30.1.14

Recenze: Lego příběh [The Lego Movie] - 100%

Emmet je úplně normální Lego dělník v úplně normálním Lego městě. Jednoho dne se ale náhodou propadne do podzemí a zde náhodou najde tajnou zbraň, která jediná může zastavit strašlivé plány Lorda Byznyse na zničení celého Lego světa superzbraní jménem Krágl. Problém je v tom, že když mu krásná WyldStyle sdělí, že je "výjimečný" (podle proroctví, samozřejmě), Emmet tomu nevěří a nevěří ani tomu, že Lord Byznys chce zničit obyvatele svého vlastního města.

(Bohužel jsem zapomněl, jak se WyldStyle jmenovala česky [bylo to legrační!] a je celkem k neuvěření, že dnes, necelý týden před premiérou, Warner Bros ČR nemají na svém webu žádné informace o tom, jak se česky jmenuje hlavní postavička v jejich česky dabovaném filmu.)

UPDATE: Je to Hustěnka!

A tak začíná dobrodružství, při kterém se Emmet musí dát dohromady se slavnými postavičkami ze sousedních Lego měst, aby zachránili Lego svět.


Tuhle recenzi píšu co nejdřív, abych na vás všechny důrazně apeloval: JDĚTE NA TO! Jděte na to, ať máte jakýkoliv filmový vkus a ať si myslíte o dětských animácích cokoliv. Jděte na to i když nemáte děti. Jděte na to i pokud normálně dáváte přednost Tarkovskému a Vláčilovi. Jděte na to obzvlášť pokud píšete o filmech a nemáte náladu sedět na dalším hlasitém dětském akčním filmu. Budete překvapeni. Fakt.


(Předem raději upozorním, že jsem si sice před 35 lety hrál s Lego astronauty, ale rozhodně nejsem nic jako "Lego expert" nebo "Lego fanoušek".)

Film Lego příběh je od stejných lidí jako první Zataženo, občas trakaře (druhý díl natočil někdo jiný a je to vidět). Lego příběh má přinejmenším stejnou dávku kulometného humoru a značně sofistikovaných vtípků. Pokud jsem to dobře pochopil, v jednu chvíli se dočkáme i narážky na to, že Morgan Freeman, který mluví v originále jednu z postav, hrál kdysi v tom filmu o lidožravých hovnech.Kromě humoru a akce (viz trailer) má ale Lego příběh překvapivě hlubší rozměr a větší ambice. Nedá moc práce všimnout si, že "šťastné Lego město" je tak trochu jako něco z Orwella nebo Gilliamova Brazil. Nedá práci pochopit, že jisté věci v Lego světě odkazují na jisté věci ve skutečném světě.

Nedá práci to pochopit i díky velmi kvalitnímu českému překladu (Petr Putna) a dabingu, který slušně lokalizoval naprostou většinu komplikovaných vtipů a narážek. Ale samozřejmě, Will Ferrell, Morgan Freeman nebo Liam Neeson a jejich anglické hlášky určitě také stojí za slyšení - ovšem nevím, zda se u nás promítá nějaká nedabovaná verze. České lokalizaci také velmi pomáhá skutečnost, že většina z (mnoha) nápisů ve filmu je česky, t.j. potřebné záběry jsou znovu vyrenderovány speciálně pro naši zemi.

UPDATE: V našich kinech bude pouze dabovaná verze. :(

UPDATE 2: Od čtvrtka 6.2. bude v Praze ve Slovanském domě promítána verze v originálním znění, bez dabingu, ale také bez titulků!

V neposlední řadě je film velmi příjemně retro. Vystupuje v něm například "Lego kosmonaut z osmdesátých let", který už je senilní a má prasklou helmu (v tom místě, kde tehdy Lego kosmonautům opravdu helma často praskala, věřte mi).

(Náhodný vtip číslo 296: Lego Brumbál má růžovou košili, mluví vysokým gay hlasem a je naštvaný, že si ho ostatní pletou s Lego Gandalfem.)

Hlavní hrdina populárního televizního seriálu "Kde mám gatě?" - Ve verzi s gatěmi a bez. To není můj humor, ale humor tvůrců filmu!

