10.2.14

Tak se nám (zase) hroutí Bitcoin, paní Müllerová - aneb "Fuck MtGox!"

Tento post není o filmu, nýbrž o Bitcoinech. Pokud jste nezachytili, že se v posledních několika dnech s Bitcoinem cosi zvláštního děje (tedy, "zvláštnějšího, než obvykle"), klidně ho ignorujte.

Nejdřív to nejbulvárnější: Na jedné z bitcoinových burz dnes (10. února) kolem poledne náhle klesla hodnota Bitcoinu z 600 dolarů na 102 dolarů!!!! Objevily se samozřejmě články s titulky "Bitcoin Mega-Crash", atd...

Ano. Někdo opravdu prodal na burze BTC-E mnoho tisíc Bitcoinů najednou za tuto nesmyslnou cenu. Samozřejmě byly okamžitě koupeny, prodejce tím samozřejmě velmi prodělal a hodnota "poslední prodej" následkem toho samozřejmě skočila na 102 dolarů. A téměř okamžitě (během minuty) zase skočila nahoru. Díky nabídce a poptávce. Teď, ve 20:00, je kurz na BTC-E jen asi o 5 procent nižší, než byl v 11:00, tedy hodinu před "krachem".Odpověď na otázku "kdo a proč něco takového udělal" (tzn. proč prodal velké množství Bitcoinů za méně než 20 procent jejich aktuální ceny) by mě zajímala, ale s jistotou to budeme těžko někdy vědět. Jistá má teorie následuje.

A souvisí s tím, co se děje dlouhodoběji: s problémy na BTC burze MtGox.


MtGox je nejstarší bitcoinová burza, ale už dlouho není největší. MtGox měl vždy problémy s výběrem peněz, které loni v létě dosáhly docela katastrofálních rozměrů. Například zde najdete 200 stránek (t.j. 4000 příspěvků!) o tom, že mnoho lidí má už od dubna 2013 problémy dostat své dolary z MtGoxu do své banky - trvá to několik týdnů nebo i několik měsíců, nebo to vůbec nejde. MtGox nereaguje na urgence, nebo navrhuje, že to urychlí za speciální pětiprocentní příplatek. Je to dost smutné čtení.

A to se děje soustavně, pořád, už skoro rok!

Protože bylo těžké dostat z MtGoxu dolary, lidé dělali ve snaze o záchranu svých peněz to jediné, co logicky mohli: Nakoupili za dolary Bitcoiny (bez ohledu na ztrátu) a vyváděli je pryč z MtGoxu, aby je mohli investovat / směnit někde jinde. Následkem toho došlo logicky k tomu, že kurz Bitcoinu na MtGoxu byl podstatně vyšší, než všude jinde: Protože zde (na rozdíl od "všude jinde") nákup BTC výrazně převažoval nad jejich prodejem.

MtGox během této doby vydal několik prohlášení, ve kterých se snažil mlžit větami jako "u omezeného množství klientů může dojít k několikadennímu zpoždění", ale nechme mluvit čísla: Kdyby většina klientů neměla problém vyvádět své dolary z MtGoxu, jak by mohl mít MtGox soustavně o 10-20 procent vyšší kurz, než všichni ostatní? Pak by přece komukoliv stačilo vyvést dolary z MtGoxu, nakoupit za ně Bitcoiny na jiné burze, ty převést zpět na MtGox, zde je opět prodat, a tím vydělávat 10-20 procent na každém převodu! Proč to lidé nedělali? Protože nemohli, neboť se dolary z MtGox nedaly dostat ven (ani Eura, a dokonce i s Jeny byly problémy, přestože MtGox je japonská firma).

Mně by to celé bylo k smíchu (na MtGoxu naštěstí už dávno peníze nemám), kdyby ovšem problémy MtGoxu neovlivňovaly i všechny ostatní burzy - což vyvrcholilo dnes.

Minulý týden totiž MtGox zastavil i výběry Bitcoinů, protože "narazil na problém a musí ho analyzovat". Pro jejich mlžení je typické, že tvrdili, že "výběr fiat měn (tedy dolarů atd.) nadále funguje", i když už téměř rok nefunguje.

MtGox tedy byl několik dní ve stavu, kdy z něj nešlo vybrat jediný cent a jediný Bitcoin. Přitom ale stále přijímá úložky a umoňuje směnu (tzn. získává provize)!

