19.2.14

Recenze: V nitru Llewyna Davise [Inside Llewyn Davis] - 80%

Llewyn Davis (Oscar Isaac) je folkový muzikant. Začínají 60. léta 20. století a Llewyn na tom není dobře. Nemá prachy, nemá práci, kamarádi jsou na něj nasraní (především Carey Mulliganová, které udělal dítě)...

Má talent, ale není mu to nic platné.Bratři Coenové se vracejí ke komedii. A zaplaťpánbůh to není taková praštěná, "in your face" fraška jako Po přečtení spalte nebo Lupiči paní domácí. Tohle je návrat k jemnému, hořkému humoru Farga a většina humoru je verbální.

Ve filmu jsou bizarní postavy a postavičky (John Goodman je "out of this world"), ale je více ukotvený v realitě, než je u Coenů běžné. Jeho hrdinové jsou normálnější, než v Tahle země není pro starý. Což znamená, že jsou pořád dost divní, samozřejmě.Tempo je záměrně pomalejší (uslyšíme mnoho folkových písní od začátku do konce, ne jen jako soundtrackový podkres) a dobová atmosféra je velmi věrná. A to jak ve smyslu "To vypadá jako Amerika v 60. letech", tak do jisté míry ve smyslu "To vypadá jako americký film, natočený v 60. letech".

Pokud navíc máte rádi folk,  poznáte Boba Dylana a víte, že Llewyn je volně inspirován skutečnou postavou, pak se vám to celé bude asi líbit ještě o dost víc...

(SPOILER ODSTAVEC) Úplně na konci se víceméně normální film překlopí do artu, protože buď zjistíme, že celý film byl flashback (ale pak nesedí jisté drobnosti a stejná situace je v něm dvakrát jinak), nebo že Llewyn žije Na hromnice o den více. Můžete buď diskutovat s přáteli, co to mělo znamenat, nebo to ignorovat...

7 komentářů:

 1. Prvy film od Coenovcov, pri ktorom mozem pokojne prehlasit, ze je to sracka.

  OdpovědětVymazat
 2. Zatím jsem se nedostal přes desátou minutu.

  OdpovědětVymazat
 3. Sračka? ani zďaleka pán Moško. Coenovci jednoducho sračky točiť nevedia

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sračka? ani zdalela pán thx. Moškovci jednoducho sračky tlačit´ nevedia

   Vymazat
  2. Při sračce se tlačit nemusí.

   Vymazat
 4. Ten oficialni popis je lez: je to postavene na naprosto netalentovanem, unavenem a neambicioznim "muzikantovi" s naprosto tuctovym hlasem i projevem (myslim tim ted toho herce, ne original puvodniho hudebnika). Ve filmu s prostinkym dejem a banalnimy dialogy. V nitru tohoto filmu neni vubec nic. Sracka na druhou.

  OdpovědětVymazat
 5. Sracka ne. Další důkaz toho, že Coenovi to s filmem umějí. Ovšem chápu, že někdo, kdo neobdrží od filmu nač je zvyklý, může se třeba postavit a ohánět se průjmem. Pro mě je osvobozující, když je film absolutně o jiném, než co žiju já, a postrádá jakoukoliv naukovost nebo zápal podsouvat mi nějaká východiska. Že se tetelím i z toho, jak je to natočené, jsem se již zmínil.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.