24.2.14

Recenze: Non-Stop - 40%

Liam Neeson je Air Marshall. To znamená, že létá na palubách letadel, snaží se tvářit jako civilista, ale má u sebe pistoli a má skočit do akce kdyby by se například nějaký muslimský pasažér začal chovat divně.

Neeson má tak trochu problémy s alkoholem a trauma z vlastní dcery. Na náladě mu nepřidá, když s ním najednou, nedlouho po startu, začne někdo komunikovat přes jeho zabezpečený telefon a napíše mu, že pokud nedostane 150 milionů dolarů na daný účet, zabije každých 20 minut někoho na palubě letadla.

Což se začne plnit...


Liam Neeson je badass.

Liam Neeson trénoval Anakina Skywalkera Obi-Wana Kenobiho. Liam Neeson trénoval Batmana. Liam Neeson boxoval s vlkem (a vyhrál, viz záběr po závěrečných titulcích). Liam Neeson je Sir Gawain, Zeus, lví Ježíš, zachránce židů a přední sexuolog. Liam Neeson je Hodnej polda, Zlej polda i mýval. Liam Neeson neví kdo jste, ale najde vás a zabije vás. Liam Neeson loves it when a plan comes together.


Liam Neeson je badass, což je překvapivé, protože v málokterém svém filmu předvádí něco jako "akční megascény". Ale prostě na to má.

A má na to i ve filmu Non-Stop, u kterého jsem si od začátku říkal, že by mohl být fajn. Z následujících důvodů:

Film má velmi pěkný a svižný rozjezd. Během asi deseti minut je nám patřičně nastíněno duševní rozpoložení Neesona, seznámíme se s několika pasažéry a už to jede (tedy letí). Má to správné tempo a líbila se mi i ta vizuální podoba textové komunikace (kdy zprávy naskakují jako 3D overlay přes obraz na plátně).

Dokonce se mi líbily i některé podzápletky (například jak nepozorovaně zabít pilota, když je celou dobu zamčený v kokpitu).


Bohužel ale záhy došlo k tomu, že zápletka začala svou debilitou překračovat únosnou mez, což si žádá podrobnější vysvětlení:

Od filmu podobného typu neočekávám, že bude realisticky znázorňovat systém bezpečnosti na mezinárodních letech nebo fungování smartphonů, napojených na interní síť v letadle. To neočekávám.

Pokud je ale 90 procent filmu postaveno na pátrání a odhalování pravdy (není to akční podívaná, jde opravdu o souboj mozků a nervů - skoro všechny triky a akční scény vidíte v traileru), pak očekávám, že se hrdinové budou chovat nějak přibližně logicky, v intencích toho, jak je jejich postava definována. Takže například (teoreticky) nesmělý hacker bude nesmělý a bude po troše přesvědčování hackovat, a nestane se náhle špičkovým vrhačem nožů - leda že by bylo vysvětleno, že byl odjakživa špičkovým vrhačem nožů a z nějakého důvodu to tajil.

V tomto ohledu začne Non-Stop výrazně selhávat už někdy ve své třetině a následně je to stále horší a horší. Pokud Air Marshall tají svým nadřízeným, že právě někoho na palubě zabil, pak se to s jistým velkým sebezapřením možná ještě dá překousnout, ale to je jen první krůček k mnohem větším debilitám, které vrcholí odhalením pachatelů a jejich motivace. Pointa je tak strašlivě překombinovaná, že naprosto nedává smysl A) jak si pachatelé mohli myslet, že jim to vyjde, B) jak jim to mohlo vyjít, C) proč to celé dělali.

Což je škoda, protože řemeslně je to natočeno opravdu kvalitně.

A Neeson je badass.

6 komentářů:

 1. Do hajzlu!! Do hajzlu!! Kurva!!! Jestlije to pravda, tak at scenarista shori v pekle! A producenti at mu delai spolecnost! Jak si muzou dovolit zmrvit akcni film s Liamem Neesonem??? S Liamem Neesonem!!! Mam po nalade, jedina vec, ktera by me povzbudila, by byla zprava, ze bude dvojka, treba na palube cessny, ale ze scenar nebude tentokrat debilni. Fuck!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kromě toho několikrát upozorňuji, že to NENÍ AKČNÍ FILM. A nemá být.

   Vymazat
  2. Dobre, mazu slovo "akcni". Mam se citit lepe? Sotva!

   Vymazat
 2. Liam Neeson netrénoval Anakina, ale Obi-wana Kenobiho.
  A protože měl tenkrát takové období jako že si jenom vydělává na nájem, tak nebyl ani tak badass jako spíš znuděně otravnej.
  Takže to byla celkem úleva, když ho ten legrační čertík zapíchnul.

  OdpovědětVymazat
 3. Nuda. Chci recenzi na Babovřesky 2.
  Mohl bys to udělat alespoň kvůli Kubíkovi, když už ne kvůli svým věrným teplákům.

  OdpovědětVymazat
 4. Filmari by mohli jit s dobou a zaporaci by mohli zadat vypalne v bitcoinech :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.