“, tak se hovoří o novém filmu Pompeje. Bohaté město plné přepychu a zhýralosti prosperovalo a užívalo si hesla „chléb a hry“ plnými doušky. Až do osudného dne 24. srpna roku 79 našeho letopočtu, kdy se probudila sopka Vesuv a v bouři ohnivých erupcí pohřbila celé město a zaclonila slunce v pravé poledne. Tváří v tvář děsivé katastrofě musí gladiátor, jehož čekal poslední boj o konečnou svobodu, zachránit svou lásku . . anebo to aspoň zkusit. V hlavní roli se představí Kit Harington, známý ze série Hry o trůny, dále hrají Emily Browning, Kiefer Sutherland, Carrie-Anne Moss nebo Jared Harris.

Hlavní hrdina Milo, otrok, který se stal gladiátorem, čeká na svůj poslední boj, aby zničil své soupeře a dostal se na svobodu. S výhledem na svobodný život se zamiluje do dcery bohatého obchodníka, která však má být proti své vůli provdána za zkorumpovaného a zhýralého senátora (Kiefer Sutherland). Jejich opravdový problém se ale připravuje v hlubinách Země. V osudových hodinách po erupci Vesuvu, ve chvílích totálního chaosu a děsivé zkázy se musí Milo probojovat ven z gladiátorské arény, a podstoupit boj s časem, aby svou Cassii z rozpáleného pekla zachránil.


Poznámka: Správná česká transkripce jména hlavního hrdiny má být "Milón". I když to v původním znění vyslovují "Majlou", jako jméno psa. (Nebo taky možná ne, viz komentáře pod recenzí.)


Film má asi 100 minut a sopka začne soptit až po 60 minutách. Předtím se musíme dívat na strašlivě předvídatelnou romantickou historku chudého gladiátora, krásné Pompejanky z lepší rodiny a zlého římského senátora (který shodou okolností před 20 lety vyvraždil celou rodinu a okolí tomu gladiátorovi a vypadal tehdy přesně stejně jako dnes).


Opakuji, těch prvních 60 minut není vyloženě strašných, natož směšně strašných, ale je to jen 128. varianta příběhu, který jsme viděli 127krát předtím a není ničím novátorská nebo jinak zajímavá.

Je nutno zavzpomínat a ocenit, jak se před lety Jamesi Cameronovi podařilo natočit love story v Titanicu takovým způsobem, že nás ty postavy zajímaly a nebyli jsme naštvaní, že tak dlouho trvá, než vyskočí z úkrytu ledovec.

Herci jsou pohlední, ale ničím nezajímaví, s výjimkou hlavního padoucha Kiefera Sutherlanda, který, jdouc v tatínkových stopách, maniakálně přehrává, už mu jenom schází dělat "Muhahahaha, svět je můj!" a je velká škoda, že ve filmu není víc. Také je docela (nechtěně) legrační jeden velký černošský gladiátor, ale jen v českém znění (viz dále).

Představa, že by ten útlý metrosexuální napomádovaný Kit Harington byl neporazitelný domorodý gladiátor, je naprosto absurdní.Během oněch 60 minut nudné love story a nezajímavých politických intrik jsou jedinými světlými okamžiky asi dvě a půl akčních gladiátorských scén. Ty jsou poměrně ucházející, ale film je bohužel mládeži přístupný (PG-13), takže nevidíme více než pár kapek krve.

Po hodině konečně začne to, na co čekáme, tudíž zkáza Pompejí. Nejsem historický ani vulkanologický expert, ale odvážím se tvrdit, že to, co ve filmu uvidíme, nemá naprosto nic společného s historickými reáliemi, neboť celá zkáza pozůstává z náhodně se střídajících zemětřesení, tsunami a ohnivých kamenů, padajících z nebe přesně na toho, kdo má být právě zabit.

Trikové scény jsou řemeslně slušné, 3D v nich dobře funguje (kouř a jiskry vám téměř létají do očí), ale nikdy jsem při jejich sledování neměl intenzivnější emoce, než "OK, ty triky jsou docela fajn". Nebyl jsem nijak vtažen do děje, nebyl jsem dojat, bavil jsem se velmi málo a především jsem sledoval, jaké jiné filmy jsou rutinně vykrádány.

Co se týče zvuku: K jednomu z mála jednoznačných plusů patří opravdu hezky epický soundtrack Clintona Shortera. A mám neodbytný pocit, že ve chvíli, kdy se potápí římská loď (dřevěná), ozve se typický katastrofický zvukový efekt ohýbajícího se plechu. :)

Film natočil Paul W.S. Anderson a je to pravděpodobně nejlepší film jeho kariéry (tedy o kousek lepší než Mortal Kombat, Resident Evil a Horizont události). Každopádně je to jeho "nejnormálnější" film (a zřejmě jediný, který by se mohl líbit i ženám).

Což je z mého pohledu docela škoda, protože kdyby byl film nepodařenější, byl by méně nudný...

