26.2.14

Recenze: Kandidát - 40%

Hlavním hrdinou tohoto filmu je možná Adam Lambert, majitel a šéf velké slovenské reklamní agentury, která dostane za úkol realizovat volební prezidentskou kampaň prakticky neznámého Slováka.

Nebo je možná hlavním hrdinou filmu mladý hacker, který dostal od neznámého zločince zakázku: Adama Lamberta pečlivě sledovat a dokumentovat každý jeho krok.

Ale je to celkem jedno, protože ani jeden z nich neprožije během tohoto filmu nic, co by se dalo označit slovem "příběh", natož "smysluplný příběh s pointou".

Což tak nějak hezky definuje celý slovenský film Kandidát.


Musím se přiznat, že mám rád, když někdo zvládá filmařské řemeslo. Ale u tohoto filmu je zapotřebí definovat si, co přesně kdo rozumí slovy "filmařské řemeslo". Kandidát má naprosto skvěle zvládnutou kameru, filtry, střih, frázování záběrů na zlomek sekundy, digitální postprodukce, soundtrack, sound design... Opravdu skvěle a asi nejlépe, jak jsem kdy v jakémkoliv českém nebo slovenském filmu viděl.


Mohli byste vystřihnout tři minuty z jakékoliv části filmu Kandidát, přidat za ně nějaké logo a byla by z toho skvělá reklama na telefon, na kolínskou, na nějaký alkohol nebo na reklamní agenturu.

Na druhou stranu, někdo si může myslet, že pod "filmařské řemeslo" spadají i věci jako "scénář", "dramaturgie", "návaznost scén" nebo "motivace a vývoj postav". Tyto aspekty jsou v Kandidátovi naprosto žalostné, případně se ve filmu vůbec nevyskytují.Toto je slovenský trailer ke slovenskému filmu. V našich kinech je hlavní hrdina NADABOVÁN DO ČEŠTINY a zní to NAPROSTO STRAŠNĚ. Připomíná to laciný dabing televizních seriálů a i v nejvypjatějších momentech, když mlátí dveřmi a rozbíjí telefony, si zachovává velmi slušný slovník. A je to extrémně inteligentní světoběžník, přičemž slova "London" a "Art director" vyslovuje "london" a "art dyrektor". Je to jako něco z jiného vesmíru a v sofistikovanějším filmu bych si byl jistý, že jde o parodii. V tomto filmu si nejsem jistý (od přátel Slováků mám informace, že i v původním znění je Lambert dabovaný a že to taky zní hrozně).

Ale takových věcí je v Kandidátovi víc. Mnohem víc.

Film by pravděpodobně měl být jednak satirou, parodující bizarní mikrokosmos reklamních agentur, a jednak thrillerem o prohnilosti politického systému. To první chvílemi funguje - například několikaminutová sekvence o tom, jak je v kampani využit (zneužit) Ľudovít Štúr, je opravdu vtipná. To druhé nefunguje skoro vůbec a scenárista (respektive autor knižní předloh / dramaturg / sestříhávač) náhodně střílí na všechny strany a je vidět, že je na všechny nasraný a že hodně navštěvuje cibulka.net - viz také šíleně překombinované zápletky Kajínka, Hranařů nebo Ulovit miliardáře.

Netušil jsem, proč tajemný biskup financuje kampaně několika prezidentských kandidátů současně.

Netušil jsem, proč hacker, který má nenápadně sledovat Lamberta (a nebýt detekován, natož spatřen, protože jde o život), jen tak z legrace přijde na jeho tiskovku, vydává se tam za novináře a klade dotazy, které mají Lamberta ztrapnit.

Netušil jsem, kdo je na začátku filmu ten starý pán v limuzíně a nerozuměl jsem, o čem vede ten dlouhý dialog s druhým pánem v limuzíně. (Některé scény totiž mají tak nabušené audio, že není dobře rozumět dialogům ani když umíte slovensky.) Když se to o hodinu později částečně vysavětlilo, ten dialog už jsem si samozřejmě nepamatoval.

