19.1.09

Zrádce [Traitor] - 60%

Samir (Don Cheadle) je muslim, který se nezajímá o politiku, jen občas prodá někde na Blízkém východě někomu Semtex. Pak se ale souhrou náhod dá dohromady s jakousi muslimskou teroristickou buňkou a protože mu kdosi kdysi zabil tátu bombou, začne buňce pomáhat s přípravou atentátů v Evropě a USA.

Jeho story se prolíná s pátráním "hodných" agentů FBI a CIA (Guy Pearce, Jeff Daniels), kteří jdou po krku buňce i Samirovi.Zrádce je takový zvláštní hybrid, u kterého jsem se celý film nemohl rozhodnout, zda se mi celkem líbí, nebo mě vlastně dost nudí...

Scénář obsahuje některé zajímavé motivy (kolik nevinných lidí může zemřít v zájmu dobra?) a snaží se tvářit velmi seriózně. O to nepříjemnější jsou občasná místa, která jako kdyby vypadla z nějaké pitomosti s Van Dammem. Na jednu stranu je nám vysvětlováno, že konflikt muslimů s křesťany má velmi hluboké kořeny a nedá se nějak snadno smést ze stolu. Na druhou stranu je děj občas zredukován na jednoduchou rovnici "Když zabijeme toho snědého pána, tak bude na světě zase mír".

Musím ocenit, že některé z "překvapivých zvratů" jsem opravdu nečekal (resp. čekal jsem je jinak a jindy).

Podobně jako pro námět a scénář platí i pro režii, herecké výkony a technické aspekty filmu, že nic z toho není vyloženě nevydařené nebo směšné, ale nic z toho nestojí za zapamatování, diskusi nebo za dvojí zhlédnutí, pokud vezmeme v úvahu, jak kvalitní filmy s velmi podobným námětem dnes existují. Na druhou stranu je nutno uznat, že i přes svůj omezený rozpočet vypadá Zrádce slušně výpravně.

Prostě, jak říkám: Jsem na rozpacích. V úplně všech svých aspektech Zrádce připomíná nějaký velmi dobrý "HBO Movie of the Week". Je na vás, jestli to budete brát jako doporučení nebo kritiku.

P.S: Autorem námětu a producentem filmu je Steve Martin. Ano, tento Steve Martin!

7 komentářů:

 1. Souhlas s recenzí... Jen mi to přišlo hodně nelogický. Kdy se "traitor" rozhodl pomahat policii? Pokud se pridal driv, pred vezenim, tak to by bylo prilis nahod, pokud az po vezeni... neni o tom ani zminka a navic ani duvod. Navic je to obcan USA z armady! No teda teda... Pokud mu bomba zabila tátu (to si ve filmu vubec nepamatuju - jenom vybuch auta), tak proc by je sam vyrabel?

  Jinak jsem seu filmu nenudil, ale ty otázky PROČ a JAK mě štvali.

  OdpovědětVymazat
 2. SPOILERY SPOILERY SPOILERY!

  Traitor je IMHO domluven s CIA (Daniels) od uplneho pocatku filmu a jeste dlouho pred nim. Od okamziku, kdy zacal prodavat ten Semtex (a zacal ho prodavat prave proto). Diky tomu tam samozrejme vznika nekolik "trochu moc divnych nahod", ale kdyby to bylo jakkoliv jinak, tak to nefunguje vubec.

  OdpovědětVymazat
 3. ježiš, ono to má stejně procent jako kozí příběh. to snad ne.

  OdpovědětVymazat
 4. Ještě o tom analyzování...

  OdpovědětVymazat
 5. Nesel by udelat skript, ktery tu vizualizoval diskuzi? Kdyz uz se v kazde musi objevit kozy...

  OdpovědětVymazat
 6. All your Goat Story are belong to us!

  OdpovědětVymazat
 7. ja jsem se na ten film dival po dvanacti hodinach v praci, a musim rict ze me neurazil...je fakt ze jsem byl intelektualne vyladeny tak na uroven vcelich medvidku, ale po dlouhem dni v praci, si holt svedske potratove drama nepustite (teda pokud to nebyl VELMI dlouhy den v praci)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.