Strávila zde přibližně dva týdny s Waltem, scenáristou, skladatelem a textařem, protože práva na knihu byla ochotna prodat pouze pokud nebude mít žádné námitky proti scénáři.
Přesněji řečeno, tento film vychází ze skutečných událostí, aby nám jednak osvětlil, co se tehdy dělo, a jednak nám zprostředkoval silný emocionální zážitek.
Můžete se divit, jaký "silný emocionální zážitek" může vyplývat z toho, že se žena hádá s několika muži o tom, zda ve filmu mohou být kreslení tučňáci. Ale věřte mi, je tam. Značná část filmu (odhadem asi třetina) jsou totiž flashbacky z hrdinčina dětství, kdy vyrůstala na australské farmě se svou matkou a otcem alkoholikem (výborný Colin Farrell). I když zprvu vůbec netušíme, co mají tyto události společného s Mary Poppinsovou, nakonec se to dozvíme a je to rozhodně zajímavá, překvapivá a emocionálně fungující konstrukce.
Film Zachraňte pana Bankse mi dost připomněl Formanova Amadea. Nevíme, jestli se Mozart opravdu tak dementně chechtal a jestli mu Salieri opravdu tolik záviděl a kradl mu nápady. Je to ale zajímavý příběh se zajímavými hrdiny. Jeho zajímavosti prospívá to, že vychází z historických skutečností, ale pro jeho kvalitu není příliš důležité, jestli to opravdu bylo přesně takhle. Dokonce mi připadá, že se Thomsonová a Hanks ani příliš nesnaží imitovat své skutečné předlohy svou dikcí nebo pohyby. Ale hrají oba výborně.
Mimochodem, kusy autentických audio záznamů z oněch dlouhých sezení si můžete poslechnout zde online. O tom, jak to tehdy doopravdy všechno bylo se dosud vedou spory a existují o tom diametrálně odlišné informace (podle některých nakonec byla Traversová ráda, jak to dopadlo, podle jiných Disneyho do konce života nenáviděla).
Značný problém je v tom, že abyste pochopili nuance toho, co se vlastně ve filmu děje, musíte znát filmovou Mary Poppins. Proto jsem o ní před pár dny psal. A čím lépe ji znáte, tím lépe pro váš kinozážitek, protože ve filmu je celkem dost chytrých vtípků a narážek a scenáristé si rozhodně dali hodně záležet.
Uvědomte si, že ve většině Američanů okamžitě emocionálně rezonuje například už prvních deset sekund tohoto traileru (ta melodie i ten text):
Pro Čecha je ostatně dost nešťastný i název filmu, protože netuší, kdo je vlastně ten pan Banks (je to vedlejší postava z Mary Poppins)...
Vzhledem k tomu, že tento film natočilo Disneyovo studio, je pochopitelné, že v něm Walt Disney není vylíčen jako kontroverzní nebo dokonce záporná postava. Nicméně úplně normální v něm rozhodně není a řekl bych, že je tak kontroverzní, jak jen bylo za daných okolností možné.
Takže jednou větou: Pokud aspoň trochu znáte Mary Poppins, film vám doporučuji a jsem rád, že se taková "okrajová záležitost" vůbec v našich kinech objevila.
Nechci podceňovat nadšení českého publika z odhalení historie vzniku Mary Poppins, ale mám pocit, že by víc lidí naklusalo na kinopremiéru Rocco Goes To Prague.
OdpovědětVymazatMary Poppins patří k těm několika málo muzikálům, které jsem schopný snést, takže Saving Mr. Banks zařazuji do svého To See listu.
OdpovědětVymazatJá se na rozdíl od Fuxofta nedomnívám, že je znalost Mary Poppinsové k vychutnání filmu nějak zásadní. Já jsem například ani nečetl knížku, ani jsem neviděl film, o Mary Poppinsové obecně mám jen velmi matné základní povědomí, a film mě přesto nadchnul.
OdpovědětVymazatMyslím, že kdybys Mary Poppins znal, tak Mr. Banks nadchne ještě víc. Například celá první minuta filmu (až po probuzení u psacího stroje) audio i obraz jsou různé citace z Mary Poppins. Melodie, text písně, korouhvička, vítr, altánek.
Vymazatdost lacny a jednoduchy sposob ako urobit nieco co nadchne.
VymazatSilný emocionální zážitek to sice byl, ale když to srovnám s tím výletem na Kokořín...
OdpovědětVymazat