Vizuální podoba filmu je vůbec celkem úžasná. Můžete si myslet, že přeci není nic složitého na vyrenderování Lego kostiček a postaviček, ale při detailních záběrech je krásně vidět, jak jsou figurky "realisticky" ošoupané, jejich potisk je nedokonalý, na rukou jsou vidět drobné švy z odlívacích forem, a tak dále... Prostě jako kdybyste se dívali na skutečné Lego figurky pod lupou. Všchna animace je pochopitelně CGI, ale je záměrně udělaná v méně než 24 políčkách za sekundu, aby byla trhanější a působila dojmem ruční "trnkovské" animace.

Hyper-energická hudba Marka Mothersbaugha je super, včetně optimisticko-strašidelné městské hymny "Everything is awesome".Jak jsem tak spokojeně seděl v kině a liboval si, jak to krásně šlape a jak to dává absurdně pohádkový smysl (zjistíte, že i ten název zbraně "Krágl" - v originále "Kragle" je slušně sofistikovaný nápad), nastal asi 15 minut před koncem filmu velmi zásadní zvrat, který zaplaťpánbůh není ANI NAZNAČEN v žádných propagačních materiálech, a který tento film v mých očích definitivně posunul do kategorie "nezapomenutelné".

Protože vím, že někteří z vás jsou zvědaví, v následujících odstavcích vám ten zvrat vyspoileruji, ale pokud je aspoň mizivá šance, že byste na tenhle film do kina šli, nečtěte dál a nekažte si to příjemné překvapení. Prostě na to jděte do kina. A aby to nevypadalo podezřele, můžete s sebou vzít nějaké děti.

Opravdu dlouho jsem neviděl film, který by tak perfektně fungoval na všech úrovních. Vlastně jsem takhle kvalitní rodinný film neviděl od doby, kdy je přestal dělat Pixar...

Následují SPOILERY AŽ DO KONCE ČLÁNKU!!!

V průběhu filmu se postupně objevují různé drobné předměty, které "nezapadají" do Lego světa a neskládají se z Lego kostiček. Například skutečná devítivoltová baterie, skutečná náplast... A superzbraň "Kragle" je ve skutečnosti velká tuba vteřinového lepidla, na které jsou rozmazaná některá písmena názvu "Krazy glue".

Všechno to pak vyvrcholí oněch 15 minut před koncem, kdy se Emmet propadne do "černé díry", která vede pryč z Lego světa, a ocitne se... ve sklepě. V normálním lidském sklepě. Film v tu chvíli přestane být animovaný a vidíme normální Lego figurku, ležící v normálním reálném sklepě, kde jsou na stolech rozestavěná Lego města, ve kterých se do té chvíle film odehrával.

A zjistíme, že celý film, který jsme do té chvíle sledovali, byl výplod fantazie malého kluka. Kluka, který si hraje s Legem, patřícím jeho tatínkovi (skutečný živý Will Ferrell). Tatínek má na stolech spoustu pečlivě rozestavěných supersložitých Lego staveb a nesnáší, když mu je synek přestavuje, takže je hodlá slepit vteřinovým lepidlem, aby měl synek po ptákách a hrál si nadále už jen se svou malou krabicí Lega (což jsou ty postavičky, které ve filmu vedly "vzpouru" jako Mistři stavitelé). I po tomto odhalení se ale dále průběžně vracíme do "Lego světa", jenom nám ty proslovy Emmeta a Lorda Byznyse dávají ještě více smyslu. Teď už totiž jde o něco mnohem podstatnějšího, než jen o záchranu kostičkového světa.

Ale samozřejmě, dopadne to dobře. Táta a synek si nakonec hrají společně, ale táta musí synka upozornit, že "to ale znamená, že si s námi teď bude hrát i tvoje sestřička". A skutečně, v posledním záběru filmu se doprostřed Lego města teleportují pestrobarevné obří příšery z dvakrát větších kostiček a žvatlavým dětským hláskem pronesou "My jsme z planety Duplon a přišli jsme vás vyhladit!" THE END

P.S: (Pořád spoiler!!!) Spousta lidí v tuto chvíli, před premiérou, nahlas lituje, že film je od Warner Bros., tudíž není problém, aby v něm byl Lego Batman, Lego Brumbál nebo Lego Gandalf, ale není žádná šance, aby v něm byly postavičky z Lego Star Wars (protože Star Wars patří Disneymu). Všichni tito lidé budou během několika sekund v kině úžasně zpwnováni, dozajista zcela záměrně takovým způsobem, aby to byl co největší šok.