A v tomto stavu bude MtGox i nadále, neboť dnes vydal toto prohlášení. V něm se píše, že výběry budou nadále zablokovány, dokud se nepodaří vyřešit chybu v Bitcoin protokolu, která umožňuje falšovat transakce!

Jak jsem psal už ve svém prvním bitcoinovém článku, pokud by byla objevena chyba v Bitcoin protokolu, mohlo by to znamenat velmi rychlý konec Bitcoinu. A domnívám se, že když si někdo přečetl toto prohlášení MtGoxu, došel k názoru, že konec se blíží, a okamžitě prodal celou svou hromadu Bitcoinů, aby zachránil aspoň nějakou část svého vkladu. Chudák...


Prohášení MtGoxu je formulováno tak, že sice není výslovně lživé, ale vyvolává dojem, že je nějaká chyba v Bitcoin protokolu a že tudíž není možné dále provozovat BTC směnárnu (jakoukoliv).

To ovšem není pravda, jak se dá koneckonců snadno zjistit z toho, že všechny ostatní BTC burzy dále fungují a kromě vkladů a směny dále umožňují i výběry. Kdyby skutečně existovala zneužitelná chyba v protokolu, jistě by se už dávno něco zásadního stalo.

Celý "problém" (který je "problémem" jen ve velmi úzkém významu toho slova) je už více než rok popsán zde v Bitcoin Wiki, kde jsou také odkazy na diskuse z roku 2011, ve kterých je tento "problém" podrobně analyzován, a je to uzavřeno s tím, že "by se s tím mohlo možná mohlo něco dělat, ale nespěchá to, protože to nemůže být nijak zneužito".

Následuje podrobnější vysvětlení toho, co MtGox dnes "objevil" (a o čem BTC developeři vědí od počátku):
 • Každá BTC transakce má svůj unikátní identifikátor, kterému se říká "txid". Celá transakce (včetně identifikátoru) je veřejná. Například zde vidíte detaily transakce, kdy 31. ledna někdo z adresy "15hvN..." poslal 0,0001 BTC na adresu FFFILMu ("1BULVYwQY...") a 0,01368 zpět na svou adresu (rozdělil jednu "minci" na dvě menší). Txid této transakce je "241f29e..." (úplně nahoře). Tato transakce má 1737 potvrzení, což je podstatně více než 5, tudíž je jisté, že transakce není falešná, opravdu proběhla a já ty peníze dostal.
 • Txid je unikátní identifikátor, tudíž jednomu txid přísluší maximálně jedna transakce. To ale neplatí obráceně!
 • Je totiž docela dobře možné, že někdo uvidí transakci, pozmění nějaká její nedůležitá data, a tím provede "podvodnou" transakci, která má stejného odesilatele, stejného adresáta a stejnou částku, ale má jiné txid! To může znít poněkud překvapivě a neintuitivně, nicméně ví se o tom tři roky a není to problém.
 • Proč to není problém? Protože i když se této "podvodné transakci" podaří "předběhnout" v BTC síti tu "pravou", tak adresát dostane od odesilatele tolik BTC, kolik dostat měl, a nikdo nic neprodělá, ani nevydělá (a ta původní, "pravá", bude označena za "neplatnou"). Jen ta transakce bude mít jiné txid, než adresát a odesilatel očekávali.
  • Zdůrazňuji, že není možné změnit v té "podvodné" transakci odesilatele, adresáta, nebo částku, a ani není možné vygenerovat tuto "podvodnou" transakci bez toho, že by nejdříve existovala "skutečná" transakce s těmito hodnotami.
Co se tedy stalo a s čím má MtGox problém?

Nějací chytráci začali výše popsaným způsobem "padělat" své vlastní BTC transakce směrem z MtGoxu k nim. Například Karel Novák si úspěšně převedl 5 BTC z MtGoxu na svou adresu "1KNOVAK...", a této transakci bylo přiděleno txid "12345...". Okamžitě poté Karel tuto transakci zfalšoval a vygeneroval transakci, která také převáděla 5 BTC z MtGoxu na "1KNOVAK...", ale měla jiné txid, například "67890..."

