4.2.14

Recenze: Dědictví aneb Kurva se neříká - 30%

[Následuje oficiální synopse] Vlastička umřela. Vesnický kostel, pohřební kočár tažený koňmi, farář, obyvatelé Olšan a souputníci zvláštního života Bohumila Stejskala (Boleslav Polívka), multimilionáře z vůle Boží, z Dědictví I. Trochu zestárli. Bohumil (Boleslav Polívka) taky trochu zestárl. Přibyly mu majetek, starosti, kilogramy a děti. Ztratil ženu svého života. Hraje hudba, zpívá místní ženský sbor Křepelky, jehož byla Vlastička členkou (a Bohuš je sponzorem). Smrt známého sbližuje. Všichni jsou smutní, nebo tak aspoň vypadají.  Za zdí hřbitova zastavil starší Mercedes a z něj vystupuje rovněž zestárlá „hérečka“ Irenka. Pozoruje pohřeb přes zeď, dovnitř se neodváží. Odjede před koncem obřadu. 

Smuteční hostina v Bohušově sídle. Jsou tu všichni, které známe z původního filmu. Zjišťujeme, že Bohuš si postavil ohromné sídlo ve farmářském stylu obklopeném zoologickou zahradou. Má rád svou dceru (Anna Polívková) a visí na šestiletém vnukovi, jehož učí jízdě na koni. Má vlastní chov koní a považuje se za odborníka na to. Už sedm let nepije a celkem si zvykl na peníze. Bohuš je smutný, ale smutek v jeho podání má velmi výstřední podobu. Téměř každá promluva se mu proplétá s pohřební řečí a duch Vlastičky postupně výrazně vstupuje do jeho mysli i jednání. Vlastička dávala jeho životu řád…vnutila mu kázeň. Teď je zase Bohuš sám. A smutný. Je na čase vrátit se ke kořenům…k flašce. Po sedmi letech se Bohuš zase napije. A bude to jízda, během které se bláznivě zamiluje do herečky, málem se stane filmovým producentem a majitelem zámku, málem přijde o vnuka, málem uvěří, že Vlastička pořád žije, přijde o několik miliónů, rozbije v přímém přenosu finále soutěže Hvězdy tančí, aby nakonec pod tlakem dcery a věrného přítele Arnošta (Arnošt Goldflam) dobrovolně našel klid a sebe samého v protialkoholní léčebně v tichém rozjímání s bláznivým JUDr. Strážným (Jiří Pecha). Velká jízda… i tak by se film mohl jmenovat, kdyby nenavazoval na už tak proslavený název dílu prvního. 


Co říct o tomto pokračování, které vzniklo po více než dvaceti letech a bez účasti ústřední tvůrkyně Věry Chytilové? Nebudete mi to možná věřit, ale moc se toho o něm říct nedá, neboť je strašlivě... ... ... NANICOVATÉ! To je to slovo...


Všimli jste si v úvodním odstavci vět "Za zdí hřbitova zastavil starší Mercedes a z něj vystupuje rovněž zestárlá „hérečka“ Irenka. Pozoruje pohřeb přes zeď, dovnitř se neodváží. Odjede před koncem obřadu."? Doba, kterou budete číst tyto tři věty, je delší, než doba, po kterou se tato postava ve filmu vyskytuje. Objeví se pouze ve dvou záběrech na pohřbu, dál už ve filmu není a nikdo o ní nemluví.

A to je typické pro celý děj Dědictví 2. Objevují se v něm různé postavy, které známe z prvního dílu a vesměs je hrají slavní/dobří herci. Něco řeknou a zase zmizí. Zamyslíte se nad tím, proč tam byly, a k žádnému závěru nedojdete.

"Zápletka" (ve velkých uvozovkách) spočívá v tom, že Chýlková na Polívku připravila podvod, a nakonec jí ten podvod nevyjde. Polívkovi je to ale celý film jedno, podvodem se nezabývá,  nakonec se objeví deus ex machina, který Polívku (bez jeho přičinění) zachrání a je opět dobře. Tolik ústřední zápletka, které je věnováno celkem asi 10 minut filmu.

Vedlejší podzápletka pak má pravděpodobně spočívat v tom, že Polívka začne znovu chlastat a mít halucinace (zjevuje se mu duch manželky prezidenta Havla), před koncem filmu se dobrovolně nechá zavřít do protialkoholní léčebny, tam se z ničeho nevyléčí, jeho vztah k alkoholu se zde nijak nezmění, a po pár dnech odtud uteče. Na koni. Této podzápletce je věnováno možná 15 minut filmu celkem.

A zbytek filmu se neděje NIC. Občas to nic hezky vypadá. Zpočátku jsem byl dokonce velmi příjemně naladěn, když kamera dlouze přelétá nad malebnou krajinou, aby obkroužila malebný malebný kostelík se hřbitovem, to vše za doprovodu malebné hudby. Občas se slunce odněkud hezky letně odrazí a kamera hezky popojede.

A pak přistane helikoptérou Karel Gott (aniž by byl předtím jakkoliv zmíněn), řekne (doslovná citace!) "Dobrý den, přátelé, já jsem Karel Gott a jaksi jsem se snesl mezi vás z nebe", prohodí s Polívkou tři věty, zazpívá písničku a opět zmizí...


Po dějové stránce je asi tak 80 procent filmu zcela pustých, nezajímavých a uspávacích. Mohli byste si myslet, že je to vlastně jedno, když Polívka dělá pořád své humory. Ale on je nedělá!

