5.2.14

Recenze: Prodloužený víkend [Labor Day] - 70%

Malé městečko v New Hampshire, 1987. Malý kluk žije se svou svobodnou matkou (Kate Winsletová), která má mírné mentální problémy a straní se lidí. Žijí v domku na samotě, ale občas musejí zajet na nákup. A při jednom takovém nákupu se k nim do auta vnutí zraněný uprchlý vězeň (Josh Brolin), odsouzený na téměř 20 let za vraždu.

Nejdřív u nich chce jen přespat a ošetřit si zranění, ale pak se stane cosi zvláštního, zůstane u nich mnohem déle a velmi se s nimi skamarádí (a víc než to). A samozřejmě se dozvíme, že seděl víceméně neoprávněně.

Při tom všem ho ale samozřejmě stále hledá policie...
Při novém filmu Jasona Reitmana (Juno, Lítám v tom) je důležité upozornit na skutečnost, že jde o něco značně jiného, než byly jeho předchozí filmy.

V Prodlouženém víkendu se nekoná žádná ironie, suchý humor nebo satira. Je to červená knihovna, při které nesmíte přemýšlet například o tom, jak si toho zločince mohli ti dva tak rychle zamilovat a proč se nepokusili se ho zbavit, dokud ho ještě nemilovali a snadno se ho zbavit mohli.Pokud se rozhodnete nechat se unášet na čistě emocionální úrovni, funguje to docela dobře. Atmosféra maloměsta 80. let je úžasná, oba hlavní představitelé skvěle hrají, a některé scény jsou v Reitmanově režií dokonalé. Opravdu dokonalé.

Bohužel, tu křehkou atmosféru se Reitmanovi nedaří udržovat nepřetržitě, a jakmile z ní jednou vypadnete, není snadné se na ni znovu naladit a nebý cyničtí.

Třeba Legendě o vášni se to daří výborně. Prodloužený víkend má srovnatelně fungující momenty, ale místy to kouzlo přestává fungovat.

Což je u tohoto typu filmu oproavdu velké mínus.

4 komentáře:

 1. Takže je to vlastně remake Van-Dammový sračky Není úniku?

  OdpovědětVymazat
 2. Chapu ze nelze prekladat nazvy doslovne, ale docela me pobavila predstava ze by se ten film v cechach jmenoval "svatek prace". To by si kazdej pomyslel ze je to nejaka levicova agitka a nikdo by na to nesel.
  I kdyz mozna by to z neznalosti mohl doporucit treba ten jesita na hrade a to by byla teprve sranda :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ošmera, ty jsi asi fakt utek z příběhů o Kopytovi a Mňoukovi. Ješita se říkalo Klausovi a ten už na hradě neni. A jestli myslíš Zemana, tak ten je sice taky ješita ale pak nevim proč ho zmiňuješ. Jestli celej ten post vzniknul jenom jako oslí můstek na strefení se do Zemana, tak to je teda hodně chatrnej můstek.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.