Pokud se "falešné transakci" podařilo nahradit tu "správnou", Karel Novák (který už měl na účtě čerstvých 5 BTC z transakce "67890...") napsal na support MtGoxu: "Nechal jsem si od vás převést 5 BTC, ale transakce s id 12345... neproběhla, podívejte se sami". Načež se na MtGoxu podívali, že Karlovi skutečně chtěli odeslat jeho 5 BTC s txid 12345..., ale že transakce neproběhla úspěšně. Omluvili se mu tudíž a poslali mu 5 BTC znovu, jako zcela novou transakci. Výsledek: Karel Novák dostal 10 BTC místo 5 a MtGox byl o 5 BTC chudší.

Důležité je uvědomit si, že šlo výhradně o blbost MtGoxu, který si neověřil, zda peníze Karlovi přišly nebo ne (což mohl udělat jedním kliknutím na jeho adresu) a myslel si, že "když transakce s tímto txid neproběhla, znamená to, že Karel ty peníze nemohl dostat".
 • Měl bych asi ještě zdůraznit, že tímto způsobem nemohl nikdy žádný podvodník parazitovat na něčí cizí transakci, protože to, jestli BTC adresátovi přijdou nebo nepřijdou, nijak ovlivnit nemohl - mohl pouze změnit její txid.
Analogií by mohla být třeba situace, kdy banka posílá lidem peníze převodem a každý převod má svůj unikátní variabilní symbol. Banka A ty peníze posílá skrze Banku B, ve které se někdy ten variabilní symbol může za jistých okolností změnit, ale Banka A si to neuvědomuje. Takže když jí Josef Vomáčka napíše "Měli jste mi poslat 10000 Kč s variabilním symbolem 12345, ale peníze nedorazily", banka se podívá do svého systému, že platba s VS 12345 skutečně neproběhla. Pošle mu ty peníze znovu, aniž by si všimla, že v Bance B byl ten variabilní symbol změněn na 67890, a aniž by se zajímala o to, proč ta původní platba vlastně neproběhla.
 • Pokud při přijímaných / odesílaných platbách budete vždy čekat až na dostatečný počet potvrzení transakcí, tento problém se vás nikdy nemůže jakkoliv dotknout! Problém může být jedině v tom, že vám někdo bude tvrdit, že neobdržel vaše Bitcoiny, a vy mu to uvěříte, i když ve své historii transakcí jasně uvidíte, že je dostal.
Ostatní BTC směnárny jsou si vědomy toho, jak Bitcoin protokol funguje a k podobným problémům u nich dojít nemůže, protože transakce nekontrolují jen na základě txid, ale i na základě odesilatele, příjemce a částky.

A teď to nejnepříjemnější:

Domníval jsem se, že když někdo provozuje mezinárodní BTC směnárnu, musí znát Bitcoin protokol do nejmenších podrobností, přesně z toho důvodu, aby se nestalo něco podobného. Tudíž mi z toho vyplývají jen dva možné závěry:
 • A) MtGox provozují neuvěřitelní diletanti.
 • B) MtGox záměrně lže a snaží se poškodit celý Bitcoin, aby co nejvíc vydělal, než špatně skončí.

Nebo kombinace A + B...

Obě tyto možnosti jsou velmi nepříjemné z toho důvodu, že v mnoha mainstreamových médiích je de facto kladeno rovnítko mezi "Bitcoin" a "MtGox" a kurz MtGoxu bývá často uváděn jako "kurz Bitcoinu".

A já se ptám: Jakou relevanci může mít kurz směnárny, ze které není možné dostat ven žádnou měnu a neví se, kdy to možné bude?

Bitcoin má dost problémů s vládami a "oficiálními bankovními institucemi" a opravdu mu neprospívá tahle situace, kdy - připadá mi to tak - se ho MtGox snaží použít k zachránění vlastní kůže / okradení zákazníků.

Co se bude dít dál a nakolik bude "nekurz" MtGoxu nadále ovlivňovat skutečné kurzy skutečných směnáren, to je samozřejmě ve hvězdách, protože to záleží především na informovanosti lidí. (AKTUALIZACE: První vlaštovka!)

