12.2.14

Recenze: Životní šance [One Chance] - 50%

Paul Potts se proslavil tím, že v roce 2007 pomocí svého operního zpěvu jako "obyčejný prodavač mobilů" vyhrál televizní soutěž "Británie má talent". Skutečný videozáznam skutečného Paula Pottse najdete zde.


Tento film (ve kterém Pottse hraje James Corden, jenž je mu podobný jen velmi vzdáleně) se snaží přiblížit nám jeho život až do osudovho vystoupení v prvním kole soutěže (všemu, co se dělo potom, je věnováno jen pár minut). Snaží se nám Pottse představit jako chlapíka, který... Který co vlastně?


Není mi úplně jasné, jak si to tvůrci vlastně představovali, ale filmový Pottsův příběh, přestože je velmi upraven oproti skutečnosti, není nijak moc zajímavý. Funguje jako "slabší variace na Billyho Elliota", ale není zajímavý ani jako čistě fabulovaná podívaná (na to je příliš předvídatelný), ani jako životopisný film - protože je v něm spousta hollywoodsky klišoidních scén, ve kterých je jasné, že ve skutečnosti to tahle být nemohlo. Navíc Potts ve filmu vyznívá místy jako docela nesympatický člověk, který se (například) několik týdnů neozve děvčeti, které se domnívá, že s ním chodí, a pak se to snaží velmi nepřesvědčivě omlouvat, až jí nakonec zazpívá a je jeho. Také Pottsův vztah s rodiči (především s otcem - Colm Meaney) je velmi neuspokojivě (ne)vygradovaný.

Na druhou stranu, hlavní představitel (a dáma, co hraje jeho lásku) jsou oba velmi roztomilí. A některé vedlejší bizarní figurky (Pottsův nadřízený v prodejně) také občas zaženou nudu.

Vpodstatě nefilmová vsuvka: Neznám přesně pravidla "Británie má talent" a nikdy jsem tu soutěž nesledoval, ale docela mě zarazilo, že Potts byl v soutěži prezentován jako "obyčejný prodavač mobilů", ale přitom měl za sebou studium zpěvu na Pavarottiho škole v Benátkách, několik velkých pěvěckých rolí v operních představeních před tisíci lidmi, a také vydané CD se svým operním zpěvem. To vše předtím, než se objevil na televizních obrazovkách jako "amatér".David Frankel je můj oblíbený režisér: Natočil Ďábel nosí pradu, Marley a já nebo Druhá šance. A jeho Životní šance vypadá přesně tak, jak se dalo očekávat: Jako film s nezajímavým, totálně rutinním námětem a scénářem, natočený velice schopným režisérem, který z něj skoro dokázal udělat něco zábavného / dojemného. Skoro.

2 komentáře:

  1. Potts, stejně jako u nás Zázrivý apod., jsou prostě kalkul produkce - najít někoho, kdo něco umí a má příběh a pak z publika ždímat emoce (a peníze za sms). Nic víc za tím není.

    OdpovědětVymazat
  2. Ano zpivat umi docela hezky, ale jinak mi je jeho pribeh naprosto u prdele. Stejne jako vsech tehle senzacne obevenych hvezdicek, ktere za par mesicu/let zase vyhasnou a zmizi.

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.