Polívkův Bohuš se občas chová poměrně distingovaně, inteligentně a hořkohumorně (což je docela zajímavé, škoda že je toho ve filmu tak málo), a občas zcela nevysvětlitelně jako venkovský buran (i když zrovna není opilý). Ani pak ale není vtipný, jen velice otravný.

Asi největším překvapením filmu je, že v něm není humor. Ne že by jeho humor nefungoval, ale on prostě ve filmu NENÍ a scénář se o něj většinu času vůbec nesnaží. Když asi ve 30. minutě filmu došlo k druhému vtipu, začal jsem si všechny vtipy zapisovat. Všechny. Zapsal jsem si jich celkem šest. Dva z nich vidíte v traileru a nejlepší vtip filmu byla Polívkova reakce na číšnikovo "Tento stůl je obsazen!" - "Tak ho odnes a přines jiný!"

Tento film osciluje někde na hranici mezi "Neuráží mě to, ale je mi to celé úplně ukradené" a "WTF co to má znamenat" (v jednu chvíli, při jednom z mnoha product placementů, se najednou v rohu plátna objeví titulek "PRODUCT PLACEMENT"...????). Rozhodně není ničím dostatečně zajímavý, ani vtipný - ani záměrně, ani nechtěně.

P.S: Pro perfekcionisty: Není úplně jasné, jestli má film přídomek "Kurva se neříká", nebo "Kurvaseneříká". V různých materiálech je to psáno různě.

15 komentářů:

 1. Celkems me navnadil... vypada to na pythonesque/dada kultovinu...

  OdpovědětVymazat
 2. Hraje tam Donutil nebo jeho postavu tentokrát hraje Heřmánek?

  OdpovědětVymazat
 3. Takze zase spoiler s jednim vtipem??
  A co Chylkova, uz ukazala tu picu, nebo musime porad verit, ze ji ma?

  OdpovědětVymazat
 4. nedari se mi ho najit, ale v metru jsem videl vylepeny VELMI specificky plakat, u ktereho jsem si nebyl jisty, zdali ma prilakat na tento film, nebo vyjadrit frustraci lidi, kterym Polivka dluzi za svou farmu; v obou vyznamech to davalo smysl

  OdpovědětVymazat
 5. Ta synopse je něco tak strašně depresivního... to je neuvěřitelný. Jestli ten film přesně vystihuje, tak potěš.
  První díl stál z 90 procent na výkonu Polívky, ale i ostatní postavy byly skvěle napsaný a je to jedna z nejlepších českých komedií. Pokračování buď mělo vzniknout mnohem dřív, nebo radši vůbec.

  OdpovědětVymazat
 6. Spaste naše duše ! Polívka je tu zas ....a sním ta jeho tlupa ožralů co se snaží být vtipná

  OdpovědětVymazat
 7. Tak to vypadá, že dokurvili legendu, která měla svůj styl, skvěle si utahovala z buranismu a zbohatlíků a bylo v ní snad 100 geniálních hlášek. Vecpali tam navíc postavy z původního filmu, který jsou tam naprosto plonkový. Polívka posledních pár let hraje zásadně ve sračkách.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak po 22 letech se konečně dočkáme druhého pokračování původního Dědictví aneb Kurvahošigutntág. http://yoogle.cz/dedictvi-aneb-kurva-se-nerika/

  OdpovědětVymazat
 9. Kdy tam byl ten Product placement? buď sem si toho nevšiml a nebo to bylo jenom ve verzi pro novináře

  btw o Irence ještě mluvili víckrát a mluvili s ní telefonem a byla tam ještě jednou při souloži v autě

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nápis "Product Placement" svítil v pravém dolním rohu při té scéně u bezpečnostních dveří.

   Opravdu to byla ta samá Irenka? Vždyť ta původní měla být nóbl a žít v cizině.

   Vymazat
 10. Hlavní myšlenku - absenci humoru - FF vystihnul přesně.
  Ale popsané detaily vypadají na prodřímaný film nebo na zběžné nahlédnutí s rychloposunem vpřed.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Irenka tam opravdu byla ještě jednou - Bohumil si ji zavolal jako první teda druhou pomoc, když mu zabrala viagra ale nezabrala Čvančarová. "Irenko, já ťa potřebuju. Ty tvoje ... oči".
   Dagmar H se tam nezjevovala jako "duch manželky prezidenta Havla" ale jako duch jeho čerstvě pochované manželky vlastní, Vlastičky. I když byla opravdu divná.
   Podraz od Chýlkové s dluhem byl doplněn pokusem o podvodný prodej (rozpadajícího se) zámku, nazdobeného filmaři a (erotickým) vlivem "hérečky" Čvančarové.
   A Bohuš ne že se podvodem nezabývá. On nevěří že by to mohlo být vážné (Šak sem mu ty peníze vrátil) ale především je pořád tak trochu mimo ze smrti Vlastičky.
   Do Kroměřížské odmašťovny nešel Bohuš dobrovolně, donutila ho k tomu dcera, podporovaná právě zjevující se Vlastičkou ("Bohušu mosíš!"). Dobrovolný byl jeho přístup - utekl sice z léčebny za kamarády do hospody, ale do flašky od slivovice si dal jen vodu, takže léčebný režim vlastně nenarušil.
   atd

   Vymazat
 11. Film, ve kterém se nenudím. Stále má spád, i konec překvapení. /Donutil tam hraje/. Záleží na divákovi, Werich to není, je to Polívka - jak ho známe a ještě jinak.
  Existuje nějaký film II, který by byl lepší než I?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano existují takové i když většina dvojek je horších není to pravidlem.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.