26.3.14

Recenze: Noe [Noah] - 40%

Darren Aronofsky (Rekviem za sen, FontánaČerná labuť) vám přináší novou nevšední adaptaci slavného nadčasového příběhu. Tento film je KATASTROFA BIBLICKÝCH ROZMĚRŮ! (To je vtip, úplně hrozný není.)


Dovolte mi nejdříve shrnout děj, který je vskutku originální:

(Následuje shrnutí děje celého filmu, což ale není spoiler, protože si to jistě všichni pamatujete ze školy.)

Stvořitel (slovu "Bůh" se film důsledně vyhýbá) stvořil svět a Adama s Evou (což jsou svítící žlutí mimozemšťané). Poté, co Kain zabil Ábela, Kain s padlými anděly se vydal na západ a založil tam velkou civilizaci, která především těžila tzohar - takový zlatý prášek, který po úderu vzplál a dalo se jím svítit a dělat z něj střelné zbraně.


Rod těch "hodných" po deseti generacích přežil prostřednictím Noea (Russell Crowe), jeho ženy (Jennifer Connellyová) a jejich tří synů. Časem ještě objevili polomrtvou holčičku Ilu s vážně zraněnou dělohou, která se k nim přidala.

Mezitím se několikrát objeví Poslové - padlí andělé z Ráje, kteří nemají rádi lidi a vypadají jako zmutovaní golemové / kamenožrouti (protože jsou to duše světla uvězněné v kameni za to, že dopustily v Ráji hřích).

Noe má v noci sen, kde figuruje hodně vody, takže se vydává na horu za svým praotcem Methesalemem (Anthony Hopkins). Ten s ním chvíli špílcuje o borůvkách a pak ho zdroguje čajem, takže má další vidění a pochopí, že má postavit archu. Methesalem mu dá semínko z Rajské zahrady. Noe semínko zasadí a vyroste z něj během pár vteřin velký les. To přesvědčí Semjázu, šéfa Poslů-kamenožroutů, že mají Noemu pomoct.

O deset let později: Archa je téměř hotova (jak by ne, když ji budovali především kamenožrouti). Z Ily vyrostla Emma Watsonová a souloží s jedním z Noeho synů, i když jí nefunguje děloha.

Přiletí, přileze a přijde hromada zvířat a napochoduje do archy. Noe a jeho rodina je omámí nějakým kadidlem, takže následujících několik měsíců zvířata spí, nedělají brajgl a nikdo se o ně nemusí starat.

Odněkud se objeví král Tubal-kain (Ray Winstone), který kdysi zabil Noemovi otce a teď má velikou armádu, která chce archu dobýt.

Ila v lese narazí na Methesalema, který zde hledá borůvky, sáhne jí na dělohu a tím ji uzdraví a současně způsobí, že je nadržená, takže o pár minut později otěhotní s Noemovým synem.

Druhý Noemův syn, kteří si stěžuje, že nemá s kým souložit a jmenuje se myslím Chám, najde v nějaké jámě s mrtvolami živé sexy děvče, ale nestihne ho s sebou odvést do archy, protože začne pršet, nastane zmatek a sexy děvče se chytí nohou do želez.

Tubal-kainova armáda se u archy brutálně popere s asi tuctem kamenožroutů, kteří nakonec jsou poraženi, prasknou, a jejich zářivé duše odletí do nebe.

Přijde potopa, všichni se utopí (Methesalem těsně před smrtí najde borůvku), jenom Tubal-kainovi se podaří nepozorovaně dostat do archy, kde se skamarádí s Noemovým synem 2, který klade svému otci za vinu smrt toho sexy děvčete z jámy.

O devět měsíců později.

Ila se chystá porodit a Tubal-kain se chystá zabít Noeho, protože už ho nebaví schovávat se v koutě archy a živit se dinosaury a jednorožci (celá Noeho rodina jsou vegetariáni, protože jsou hodní).

V tuto chvíli vyjde najevo základní konflikt filmu: Noe je přesvědčen, že dostal od Stvořitele za úkol založit novou pozemskou civilizaci, pozůstávající JEN ZE ZVÍŘAT, a že lidstvo (včetně jeho rodiny) má vymřít. Tudíž Ilu informuje, že pokud se jí narodí dcera, tak ji (tu dceru) zabije. Ila ho vyvede z míry tím, že porodí dvě dcery. Chce s Noeho synem a s dcerkami utéct na nouzovém voru, ale Noe jim ho spálí.