Film je distribuován s titulky i s dabingem. Dabing je v tomto případě pravděpodobně lepší varianta, protože v českém znění mají Pompeje příjemně debilní retro-atmosféru, jako například staré filmy s Vinnetouem, a některé epické repliky jsou více nechtěně vtipné, než v originále: Obzvlášť hezká je scéna ke konci, kdy hlavní hrdinka řekne něco strašlivě osudového a procítěného, načež je chvíli ticho a pak velký černoch řekne hlubokým hlasem "Jdu pro ty koně", takovým tónem, jako kdyby říkal "Ses posrala, ne?"

BONUS: Dva zábavné překlepy z titulkové listiny tohoto filmu:

Bonus 1: "Kdo že má umřít?"

(Na tento mail kapitalističtí nadřízení nijak nereagovali.)

Bonus 2: "Cool name, bro"


22 komentářů:

 1. Dvě chyby: "mám neodbytné pocit" a "Kiefera Sutherlanda, který, jdouce v tatínkových stopách". A jedna další poznámka: Milo je latinské jméno, takže by mělo být takto v pořádku. Pokud by dotyčný nebyl Řek. Pak by byla správná varianta Milón.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se v tom nevyznám, takhle mi ty jména vytvaroval odborník historik. BTW ten Milo je Kelt.

   Vymazat
  2. Keltský otrok? V tom případě má jeho jméno latinskou formu a tedy Milo.

   Vymazat
  3. Fskutecnosti Milo Minderbinder. A vsichni z toho maji profit.

   Vymazat
  4. To by musel prodávat egyptskou bavlnu v čokoládě.

   Vymazat
  5. Klidně se mohl jmenovat Pepa, u takovýhle sračky by to bylo stejně jedno.

   Vymazat
  6. Bohužel se zdá, že je to skutečně tak. A turd of a movie, nebo spíš lávovitá sračka. Ale mohu doporučit dokudrama BBC, které je rozhodně dobré: http://en.wikipedia.org/wiki/Pompeii:_The_Last_Day

   Vymazat
  7. Dobrý troll: jdouce je tvar množného čísla, "jdou" jednotného ženského či středního rodu. Kiefer jda.

   Vymazat
  8. Milo je latinske jmeno, otroci obvykle dostavali latinska jmena, casto podle svych panu. Ale sklonuje se to bez Milona, Milonovi a tak dale. Ne ze by to zrovna v tomto filmu bylo dulezite.

   Vymazat
 2. PG-13 znamená zřejmě žádný full frontal. To je teda pěkná otrava, ještě ke všemu když to má být ze zhýralých Pompejí!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevim jestli te to uspokoji, ale obecne se vi, ze Frantisek vetsinu filmu doma preklada nahy. Fcuk the rating.

   Vymazat
 3. Jo takhle. Já četl "Pomeje".....

  OdpovědětVymazat
 4. Díky, tak vím, že tomuhle se vyhnout obloukem...

  Jako člověka, co se trošičku zajímal o osud Pompejí, by mě to muselo buď naštvat nebo rozbrečet. Vypíchnu jen 2 detaily:
  - město nezavalily ohnivé kameny a láva (tu schytalo Herculaneum i s pyroklastickou vlnou - pokud tam pojede doporučuji, na návštěvu lepší, než děsně přeplněné Pompeje), ale pouze drobnější popílek - jen ho bylo hodně moc.
  - většina obyvatel se v pohodě zachránila, protože Vesuv signalizoval dost dopředu. Ironií je, že byl menší výbuch, kdy většina obyvatel byla pryč, v přístavu. A ti, co měli pocit, že je po všem a chtěli zachránit opuštěný majetek pak schytali další výbuch a ten popílek. Většina obětí, co byla nalezena (výrazně méně, než mělo být obyvatel) byla nalezena právě na cestě od přístavu k městu.

  OdpovědětVymazat
 5. Myslíte, že může být cit pro gramatickou negaci mluvčího češtiny pochroumán např. přílišným kontaktem s angličtinou? ("ničím nezajímavý" vs. "ničím zajímavý")

  OdpovědětVymazat
 6. Tady je zas chytrejch :) Já si přisadím akorát s tím, že Horizont událostí nebyl podle mého zas až tak špatný, kdysi jsem mu dal 80% a dneska bych asi slevil jen na 70. Todle (Pompeje) vypadá jako srágora tak maximálně na 50, pokud tam hraje nějaká aspoň trochu souložitelná herečka (kterážto informace bohužel v recenzi chybí, což je škoda).

  OdpovědětVymazat
 7. +František Fuka: Lepší, než Mortal Kombat? Pokud si dobře pamatuju, dal jsi tomu tehdy v Cinemě vysoké hodnocení (80 %), ne? Podle tehdejší recenze jsem na to šel do kina a královsky se bavil. Takže když tohle bylo lepší, proč 60 %?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože za ty leta se z macho nerda stal důchodce převážně sledující animáky s cílovou skupinou 3 až 8 let.

   Vymazat
 8. kde vzal Pomeje tolik prachů na další film?!

  OdpovědětVymazat
 9. FF neumi vypnout zvuk u mobilu? shame on you!

  OdpovědětVymazat
 10. Horizont udalosti je slusny film, tahle sracka rozhodne nemuze byt lepsi. Koho vubec zajimaji nejaky Pomeje!!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 11. konečně se zas po asi třech letech směju nahlas u diskuse

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.