33 komentářů:

 1. jsem v "detskem centru" se synem rozkoukal http://www.csfd.cz/film/274392-lego-clutch-powers-zasahuje/ a prekvapilo mne, ze to bylo take dobre... takze jsem to pak doma sosnul /kdyz uz si platim to vypalne ;o)/ a dokoukali jsme to oba ;o)

  OdpovědětVymazat
 2. a to musim podotknout ze jejich hry jsou neco podobneho. vtipne a zabavne. napriklad lotr je fuckt vtipny.

  OdpovědětVymazat
 3. pravdepodobne se jedna o zbytecnou otazku, ale miluje se v tom filmu romanticky nekdo s nekym? nebo aspon suka? pripadne jen tak z pleziru mrda jako svin? nebo z nudy nekdo nekoho znasilnuje? motivuje tam nekoho k necemu mrd?
  tim nechci nijak snizovat kvalitu dila, ktere jsem nevidel, ale proste detsky film je detsky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozrejme. Tam provadi jedna kazda kosticka zasun.. Bez toho to ani, tak nejak, nejde,.

   Vymazat
  2. Az mi z toho zvhla moje opalena studanka.

   Vymazat
  3. Dobrý na tom je, že skoro všechny kostičky jsou dokonale gej, až na pár trapných dílků.

   Vymazat
 4. Kde jsi přišel k těm LEGO astronautům? Naši se zmohli jenom na nějakou základní krabici s defaultníma panáčkama a ještě to byla podpultovka :-/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tatinek jako hudebnik jezdil do kapitalisticke ciziny a vetsinou mi privezl dalsi astronauty

   Vymazat
  2. 8 z 10 lidí, co to někam dotáhli, začínalo s tatínkem, co vozil astronauty.

   Vymazat
  3. My je získávali směnným obchodem. "Dej kosmonauta, já ti daruji život".

   Vymazat
 5. To mně taky napadlo. František byl evidentně rozmazlovan hračkami z tuzexu!!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Pro jak staré děti ten film je? Resp. je to vůbec pro děti? Z toho traileru mám pocit že spoustu toho nemohou chápat (Lincoln, gay Brumbál, Batman). Bude jim dávat smysl film i bez těchto věcí?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tiše doufám, že to bude pro děti všeho věku

   Vymazat
  2. Film jsem shodou okolností viděl a pokud pominu reklamní půlhodinku před filmem, kdy v sále plkala jakási trapná moderátorská celebritka a na sedačkách seděla "VIP" garnitura okresního přeboru, reprezentovaná Markétou Hrubešovou nebo Jakubem Kohákem, je celý film kýčovitou hollywoodskou splácaninou. Kdo dává přednost Vláčilovi nebo Tarkovskému, tak na tuhle hrůzu stejně nikdy nepůjde (snad jen kvůli dětem, jako já...). Trochu myslící rodič, nebude dobrovolně brát děti na takovouhle pokleslou produkci. Hlavně je to tak pro děti od 10 let výš (ani tam si nejsem jist, jestli budou narážky a postavy chápat) a ani těm bych to nedoporučoval. Neustálá podbízivá "akce" a zhuštěný příběh do devadesáti minut, nedávají prostor k žádné fantazii. Mraky střihů, agresivní hudby, tupého násilí a směšně do jemného vyprávění (včetně ubohého konce, kdy se otec objímá se synem).

   Vymazat
  3. Szabo, kašpárku jeden, jak bys mohl ty, se svou národní náturou avarského jezdce, pochopit jemnocit naší atlantské kultury, resp. bílé rasy? Vy uhři jste se vyznačovali pouze sklonem druhé napichovat na kůly a útočit na civilizované národy. Je náhoda, že jsi odvrhl Lego, které vybudovalo moderní civilizaci, a raději se svými potomky napichuješ na ořezané pastelky nebohé legáčky a igráčky? Vždycky ti bude bližší zmar, bordel a agrese z uhesrských válečných ležení, takže nebohé kostičky, které musejí do sebe přesně zapadat, jsou pro tebe cizím světem. Ty tatare, vole!

   Vymazat
  4. Presne to bych taky rad vedel. Treba muj 3lety syn v pohode dal Letadla (v kine) a Auta ma nakoukany na 2 roky dopredu, ale treba nevim, jestli by chapal a vydrzel Shreka apod.