Abych skončil na trochu veselejší notečku: Snažil jsem se zjistit, jak se moje banka dívá na obchodování s BTC - především poté, co jedna česká BTC směnárna prohlásila, že "Fio banka jim bez varování zrušila všechny účty". Netuším, jestli se to opravdu stalo, ale toto je oficiální vyjádření mBank.cz k mému dotazu:

Z hlediska české legislativy (z.č. 253/2008 Sb. opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti) i postoje regulátora (FAU MFCR) jsou tyto typy virtuálních měn lehce zneužitelné/využitelné pro legalizaci výnosů z trestné činnosti i financování terorismu. Proto veškeré transakce, týkající se těchto měn, pečlivě monitorujeme a vyhodnocujeme. V případě, že dojdeme k závěru, že transakce je podezřelá, postupujeme v souladu s výše uvedeným zákonem. V krajních případech, kdy např. klient s bankou při jeho kontrole dle § 9 z.č. 253/2008 Sb. nekomunikuje, neposkytne potřebnou součinnost, svým jednáním porušuje obecně platné předpisy či uvádí nepravdivé či zavádějící informace, může dojít i k odstoupení od smlouvy o vedení účtu ze strany banky. Samotný fakt, že klient obchoduje s Bitcoiny, není v mBank důvodem pro zrušení účtu.

P.S: "MtGox" nemá nic společného s "Mount", není to hora. Je to zkratka z "Magic the Gathering Online Exchange". Opravdu.

34 komentářů:

 1. MTGOX je pravdepodobne klasicky Ponzi schema. Ted budou jenom bmzit blablabla ale je jasny ze je to cinknuty. Na Thoru je prej vlakno kde se vybiraj BTC na najemny vraha pro majitele MTGOX :) A ta operace kdy nekdo prodal X 1000BTC za 100 byla pry spatne nastavenym BOTEM. Kazdopadne to ze padne GOX je jasna vec uz ted. Jakmile zprovozni vybery vsechny BTC pokud tam jeste nejaky budou budou klientama vybrany.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý članok , konečne mám v tom jasno.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak ja si take asi zalozim smenarnu na BitCoiny, Vsechny mi je poslete a ja vam za ne mozna jednou dam penize... MTGOX dobre vi, ze jakmile zprovozni vyber v jakekoli mene, tak si to vsichni majitele vyberou.
  Jeste ze me tahle botcoin manie uplne minula a doufam ze vas vsechny brzo oberou a zbytek zavrou!

  Slunce v dusi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) Please do not reproduce. :P
   Na svete je uz prilis mnoho ludi, co hovno vedia a len komentuju.
   A to krasne prianie na konci... :D

   Vymazat
  2. Natálka bože ty si ale piča

   Vymazat
  3. suicidaldj (cool nick fakt): podle me mas v prispevku malo smajlu, podle nejnovejsi americke studie, cim vice smajlu v prisevku tim mensi penis. V tvem pripade to snad snizi sanci na reprodukci. Vypatlanych slovaku je na svete az prilis vela, odhadem tak o 5 445 000 vice nez je unosne.

   Vymazat
 4. tl;dr
  Pořád je to jenom další měna obchodovatelná a manipulovatelná jako ty trapný papírky co máme v kešeni. Když někoho ty tanečky baví, tak ať si je užije. Já věřim jenom tomu co se dá sežrat, vypít, na co se dá jezdit a čím se dá střílet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tu budes to tululum s glokem, co, tyvole, hele co takhle zalizt do nory ve skale, nakoupit rejzi a cocku na 5 let dopredu a mas vyreseno, komplet v bezpecnym prostredi, nic ti nechybi, nikdo te neohrozuje, zadnej gej ti nemuze natrhnout sverac

   Vymazat
  2. jinak za pozornost stoji, ze dokud budou v tomto svete zit lide, pak je to jen dalsi svet plny manipulovatelnych emocemi zmitanych bytosti! povaz!

   Vymazat
  3. Ne, Glocka nemám, já netento tyhle rakouský plasty.
   Hele jako trochu jsem si zapřeháněl, nenosim ani alobalovou čepici ani nenakupuju luštěniny do zásoby. Chtěl jsem tim říct, že z Bitkojni jsou úplně stejná virtuální měna jako eura nebo dolary nebo cokoliv jinýho, protože jakmile se ukázalo že se na nich dá vydělávat, rozjely se spekulace. Tak jako nevim čim sou tak atraktivní, snad jenom někomu připadá sexy jak vznikly.

