1.2.14

Recenze: The Spirit of '45 - 50%

Tento dokument slavného Kena Loache poněkud klame tělem. Na oficiálních českých stránkách se o něm píše: "The Spirit of 45 se snaží osvětlit a oslavit období nebývale pospolitého ducha, jehož dopad přetrval po mnoho let, a který je možné znovuobjevit ještě i dnes."

Z toho jsem si logicky vyvodil, že půjde o film, ve kterém uvidíme především dokumentární záběry z Británie 40. let. Což není pravda.


Film skutečně začíná záběry z těsně poválečné doby, kdy byli všichni dobře naladění, plní optimismu a k moci se dostali Labouristé. Všichni byli nadšení a ochotní přiložit ruku k dílu pro "společné dobro". Film se krátce zastaví u tehdejší politické situace, ale především nám vysvětluje, jak bylo dobře, že tehdy bylo mnoho velkých podniků a institucí zestátněno.

Pak film poměrně rychle skočí o mnoho let vpřed a dozvíme se, že o 30 let později se dostala k moci Thatcherová, to byl konec idyly, a že by se s tím zase mělo něco udělat, protože socialismus je bezva.


Nemám až tak moc problém s tím, jestli souhlasím nebo nesouhlasím s Loachovým názorem, že socialismus je bezva.

Mám problém s tím, že mi to film cpe pořád dokola, jen s minimálními verbálními obměnami. Film neobsahuje žádný hlas vypravěče, takže se vždy objeví nějaký pamětník a vzpomíná: "No tehdy to bylo bezva, továrny a železnice nám patřily, zdravotní péče skoro zadarmo, ale pak přišla Thatcherová a začal vládnout mamon, a dneska když chci demonstrovat, dostanu přes hubu, jak je to možné? VSTANOU NOVÍ BOJOVNÍCI!"

Mluvčí většinou nejsou žádní ekonomové a nevydávají se za ně. Jsou to prostě normální naštvaní lidi - občas staří pamětníci, občas dnešní mladí lidé. A jejich proslovy mě opravdu skoro vůbec nezajímaly, protože v nich nebylo nic, co by se dalo nějak rozporovat, nebo z čeho bych si odnesl nové informace. A ani nebyly natolik blbé, abych se jimi bavil.Ve filmu je naštěstí celkem dost britských archivních záběrů (z mnoha různých období), které mi projasnily den a rád jsem se na ně díval. Ale většina audiostopy byla ubíjející a dvojnásob ubíjející, pokud na plátně nebyly archivní záběry, nýbrž ten, kdo zrovna mluvil...

8 komentářů:

 1. No, jednou noví bojovníci určitě vstanou, protože v současném sajrajtu se může radostně rochnit jen ignorant.

  http://www.youtube.com/watch?v=bGJbiyqx_T8

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozde, uz ovladaji 99% populace
   http://www.youtube.com/watch?v=ys1ANyy_Ea8

   Vymazat
  2. Vy dva šulíni, postovat sem cokoliv z youtube je znak demence. Nevíte, že tenhle nadčasový a mimosmyslový web je archivován Národní knihovnou ČR? Tak si slezte z vedení a zase nalezte na ovce, ale už to tady víckrát nedělejte! Je to jako strkat převodovku z Fabie do Rollse, kokůtci. Strkejte si ocasy jeden do druhého, ale sem to už netahejte.

   Vymazat
  3. Aha, tak je to tedy! Když to říkají odborníci z televize, je to jistě pravda. Ach ta lživá média, která se snaží manipulovat s masami!

   Vymazat
 2. Aneb další levicový "dokument" znásilňující divákovy emoce za účelem vytříškání politického kapitálu.
  Do kina na propagandu - no proč ne, ale abych za to ještě musel platit? Pardon.

  OdpovědětVymazat
 3. Ještě dodám, že po oněch 30ti letech vlády labouristů a budování socialistického "ráje na zemi" popisovaného ve fimu Británie zchudla na úroveň Portugalska a říkalo se jí "nemocný muž Evropy". Oni ti konzervativci v čele s Tchatcherovou a později Majorem nevyhráli několikery volby za sebou náhodou.

  OdpovědětVymazat
 4. Není ten dokument financovaný z prostředků Evropské Unie? To by vysvětlovalo mnohé!

  OdpovědětVymazat
 5. Byl jste procházet těžkými časy při získání úvěru nyní obávat nomore, protože Lucas úvěr úvěr Compania nabízí všechny druhy úvěru a také nabízíme bezpečný úvěr domů, stejně jako úvěr investovat do vašeho podnikání cpntact nás nyní: LUCASLOANLENDINGCOMPANIA@YAHOO.COM NEBO LUCASLOANLENDINGCOMPANIA@GMAIL.COM Mobilní telefon: +16026337400

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.