Netušil jsem, jak je myšlen údajný Kennedyho citát "Neptej se, co potřebuje tvá zem od tebe. Ptej se, co můžeš udělat ty pro ni." Přísahámbohu, že jsem to ve filmu slyšel přesně takhle a okamžitě jsem si to zapsal. Budu rád, když to mým uším někdo potvrdí / vyvrátí.

Netušil jsem, proč hlavní padouch, který celý film byl v přísném utajení a nikdo neznal jeho identitu, nakonec zaplatí svým poskokům tím způsobem, že je pozve ze Slovenska do Prahy, zde se s nimi osobně sejde a předá jim kufr s penězi z ruky do ruky...

Nebo se možná některé z těch věcí staly jinak a já je jen špatně pochopil. Ale bylo toho mnohem, mnohem víc...

Jak může fungovat satira povrchního pozlátka, které generují reklamní agentury, když je kompletně celý film natočen přesně takovou povrchně pozlacenou formou, kterou intenzivně kritizuje?Když někdo někomu ve filmu řekne "Mimochodem, máš buzerantskej svetřík" a následuje desetisekundová extrémně zpomalená michael-bayovská sekvence, jak oslovenému dochází, že má buzerantskej svetřík, tak mi to připadalo vtipné, zábavné a nikoliv nudné. Ovšem naprosto netuším, jestli to tvůrci zamýšleli jako vtipné a zábavné. A totéž platí pro desítky dalších scén.

Lambert přijde za svým gay websedignérem (gay, protože má na ploše fotku hromady chlapů ve spodním prádle) a přikáže mu (doslova): "Potřebuju vytvořit webstránku se super grafikou a velkou interakcí". Je to myšleno jako humor, nebo nikoliv??? Fakt netuším. Ale nudné to není...

A to platí o celém Kandidátovi: Je to strašlivě bizarní guláš, ale není nudný.

P.S: Miloš Zeman hraje ve filmu postavu jménem "Prezident ČR", která řekne asi tři věty (původní, pouze pro tento film). Což je docela vtipné.

P.P.S: Úplně na konci je titulek "Teto film věnoval Fondu české kinematografie částku 10000 Kč". Což je docela hodně vtipné, obzvlášť pokud je to pravda.

22 komentářů:

 1. Tak to fakt netuším, kto ti hovoril, že Lambert je v originále dabovaný. Bol som na premiére u nás už v októbri a Lamberta hovorí jeho originálny predstaviteľ Marek Majeský, zjavne snímaný kontaktným mikrofónom. Taktiež mi nesedí ten Zeman. Ja si na žiadne scény so Zemanom nepamätám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taktiež celý čas Lambert dosť ostro nadával, takže mám blbý pocit, že sa to dabingom zabilo, alebo sa to nejak prestrihávalo...? Netuším.

   Vymazat
  2. Že je Lambert dabovaný (blbě) i ve slovenštině, to mi tvrdili nezávisla na sobě dva Slováci, kteří film viděli. A Zeman je tam ve dvou scénách a je vidět (slyšet) i v traileru, který je tady u článku.

   Vymazat
  3. Lambert v slovenčine sa síce hovorí sám, ale je to postsynchron jak hovado a trha to uši od prvej sekundy. A súhlas s Frantom : úvodný dialóg v aute je absolune nezrozumitelny.

   Vymazat
  4. Lambert je dabovaný svojim vlastným hlasom, čiže postsynchrónne. V podstate všetci boli tak, okrem Kubovčíka (blondiačika).

   Vymazat
  5. No nechcem sa s nikým hádať, ale dabing a postsynchróny sú 2 riadne rozdielne veci! A ani tým postsynchrónom si nie som veľmi istý. Keď sa sníma kontaktný zvuk fakt kvalitnými lampovými mikrofónnmi, tak sa vám môže zdať "dodatočný".... Ale už aj z videa z natáčania jasne vidno, že všetko sa snímalo kontaktnými mikrákmi a na pľaci sa vyžadovalo ticho (viď http://youtu.be/WmfFgGuSufg?t=8m49s)...