   Vymazat
  4. lidske prahnuti po necem je virtualni mena no. 1 ..
   takze proc se divit nejake virtualite jako atributu nestability u "komodity", ktera je o rady volatilnejsi nez koruna..
   nekomu, kdo ma mozek mezi usima, muze pripadat sexy zpusob, jakym bitcoin dosahuje urcitych cilu a elegantne zotrocuje zakladni lidske vlastnosti uvnitr svych algoritmu

   Vymazat
 5. fajn clanok,,fajn fakty,a fajn ze som ten pokles nahodou zastihol a dobre zarobil,takze teraz sa smejem.ale bitcoinu to vobec neprospieva a ked priratame klacky ktore mu hadzu vlady a banky pod nohy utvrdzujem sa v jeho nesmrtelnosti...

  OdpovědětVymazat
 6. Tak kazdy mel moznost vcera sledovat DOGE, stabilni, rustovy titul uz na dvou burzach, takze lze delat arbitraze (trochu). A MtGOX nam mozna jeste provede jeden zertik az se slozi a dal uz by to melo byt v pohode. Kazdopadne kdo mel DOGE byl v pohode.

  OdpovědětVymazat
 7. Jak může být kurz na MtGox o deset a více procent nad ostatními směnárnami mě vždycky naplňovalo úžasem. Ptal jsem se bitcoinových přátel (sám BTC nevlastním) a nikdo mi to nebyl schopen vysvětlit. Takže díky - posílám Flattr.

  Naopak z MtGoax bych si tolik nedělal. Pokud je to náhodná událost, časem vyšumí - a teď je ten nejlepší čas na nákup, možná i já to uvážím. Ale domnívat se, že špatný byl jen MtGoax a ostatní směnárny znají protokol do mrtě a mají neprůstřelný systém - to mi přijde hodně naivní.

  OdpovědětVymazat
 8. Nechci malovat čerta na zeď, ale v této podobě Bitcoin a spol. těžko přežijí. Dřív, nebo později to zakážou v jedné zemi, a pak se to rozjede jak lavina a zakážou to všude. Jedinou cestou jak zachovat virtuální měny, bude registrace peněženek na jméno pod nějakou autoritou ze zákona. Pokud by byly transakce pod zákonným dohledem, neviděl bych v existenci cryptoměn problém. Otázka by byla, jak zákonem upravit samotné těžení? A co s těmi, co si natěžili v začátcích astronomické sumy? Nebo by jakákoli regulace popřela samotný smysl cryptoměn?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a jak se da zakazat, aby nekdo v necem videl nejakou hodnotu?

   Vymazat
  2. Stačí zakázat směnu na jinou hodnotu - viz praní špinavých peněz.
   Nespokojenci půjdou do lochu. Zkuste si dnes poslat peníze do Íránu - stejně to dopadne s konverzemi BTC.

   Kryptoměny nejsou schopny unést množství transakcí, které probíhají v jiných měnách. BTC má špičky kolem 100000 transakcí denně a blockchain už má neúnosné rozměry! 100000 denně to má i malá banka v ČR, celosvětově by bylo potřeba 50E9. Toto je prostě chyba v návrhu.

   Problém distribuce bohatství také brání obecné přijatelnosti - BTC je deflační měna a pokud by se měla stát světovou měnou = náhrada USD, předpokládá to astronomický růst kurzu a potom ti, kteří těžili na začátku by si byli schopni koupit celé státy.

   Dalším problémem je silná deflačnost měny, která škrtí ekonomiku a vede až k úplnému uškrcení.

   Vymazat
  3. Ano zregulujme to vsechno, pekne zase registrace a tak dale. Na tomto svete nejvic podvodu a svinstev probiha prostrednictvim zregulovanych a registrovanych papirovych penez. Takze tohle nefunguje. A kazdy kdo nasel na pozemku ropu, zlato, med nebo vyuziti, si v zacatcich natezil obrovske sumy. Obdoba patentu. Pojdme s nimi neco udelat Pane Svacku. Treba koncentraky, kde jim vytrhame i bitcoinove usb zuby a pak je spalime.

   Vymazat
  4. porozpraval by som ti pribeh o podobnom protokole ako Torrent ale ten si mozes vygooglit sam.
   Torrent, ktory sa snazili a snazia zakazat takme vsade, dnes tvori asi 35% vsetkej internetovej traffic.

   Vymazat
  5. kod btc je v plienkach . je to ako batola este chodi po kolenach a slinta . pockajme kym dospeje. protokol sa upravuje podla potreby . btc sa neda zakazat je to vec dopytu . ked ja ako obchodnik budem chcet predat chleba za btc lebo tomu verim tak ho predam za btc . a ludia mi radi daju nadolovane btc lebo dostane chleba .