Mezitím chce Tubal-kain propíchnout Noeho, ale přesně v tu chvíli archa narazí do překvapivě se objevivší skály tak šikovně, že se Tubal-kain netrefí a zabije se.

Noe chce zabít dvojčátka, ale nedokáže to, protože z nich cítí lásku.

Ještě o nějakou dobu později...

Archa kotví na kopci, kolem se prohánějí zvířata, všichni jsou v pohodě, jenom Noe se schovává v jeskyni, chlastá víno a válí se nahý v písku. Syn 2 pochopí svou vinu a odejde po čerstvé souši pryč.

Noe pochopí, že za nic nemůže, vrátí se k rodině a všichni se obejmou. Nastane duha. A já si uvědomil, že syn číslo 3 vlastně celý film nic neudělal a neřekl, jenom pořád stál v povzdálí.Nejsem expert na smyšlené historky, takže nevím, co z toho si vymyslel autor Bible a co z toho si vymysleli filmaři (sázel bych, že třeba svítící bitevní kamenožrouti v Bibli nebyli). Rozhodně nemám chuť to srovnávat, ale docela by mě zajímaly reakce věřících...

Rozhodně se Aronofskému nedá upřít originalita a odvaha, se kterou přistoupil k adaptaci této posvátné látky. Film má ale bohužel několik zásadních problémů, pramenících především z nejednotnosti stylu (a samozřejmě z toho, že celý děj je totálně na hlavu).

Zpočátku vypadá většina scén jako něco z Mad Maxe nebo dokonce Riddicka. Později ale začnou převládat dialogové scény, kdy spolu znovu a znovu různí lidé mluví, jsou smutní, pláčou, křičí a občas mají vize. Je nutno podotknout, že všichni docela dobře hrají (i Crowe), takže se jim daří dosáhnout toho, že ani absurdní náboženské debaty nepůsobí moc směšně. Tyto převážně komorní konverzační scény ovšem působí jako něco z (dobré) divadelní inscenace a odehrávají se většinou v malé jurtě nebo v nějakém intimním koutě archy. A je jich hodně (film má skoro dvě a půl hodiny).

No a poslední část filmu (ta nejmenší) jsou trikové megascény, především naloďování zvířat, potopa samotná a boj kamenožroutů s lidmi. Těch je celkem asi 20 minut, vypadají jako něco od Rolanda Emmericha / Petera Jacksona a vůbec se nehodí k tomu ostatnímu, přízemnějšímu a syrovějšímu. Zajímavé je, že kamenožrouti vypadají v některých scénách jako záměrně "trnkovsky" ručně trhaně animovaní, zatímco v bitevních scénách mají zcela hladké pohyby - jako kdyby je animovala dvě různá studia dvěma různými metodami.

Filmu Noe se nedají upřít ambice. Snažil se být nepředvídatelný a jiný než ostatní biblické příběhy. Za to mu dávám plus. Ale je to nejméně zajímavý Aronofského film a překvapilo mě, jak špatně funguje jeho atmosféra, respektive jak je každou chvíli úplně jiná. Protože ať si o kvalitě Aronofského filmů myslíte cokoliv, působivou atmosféru měly vždycky. Noe má pár působivých scén, ale jako celek je dost k nepřežití.

P.S: Hudba Clinta Mansella a Kronos Quartetu nestojí za jakoukoliv zmínku.

P.P.S: 3D verzi jsem neviděl, dabing jsem neslyšel.

50 komentářů:

 1. Sry, Františku, ale fakt musíš v těch "recenzích" vždycky odvyprávět celý děj filmu? Nebo dej dopředu aspoň nějakou výraznou ceduli nebo běžce s červeným praporkem nebo tak něco.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty si to nepamatuješ ze školy?

   Vymazat
  2. Jako upřímně, tohle je fakt rána pod pás :( Člověk čte, čeká, že to bude obligátní nástin děje a najednou zjistí, že jste odvyprávěl celý příběh... Palec dolů.

