26.2.14

Klaviaturou proti Globálnímu hudebnímu spiknutí

Tohle jsem si vyrobil a navazuje to na tento článek o netradičních klaviaturách.Na nic dokonalejšího se bohužel se svými manuálními dovednostmi nezmůžu, ale i tohle mi přijde pro skládání zajímavé.

21 komentářů:

 1. Takze si vynalezl kytaru. Gratuluji :)

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý :-) akorát tvoje "C-dur" je ve skutečnosti D-dur ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cože? Hraju určitě klávesy C-E-G, tak jedině že bych měl někde zapomenutou zapnutou nějakou transpozici a muselo by pak být všechno o 2 půltóny vedle...

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Ne, jen Cdur a Ddur je posunute o ton (hrajes Ddur a Edur), ale to Ais uz je spravne... zkontroluj si to s necim "naladenym" ...

   Vymazat
  4. Aha, C dur stupnice, ne C dur akord! Tak to mas naprostou pravdu, spletl jsem si samolepky…

   Vymazat
 3. Ty bláho, Františko, ten klávesový rejstřík, to jsou úplní TANGERINE DREAM! Jestli to nebyl úmysl, tak to vysvětluje jen spontánní hudební genialita!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obavam se, ze jsem nesly sel nikdy nic od Tangerine dream, co by znelo takhle. Takze to asi bude ta genialita… :)

   Vymazat
 4. Když jsem sledoval Frantovu hru a přirozenou snahu vcítit se prsty do vibrata, nedělá někdo klávesy s podporou vibrata přímo na nich? Přeci jen pitchbend kolečko nebo joystick je dost od věci, pokud ho člověk musí ovládat jednou rukou.

  Buď by to mohlo snímat elektromechanicky vychýlení klávesy do stran (ideálně ale ignorovat třeba prvních 200 ms stisku a pak to nakalibrovat na polohu a sledovat, jestli se změní), nebo tam dát touchpady...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ovšem tohle je vtipný nápad :) http://hackaday.com/2011/04/16/pidato-box-adds-vibrato-effect-to-digital-pianos/

   Vymazat
  2. Ano, takove klavesy existuji. Jsou jakoby "gumove" a velice drahe.

   Vymazat
  3. Většinou pro docílení podobných efektů postačuje aftertouch.

   Vymazat
  4. heheh toho jsem si vsimnul taky... franta se tam prehmatnul a pak se to snazil zachranit tresouci se rukou, jakoze vibrato

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Dovolil bych si oponovat s tou "snadností učení u dětí".

  Pro zkušeného klavíristu je to určitě zajímavá varianta, a když by se člověk prokousal začátky (a domyslel ono značení), na některé konkrétní "pokročilé" využití (skládání, improvizace s transpozicí) to určitě bude snadnější. (Ale proč, takhle pokročilý klavírista nemá problémy s transpozicí na klasické klaviatuře).

  Na druhou stranu, totální začátky by to mohlo dost znepříjemnit. Klasická klávesnice má totiž tu výhodu, že většinu dětsky snadných melodií jde zahrát jen na bílé klávesy, včetně akordů. Díky tomu děti můžou začít jednoduššími prstoklady, nevadí jejich kratší prsty, a když se pokusí o nějakou tu jednoprstovou improvizaci, na bílých často na první dobrou zahrají, co chtějí. Občas maximálně zjistí, že měli začít od jiné klávesy (to by se na vaší klaviatuře pravda nestalo), ale to je taky dobré vědět.
  Obecně vaše klaviatura svádí k tomu, opomenout část teorie, protože jsou vlastně všechny tóniny stejné. Dovedu si představit, že takové dítě ani nemusí vědět, která nota je která, prostě začně kde se mu bude líbit, což samozřejmě přestane fungovat ve chvíli, kdy se přidá jiný nástroj, že ano :-)

  A ještě by se dala zmínit leckterá klasika, která vždy počítá s klasickým rozložením kláves, jelikož takové funguje už staletí, a na tu vaši by šla zahrát výrazně obtížněji...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, každopádně by to chtělo dořešit ty značky, právě kvůli té orientaci. Jinak mi přijde, že ta klaviatura je taková obdoba kytarového hmatníku. Tam v začátcích člověk, když experimentuje, tak taky ani neví, co hraje. A když má sluch, tak to vědět ani nepotřebuje.

   Vymazat
 7. Ono barevne oznaceni by nemuselo platit jen pro C a G, ale kazda nota by mohla mit vlastni barvu, pak by dokonce odpadla nutnost notoveho zapisu a stacilo by zapisovat barvy, coz by zejmena pro deti bylo patrne znatelne jednodussi na pochopeni. Byt je pravda, ze toto je aplikovatelne i na klasicke klavesy.

  OdpovědětVymazat
 8. Frantisku nemohl by jsi pro mne zjednodusit buben? Diky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co začít nejprve s češtinou? „By jsi” jde zjednodušit na „bys”. Jako bonus současně dojde k odstranění gramatické chyby ;).

   Vymazat
  2. Naco bubon. Pre talentovanych je tu triangel.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.