   Vymazat
  6. Film bol robený postsynchrónmi ..alebo teda kombinovane.. ale Majeský je väčšinou, keď nie vždy robený na postsynchrón, že to trhá uši je krutá pravda a robilo sa to zrejme pre niektoré rýchle scény kde nebolo fyzicky možné behať so šibou aby sa zvuk bral naživo.. to že sa aj pri natáčaní bral zvuk je samozrejmé, veď zvuk predsa človek potrebuje aj pri tvorbe postsynchrónu, a to že to bolo robené na postsynchrón mám potvrdené aj od samotného autora a producenta, rovnako ako to, že predabovanie Majeského v českej verzii bola požiadavka českého distribútora

   Vymazat
  7. Áno, postsynchróny boli, ale jednak ta boli horšie nadabovaní herci a jednak v CZSK filmografii sú väčšinou len podstatne horšie príklady postsynchrónu. Či už v nových filmoch, alebo starých typu Jakubisko, tie mali úplne najhoršie nahrávky... S.

   Vymazat
 2. moralni poselstvi ne, politickej podtext ne, zalozeno na skutecnych udalostech ne, rikani dovopravdicky pravdy ne, proste ne, to si muzu rovnou sam zdarma asi tak 60x rychleji nachcat do drzky
  az to bude na uloz.to, tak se kouknu na prvnich 10 minut, a jestli me neco neurazi, mozna to dokoukam; platit ovsem za podobny sracky hodlat reziserauchemrdam

  OdpovědětVymazat
 3. Kennedyho citat je presne takto: "Ask not, what your country can do for you. Ask what, you can do for your country."
  Zaznam z reci: https://www.youtube.com/watch?v=JLdA1ikkoEc

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. První část je pravý opak toho co si Franta myslí, že slyšel v tomhle filmu.
   Franta slyšel: Neptej se, co potřebuje tvá zem od tebe..
   Obvyklý překlad skutečného citátu je Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe.

   Vymazat
  2. Lyta: tyvole ty musis bejt Det, kdyby mi teda mozek uz pred nejakou dobou mimobezne nesdelil, ze tu vystupuje jako Grim Reaper..
   captain obvious of google fu

   Vymazat
  3. Já jsem to slyšel i v Červenym trpaslíkoj.

   Vymazat
 4. No tak hlavně že se to vysavětlilo

  OdpovědětVymazat
 5. Stejnej citát od Kennedyho je i v Sexbombě od vedle a řek bych, že jsem ho zachytil i někde jinde ještě

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, jestli problém není v tom, že obě věty "Neptej se, co potřebuje tvá zem od tebe" a "Ptej se, co můžeš udělat ty pro ni" mluví o tom samém, jenomže se navzájem vyvrací :)
   Obávám se, že tvůrci filmu tu první větu maličko spletli. Měla být "neptej se, co pro tebe může udělat..."

   Vymazat
  2. Ten citát zazněl všude možně, třeba i v Červeném trpaslíkovi :-)

   Vymazat
  3. Tys neměl být slaneček, ale uzenáč!

   Vymazat
 6. takže za dokonale zvládnutou kameru se považuje taková, která vypadá jako reklama... a pak má mít kinematografie nějakej ksicht: (

  OdpovědětVymazat
 7. 10 000,- je poplatek za podání žádosti o grant od Fondu české kinematografie.

  OdpovědětVymazat
 8. Po prečítaní zisťujem že napriek utŕženému skóre vlastne bude na čo pozerať. Zaujalo. Vďaka..

  OdpovědětVymazat
 9. To je zajímavý já to viděla u nás vloni, když to uváděl Kinematograf bratří Čadíků a tam Majeský mluvil svojím hlasem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.