   Vymazat
  3. Souhlas. K pamatování ze školy - v tom mále co si pamatuju rozhodně nefigurovali ani svítící kamenožrouti, ani se nikdo nevplížil na archu, ani tam nikdo neplánoval vraždy... To by si zasloužilo masivní "SPOILER ALERT", aspoň pro ty příští čtenáře, pro nás už je bohužel pozdě... :(

   Vymazat
  4. pixy, Vařák, Hejl - známá trojka! Vy kokůtci teplí, jestli se vám nelíbí spojlery, vy bojleři, tak táhněte číst Spáčilovou do teplý Mladý Fronty. Kundy, Noe za školy neznají a vypiskují.To jste si ho při v nedělní škole honili, nebo co? A navíc to ještě vypadá, že na to chtějí jít do kina, homokládi! Copak nevíte, že čemu František nebouchne alespoň 70, tak na to se do kina nechodí?

   Vymazat
  5. Tohle opravdu bylo moc... rychle jsem raději přestal číst, abych si film v kině užil. Přeci jen jsem s zvědavý jak si Aronofsky pohrál s textem, který je přímo v Bibli hodně vágní a neurčitý (i když se na něj vážou apokryfní texty, ale ty se ve škole většinou neučí).
   Není to takový spoiler jako prozrazení pointy Fight Clubu neznalému divákovi, ale pořád je to podpásovka.

   Vymazat
  6. To by me zajimalo v ktere skole se za komancu ucilo o NOEMOVE arse... BTW slovek si necete recenzi protoze vi ze FUKU je SPOILER KING a pak v prvnim komentu nekdo vyspojelruje celej film no kurva uz...

   Vymazat
  7. vy klobasy nedouzeny, snad vam neni jasny, jakou reci mluvi jazycek vah, kdyz na jedne misce je standardne debilni hw scenar a na druhe napr. perla o zabiti sebe sama pri narazu lode do objevivsi se skaly?
   ne vole neni, vodpovim si sam, jsme totiz homodejove z gejplusu, nam jde totiz vo seriozni informace, dramaticka pauza, prd

   Vymazat
  8. Vzhledem k tomu, že nemám rád překvapení a chci víceméně vědět, co mě čeká, až si to pustím - naprostá spokojenost s rezenzí :-)

   jdu solit

   Vymazat
  9. a až tohle uvidí kardinál Duka, zřejmě ho odvezou rovnou do Bohnic ...

   Vymazat
  10. Tohle je vaše nedělní škola: http://www.youtube.com/watch?v=xggQqUyLrCM

   Vymazat
  11. Prozrazení děje mi ani nevadí, protože než to uvidím (pokud vůbec) tak recenzi zapomenu.
   Ale jak přišel František na to, že bychom si měli storku o Noemovi pamatovat ze školy? Matně si vzpomínám, že jsme s účou na základce sjížděli něco kreslenýho s názvem "biblické příběhy," ale to bylo rozhodně mimo osnovy.

   Vymazat
  12. Vzhledem k tomu, jak je ten děj stupidní, tak je to úplně jedno

   Vymazat
  13. To, ze si ze skoly pamatujete kulovy jeste neznamena ze se to tam neprobiralo.

   Nektery drobnosti sice provarit nemusel, ale vzhledem k tomu jake z toho kouka veledilo mi to zas tak nevadi.

   Vymazat
 2. Nástin děje po třetím odstavci už přestává být nástin. Spoilerům se dá snadno vyvarovat když prostě víte, kdy přestat číst.

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem přemýšlel, že na to zajdu (kvůli Hermi^B^B^B^B^B Emmě), ale asi počkám, než to bude někdy v TV (nebo na Ulož.to).

  OdpovědětVymazat
 4. souhlasím, že je to hodně slabý film, deprese z ničeho, nebo z režiséra? a ten dabing….  OdpovědětVymazat
 5. Dochechtal jsem se do půlky, dál nečtu... to musím vidět :-)

  OdpovědětVymazat
 6. je tam full frontal Hermiony nebo alespoň Noemova syna 3? nebo kohokoli, včetně dinosaurů a jednorožců? to je snad to jediné, co může soudného člověka přesvědčit k návštěvě kina...

  OdpovědětVymazat
 7. Mně ten spoiler nevadí. Do kina bych na to stejně nešel a aspoň ušetřím kredit na ulož.to.