   Vymazat
  5. Některej Maďar taky za to nemůže, že je Maďar!

   Vymazat
  6. MH:
   konfrontuj ho s nahranymi pointami na "Lincoln, gay Brumbál, Batman" a mer odezvu..
   ale mozna se pletu, je to genitalni dite a jiz dovede ocenit i puvodni zneni; anebo jsi ho zdrogoval, ty prase

   Vymazat
  7. každý Maďar může za to, že je Maďar

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. Myšlenka se mi líbí, ale ten trailer je na můj vkus extrémně rychlý - míněno, že hlavní postava mluví mluví jako záznamník na FastForward - asi tak se 120 % normálně snesitelné kadence (tzn. 400 % Miloše Zemana) a i z těch střihů se mi dělalo trochu zle. Je to takhle celý film?

  OdpovědětVymazat
 9. Dávájí ty hlášky smysl i v češtině? Nedokážu si to vůbec představit, ale ty trailery fakt vypadají skvěle, tak bych na to rád šel. Jen bych nerad, aby mě celou doby štval dabing naprosto mrvící ty hlášky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. *pozor jemné spoilery!*

   Dabing překvapivě dobrý, včetně písní ("boží" skladba, batmanovo techno). Nesledoval jsem to tedy nějak pečlivě, ale zarazil jsem se jen u pár blbostí (nebo metahumorů?):
   - Potvrzování příkazů do vysílačky člověku jménem Roger?
   - Batman má v batmobilu supwúfry místo sabwúfrů?
   - Opravdu prasata říkají česky "oink oink" a ne třeba "kví kví"?

   Různé slovní hříčky většinou nějak zachované, ochuzeni jsme tak byli hlavně o hlasy (Morgan Freeman, Liam Neeson, Will Ferell, ...)

   Recenze dětí:
   - syn (8), dcera (6) - chechtali se jak blázni, o vtípku s duplem si povídali ještě dlouho
   - syn (4) - akční pasáže ho rozčilovaly a chtěl jít domů ;)
   - cizí kluk cca 5 let - brečel když na začátku nevyhrál lego (ta promo akce na premiéře), brečel, když Emmet propadl dírou ;)

   Za mě a děti celkově 9/10, žena max 8/10 a neví, co se na tom Fukovi tak extra líbilo :P

   Vymazat
  2. Ja som si pri duple hneď spomenul na menšiu dcéru (2+ rokov), tiež má kazisvetské chúťky ;-)

   Vymazat
  3. Například nepodělat pár dnů plíny, aby její tatínek brečel.

   Vymazat
 10. Jaký odhadujete minimální věk pro dítě?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sedemročná dcéra prváčka to v pohode zvládla a na jednej scéne ku koncu, s ružovou superpozitívnou mačičkou v štýle "hello kitty" sa aj nahlas rozosmiala. Pre menšie deti je tam asi dosť dialógov, ale myslím, že sa tam deje toho toľko, že by ich to malo baviť.

   Vymazat
 11. Zamyslemež se nad názvem...Jak může někdo takhle pitomě přeložit název...Lego Příběh...to zní jako název nový krabice lega, kde si můžete vytvořit třeba pohádku...

  Vzpomínám si na Bee Movie, u nás přeloženo jako Pan Včelka...chyba...mělo to bejt správně Včelka Příběh...tak je to ono...to má přece šťávu...

  Takže pojďme do Sazky Aréně, cestou si umyjeme auto v Tygrový Myčce a spláchneme to Gambrinus Ligou....možná jakoby...

  OdpovědětVymazat
 12. Skvelé!!! Vďaka za upozornenie na spoilery, nedočítal som dokonca a film som si naozaj vychutnal. Najlepší animák od čias How To Train Your Dragon, dokonca podľa mňa lepší ako Toy Story 3, aj keď istá paralela, či inšpirácia by sa tam našla. Minulý rok bol na animáky chabý, ako tak uspeli u mňa jedine The Croods. Tento rok začal absolútne bombasticky. Ak nič lepšie nebude, dúfam, že naňho pri oskaroch nezabudnú.

  OdpovědětVymazat
 13. Teď jsem náhodně viděl cca čtvrt hodiny mv TV a přijde mi to strašný. Graficky až vyloženě hnusný např. tekoucí voda z lega, "příběh" nemá cenu ani zmiňovat - mrzí mě těch 15 ztracených minut.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.