   Vymazat
  6. firma A poskytne realnou sluzbu firme B, firma B uhradi na oficialni ucet, ze kterho jsou odvedeny dane, firme A malou castku na jeji ucet v bance, z anonymniho BTC uctu B je na anonymni BTC ucet A prevedeno signifikantni "cislo"
   a naopak
   kdo a jakym zpusobem ma moc a prostredky tomuto zabranit?
   predikce - staty rychle zjisti, ze je vyhodnejsi jit nemenitelnym tvrdym podminkam (gravitace, kundi slem, BTC) po srsti a BTC nebo jinou virtualni menu zakomponuji do svych legislativ

   Vymazat
 9. Cela situacie je este viac vyhrotena tym, ze niekto sa snazi vyuzit problemy MtGox-u k diskreditaacii Bitcoinu. Dalsie (najvacsie) exchange ako Bitstamp a BTC-e su pod masivnym Transaction mealibility DDos utokom. Kedze tieto withdrawal requesty sa u nich riesia manualne, tak nestihaju. V rovnakom case JP Morgann ydal "vedecku" studiu, ze Bitcoin je oproti fiat-u velmi podradny. Asi sa snazi niekto ukazat naplno Bitcoinuvu volatilitu a fak, ze Bitcoin enmoze sluzit ako store-of-value a medium-of-echange. To su mi nahody. Asi je spravny cas nakupit a vyuzit paniku medzi vystrasenimi investorami.

  OdpovědětVymazat
 10. Již nemusíte kupovat minery jen v zahraniččí nebo opotřebované v bazarech. První bitcoin miner eshop bminer.cz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tyvole dyt ty stranky jsou cely zavirovany dokonce i linuxe mi to nakazilo policejnim virem

   Vymazat
 11. Ad prodání Bitcoinu za cenu 102 $.

  Na první pohled se může zdát, že se to může stát chybou - že někdo vytvoří order s cenou 102 $ za Bitcoin.

  Jenže si uvědomme, jak burzy fungují - když někdo řekne, že prodá za 102, znamená to pouze, že prodá za NEJLEPŠÍ aktuální nákupní cenu. Takže efektivně prodá okamžitě za TRŽNÍ cenu - a ne za 102. Aby doopravdy prodal za 102, tak by musel prodat snad desetitisíce Bitcoinů.

  Burza totiž zohledňuje pořadí podaných orderů. Takže spíš mi to smrdí tím, že na burze vznikla chyba - například, že daný order dostal staré časové razítko. A to už by tedy byl burzovní průser. Ten Bot totiž možná jen chtěl okamžitě prodat za tržní cenu (a proto nastavil hodně nízkou cenu), ale burza to podělala.

  OdpovědětVymazat
 12. 1. děkuji za pěkný článek, už totiž nevím jestli se mám smát, anebo vztekat, když po každém po hyper růstu kurzu je Internet plný "apocaliptických" a "zaručených" zpráv o konci Bitcoin. Ale je to logické, bohužel. Na začátku každé bubliny je moře zpráv o tom, kod vydělal milióny za nic a když máme být korekci kurzu je naopak;) Proč je to logické: Při panických výprodejích se bitcoin stěhuje do silných rukou, ale za zlomek ceny, za kterou se prodával těsně před vrcholem růstu....
  2. burza MtGox opravdu byla dlouhou dobu nanahraditelná pro fungování obchodování s Bitcoin, ale naštěstí už to tak není. Osobně mě připadá, že "Mark MtGox" nemusí být podvodník, ale po každém jejich tiskovém prohlášení si vždy říkám, že kdyby dál mlčeli, udělali by si lépe... Ale to samozřejmě nejde v bussinessu pořád mlčet. Nedá se zbavit dojmu, že minimálně od loňského léta, kdy část prostředků jejich zákazníků skončila na zabklokovaném účtu Dwolla, hasí problém dalšími problémy a to nemůže dopadnout dobře. Na fórech už se vtipkuje o tom, kolik BTC bude GoxBtc a za kolik dolarů se bude směňovat GoxDolar;((( (také už na Gox dávno neobchoduji).
  3. Ad cca 100$ za BTC na Btc-E - Viděl jsem to "live" na monitoru, přemýšlel jsem o tom, protože "něco" pro burzy a směnárny také programuji. Při panických výprodejích může být paradoxně "problémem" rychlost, tzv. trading engine, tedy modulu burzy, který počítá a naplňuje objednávky. Když je jeho rychlost větší než připojení (a reakce) obchodníků, začne "naplňovat" všechny nabídky na prodej a než obchodníci zareagují a doplní poptávku, cena je mimo "reálnou" hodnotu. Pro Btc-E je typické, že všechny poptávky i nabídky bývají okolo aktuální ceny, takže když někdo zadá nabídku na prodej větší než jsou všechny poptávky na nákup, cena spadne skokem, jako se stalo ... Asi se s tím ale nedá nic dělat, není přece možné nastavit engine tak, aby naplnil objednávky v určitém rozsahu a potom "čekal", až další obchodníci zjistí, že cena už není v rozsahu, kde byly poptávky, dokud je poptávka i za 1$ musí všechny naplnit. A proč by obchodníci měli svůj kapitál blokovaný v poptávkách, které se běžně nikdy nenaplní...