  OdpovědětVymazat
 8. Vzal ve filmu na palubu Noe i nějaké homosexuály, aby je zachránil před potopou ne? Jestli ne, tak je to prachsprostý homofob a kamenožrouti odvedli svojí práci špatně.

  OdpovědětVymazat
 9. Se na tyhle Fukovy recenze vyseru. Odvyprávění děje je 50% procent textu. Hlavně, že je na začátku toho MEGA SPOILERU větička, že si to všichni pamatujeme ze školy a na konci "nevím, co z toho si vymyslel autor Bible a co z toho si vymysleli filmaři". S tímhle jděte pane Fuko s prominutím do prdele. Když neumíte napsat recenzi bez vykecávání děje, tak ji nepište vůbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hehe, tys mě pobavil. Kdo tě nutil to číst do konce? Že je to mega spoiler mi bylo jasné od první věty. Jestli si to nepochopil ty, tak si mentál.

   Vymazat
  2. ale FX má všechny recenze takové...

   Vymazat
 10. Mne nejvíc rolzlítilo fukovojc vyzrazení toho, že Methesalem před smrtí nalezne borůvku. Toto by si kvalitní recenzent neměl dovolit. Podám návrh na Ústředí českých recenzentů, aby vás vyloučili ze svých řad.

  OdpovědětVymazat
 11. To odvyprávění naprosto ultraretadrovanýho děje františkovým stylem je jedna z nejlepších částí zdejších recenzí. Spojlerofobové ať se jdou vysrat, pokud jim nedojde ani po třetím odstavci že to bude pokračovat.

  OdpovědětVymazat
 12. Ale az ve filmu zjistis jestli byla zrala nebo ne!

  OdpovědětVymazat
 13. No, mě to vyzrazování děje neva. Jen mě u tohohle filmu zklamalo, sem čekal, že to bude inteligentnější a teď jak to František popisuje to vyznívá fakt hloupě. Ale pujdu na to, už proto, abych se přesvědčil, přeci jen, popsat děj je jedna věc, ale slyšet ty dialogy a tak je věc druhá. PS: doufám, že dialogů bude hodně, bez zraku by se mi docela hodily. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tim zrakem sem se hodne smal :) dik za ten nekoretni zazitek

   Vymazat
  2. S tim zrakem sem se hodne smal :) dik za ten nekoretni zazitek

   Vymazat
  3. S tim zrakem sem se hodne smal :) dik za ten nekoretni zazitek

   Vymazat
  4. S tim zrakem sem se hodne smal :) dik za ten nekoretni zazitek

   Vymazat
  5. S tim zrakem sem se hodne smal :) dik za ten nekoretni zazitek

   Vymazat
 14. dementi teply cesky ved ta recenzia je lepsia ako cely ten debilny film tak tu nepindajte a budte radi.

  OdpovědětVymazat
 15. 40% super. idem na to. Fukov vkus je úplne iný ako moj

  OdpovědětVymazat
 16. Technická ke skloňování: 4. pád by myslím měl být "Noema", když je "Noemova archa", nikoli "Noeho". (Ale asi mi na to někdo řekne, že je to v místním kontextu debata o hoevně.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja myslim ze muzeme bejt radi, ze z toho nakonec nebyl Nemo :)

   Vymazat
 17. Imaginární rozhovor pixiho s živou kundou:
  P: kundo ty vole ten fuka mě fakt nasral. četls tu jeho recenzi?
  ZK: jasně ty vole, je to nářez výtlem jak prace.
  P: NJN ale ten debil proizradil celý děj...
  ZK: ty děláš jako bys neznal toho radioaktivního tepláka, vyždycky vicintá o čem to je. A tentokrát je to fakt prda. Na biblickým táboře sme dělali takovej jako diagram, ze kterýho nějak jako vyplývá, že jsme všichni dílo boží akorát Fuka je ďáblovo semeno... aaa jo, transformeři taky.
  P: No to sem fakt nevěděl já čtu Fuku prvně!
  ZK: Aha, tak to jo.

  OdpovědětVymazat
 18. konecne jsou zpet fukometahumory.
  recenze vtipna, bez delohy se neobejdu.
  asi zasolim.

  OdpovědětVymazat
 19. Kamenožrouti budou pravděpodobně Nephilim, ti by v Bibli i byli.
  Recenze pobavila, s návštěvou kina váhám, protože Fontána mě absolutně dostala, ale Labuť zase lehce zklamala.

  OdpovědětVymazat
 20. A není u takovýho filmu jedno, jestli znám dej dopředu nebo ne?

  OdpovědětVymazat
 21. Fakt je tam místo Metuzaléma (Noemův děd) Methesalem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, v českých titulcích určitě není Metuzalém, nýbrž něco, co jsem si při projekci zapsal jako "Methesalem" (možná je tam nějaké písmenko jinak). Taky je zajímavé, že v angličtině tomuto dědkovi Noe říká "grandfather" a Noemovi synové "great grandfather", jako by to byl jejich normální děda/praděda, ovšem v českých titulcích je obojí důsledně překládáno "praotec".

   Vymazat
  2. V ekumenickém překladu se používá prý přesnější transkripce "Metúšelach" a podle Genesis byl otcem Noemova otce Lámecha, takže Noemův děda, Šémův, Chámův a Jefetův praděda. Kdo to překládal?

   Vymazat
  3. Je to Bontonfilm, takže asi někdo ve Filmprintu. Nebo je možné, že titulky jsou přepis dabingových dialogů. Ještě jsem si myslel, že se třeba ty titulky drží toho, jak je přeložený comics (který už česky vyšel), ale ne. V něm je pro změnu "Samyaza", zatímco ve filmu "Semjáza".

   Vymazat
 22. Je to Noemova archa, takže Noemův syn, ne Noeho :)

  OdpovědětVymazat
 23. Že se Aronovsky rozhodl natočit film o škodlivosti lidstva pro planetu Zemi, to bych mu nezazlíval. Nechápu ale, proč kvůli tomu musel absolutně překroutit příběh z Bible. V tomto ohledu mě to připadá, že je ten člověk naprosto bez fantazie
  Už několikrát jsem si v komentářích přečetl, že z tak krátké zprávy v Bibli se nedá postavit dvouhodinový film. Nejsem stejného názoru z mnoha důvodů.
  Například, když už se Aronovsky odhodlal použít koncept Stvořitele a padlých andělů, pak už nevidím žádný problém vzít Biblickou zprávu tak jak je. Koneckonců, ať tak nebo onak, byl by tam prostě zásah mimozemské civilizace. A klidně tam mohl nechat i takové neuvěřitelnosti jako je mimořádný věk předpotopních lidí.
  Jen si vemte, že podle Bible, Noemův otec Lamek, měl možnost mluvit s prvním člověkem Adamem. Jejich životy se překrývali 56 let! A to roku 874-930 lidské existence! A na Noemovu pradědečkovi Enošovi podle Bible Bůh milosrdně vykonal euthanasii, aby nemusel trpět rukou lidí které kritizoval. Takže tu máme zhoršující se stav morálky lidí, minimálně od Enošovy smrti do potopy, tzn. nějakých 669 let.
  No a z čeho vyplývá škodlivost lidského vlivu na planetu Zemi? Přece ze špatných lidských vlastností! Ze sobectví, pýchy, nenasytnosti, atd. Jestli biblický příběh není ekoagitka jako hrom, tak jak je, tak jsem tatar.
  Navíc ten potenciál skrytý v příběhu v té části s potomky padlých andělů! Jen si vemte citaci Genesis 6:4 - „Za oněch dnů, kdy synové božští vcházeli k dcerám lidským a ty jim rodily, vznikaly na zemi zrůdy, ba ještě i potom. To jsou ti bohatýři dávnověku, mužové pověstní.“
  Z toho přímo čiší možná spojitost s „nejen“ starými řeckými bájemi a pověstmi. Takoví bohatýři a pověstní muži, jako Herákles, Achiles, Perseus. Synové bohů.
  No prosim. Rozpočet 130 miliónů amerických dolarů ale něco takového Aranovskyho nenapadne.
  Takže výsledky?
  Aranovsky ze Stvořitele udělal krvelačné monstrum, z Noema hlupáka, ze zlých padlých andělů hodné pomocníky, z nás blbce, a … jediné co zůstalo pravdivého jsou jména (některá), archa, voda, a škodlivost lidstva pro planetu Zemi.

  Škoda. :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.