  OdpovědětVymazat
 13. Pani Mullerova, tak i Bitstamp na cas zakazal vybery a nejakymu obchodu v Libni prej vybrali kasu. Diletanti nejsou asi jen v mtgox.

  Je pekne, jak si komunita slapla na hrabe - kdykoliv se na mtgox dostala cena nad tisic, tak to byla pozitivni udalost. Kazdyho asi napadlo delat arbitraz a kdyz se pak dozvedel duvod proc je ta cena tak vysoka, tak uz mu to tak skvele neprislo. No a ted rovnici BTC=mtgox komunita trpi.

  Podle me uz mtgox zadne BTC nema, dopadla jako ten obchod v Libni. Lidi to uz vedi a proto tam BTC stoji 40% toho co jinde. Tim prohlasenim se jen snazi ziskat cas.

  Padem mtgox padne i cena. Pro uspech BTC potrebujeme dalsi burzu ktera bude umele nafukovat ceny. A hlavne spolehlive obchody, ne jako ten v Libni. To je totiz zdaleka nejvetsi prisun fiatu do systemu, na nejakej overstock sere pes.

  Dalsi duvod muze byt nejaka akce FBI, ale to se dozvime mozna za rok.

  OdpovědětVymazat
 14. Celá cenová akce je klasický "test" s cílem zjistit, kolik je v trhu slabých hráčů. Druhým cílem je aktivovat jejich čekající příkazy (prodejní i nákupní) a skoupit kontrakty slabých hráčů. Pokud existuje předpoklad, že cena poroste, je vhodné vypláchnout trh a zbavit se emocionálně slabších hráčů, kteří by mohli mít tendenci začít realizovat své zisky a prodávat své pozice na vysokých cenách. To pro silné hráče není dobré, protože když někdo začne prodávat, tak to musí silní hráči koupit, pokud chtějí zachovat růst. Proto je vhodné otestovat cenu (srazit cenu dolů) a poté, kdy se vysypou kontrakty od čekajících příkazů slabých hráčů je silní hráči skoupí na nízké, předem stanovené ceně. Pak již nic nebrání opětovnému růstu ceny.
  Princip je stejný, jako když profesionální hráč, chodí hrát automaty. Chodí do heren, které mají vysoký jackpot, tedy tam, kam mezitím běžní hráči nasypali peníze. Profesionál si zahraje pár her a pokud mu padne jackpot, vybere ho a pak zase čeká až tam ostatní nahází peníze.

  OdpovědětVymazat
 15. Franto, dobře ty. Tvá osvěta v čemkoliv dorá je, alespoň nějaká je. Dobře ty děláš to, lidi o tom aspoň vědí. Nebo dozvídají se. Chvála Tobě, palce držíkm... Nahoře já ;-)

  OdpovědětVymazat
 16. Ty vizonář je, je třeba následovt Tě. Ty dobrý budocnosti vakláč je. Jen já litovt, nevnít tvé vize dříve. 3koda jest.

  OdpovědětVymazat
 17. nedělat já srandy, vážně já myslet...

  OdpovědětVymazat
 18. http://www.novinky.cz/internet-a-pc/328609-obri-bitcoinova-burza-skoncila-lide-prijdou-o-penize.html

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.