7.1.09

Ocas Ještěrky - 20%

Opravdu není snadné vyprávět, o čem je film Ivo Trajkova Ocas ještěrky. A i kdybych se odvážil to sepsat, jistě by mi záhy někdo vysvětlil, že jsem prd pochopil, a že to vlastně bylo o něčem jiném. Takže si radši přečtěte synopsi na oficiálních stránkách. Stojí tam např. o hlavním hrdinovi toto:

Vnitřní (a vlastně nereflektovaný) spor a trápení ústřední postavy se odehrává často v rituálech, symbolických opakováních, že cesta k poznání sebe sama je nejen plná nejistoty, ale probíhá často nevědomě, v každodenních situacích mnohých pokušení a ztajených [sic] zkoušek. (Je-li možné odkázat k analogickým postupům, pak jistě ke struktuře motivů a situací v Kieslowského filmech.)

Já bych stručněji napsal, že hlavní hrdina je loser a kokot. Narozdíl od Kieslowského.Ocas ještěrky je "art-film" v tom nejhorším možném, urážlivém smyslu slova. Je to dílo filmaře, který má vyšší cíle a domnívá se, že jeho tvorba má vyšší poslání, ale přitom by neuměl srozumitelně odvyprávět ani příjezd vlaku do nádraží a "art-postupy", které používá, nejenže už dávno nejsou originální, ale řada z nich je dnes již natolik zprofanovaná, že jejich pouhá přítomnost v normálním filmu bývá často používána jako parodický prvek. Ale on to neví. Nebo to snad ví a skutečně si říká: "Proženu to modrozeleným filtrem jako z Matrixu nebo Underworldu nebo Smrtonosné pasti 4 (nebo 20 dalších filmů) a tím to získá větší pocit odcizenosti NO TO JE BOMBA TO KOUKÁTE ČESKÉHO LVA SEM!!!"...???

Jeden z hrdinů se jmenuje Gabriel, chodí do klubu "klubangel.cz", má bílé oblečení, umí se teleportovat, občas má křídla a předpovídá těhotenství a smrt. Z toho si inteligentnější divák možná má odvodit, že by teoreticky mohlo jít o nějakou nadpřirozenou postavu...

Pokud vám trailer připadá "trochu nudný", pak film samotný je ještě mnohem nudnější, neděje se v něm většinu času vůbec nic, herci (většinou dost nešťastně obsazení) na sebe divně koukají a občas řeknou náhodnou větu nebo udělají náhodný pohyb, a do toho hraje instrumentální hudba, která zní jako kdyby si někdo v obchodě s hudebními nástroji před koupí zkoušel nový syntezátor.

Ocas ještěrky vypadá úplně přesně jako dílo člověka, který zplodil následující text a myslel ho vážně:

V postprodukčním procesu byl při barevných korekcích posunut obraz do chladného, modro-tyrkysového tónování, podpořeného "studeným" světlem v první třetině filmu, do kterého se postupně dostanou "teplejší" zdroje světla, až k přeměně k vyloženě teplému svícení, jako výraznému kontrastu uvnitř takto chladného obrazu. Jedině poslední scéna, prezentující ono skutečné osvobození hlavní postavy, tedy "pravé probuzení" je odlišena od chladného tónování. Barvy kostýmů, i když jsou v opačném žluto-červeném spektru jsou viditelně desaturované přítomností chladného filtru, a nabývají na sytosti až v průběhu vyprávění, aby tak podpořily komplexní barevnou koncepci filmu. Výjimku tvoří Gabriel, oblečený naopak do neutrálních až chladnějších barev, které splývání [sic] s pozadím. Kulisou první poloviny příběhu je velkoměsto, pojímané jako geometrický svět ve kterém vládne pravý úhel, zatímco pozadí druhé poloviny je světem vesnice a městečka, tedy opak. To vše jsou ale jen nástroje, které by měli [sic] sloužit svému cíli. Rád bych tedy navázal na něco, co lze nejlépe vystihnout termínem "the art of storytelling" v té nejlepší tradici vyprávění "příběhů obyčejných lidí" nenásilně "neobyčejným" způsobem jak jí známe z francouzského filmu, i s jeho vysokými nároky na styl a "cinematičnost". Cílem byl tedy vznik kultivovaného snímku s parametry "art-filmu", avšak určeného mnohem širšímu diváckému okruhu.

Za sebe musím pouze konstatovat, že jsem viděl francouzský film Asterix na olympijských hrách a nic takového v něm nebylo.

30 komentářů:

 1. Repliky:
  - Ježíš!
  - Těsně vedle. Gabriel.
  mi stačily. Ale... Nebylo by možno aspoň z technického hlediska na české poměry mírně pochválit tu stylizaci?

  OdpovědětVymazat
 2. Gloster: Proto jsem tomu nedal nula procent. Z technickeho hlediska jsou ty vykradacky delany relativne slusne a nejaky Underworld 4 nebo Die Hard 5 by si ten clovek klidne strihnout mohl...

  OdpovědětVymazat
 3. Na druhou stranu... (a už jsme zase u těch standardů,) normálně u je vás, pokud vím, 0% vyhrazeno filmům, které jsou tak blbé, až je na ně zábavné koukat. A 20% dostávají vlastně ty největší sračky, které jsou naprosto nudnou ztrátou času z každého hlediska.

  No to nic, tentokrát jsem rýpat nechtěl, je mi jasné, že tohle muselo být utrpení.

  OdpovědětVymazat
 4. to uz ani neni recenze, jenom blaboly a odkazy na neco a nekoho...
  slovo nepochopil jsem to, se tu bere jako meritko kvality
  u recenze v cineme bylo vzdy na konci neco co stalo za to... tady nic
  je to prece film ne!... i kdyz asi dost spatny...

  OdpovědětVymazat
 5. to sem nevěděl, že když někdo před deseti lety použil filtr, tak pak všichni co to potom použijou ho "vykrááádaj"

  a co třeba CGI animace, nevykrádá třeba sračkoidní kozí příběh toy story, franto?

  OdpovědětVymazat
 6. Název mluví za všechno...

  jinač by mě zajímal výraz "sic!" může mi ho prosím někdo definovat. dík (no prostě nevím, hamba mi)

  OdpovědětVymazat
 7. Ajvngou: Sic! si pro sebe překládám jako hle!, bacha!, koukejte!, pozor na to! - vždycky podle kontextu =). Tady FF zřejmě upozorňuje na gramatické chyby a nedostatečně provedené jazykové korekce oficiálního textu autorů filmu... asi hrubky považovali za cool art =)

  OdpovědětVymazat
 8. Ajvngou, Anonym:
  Sic - trochu přesněji na
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Sic

  OdpovědětVymazat
 9. Sic znamena, ze slovo pred tim je presne opsane z originalu.

  OdpovědětVymazat
 10. Fuka by si měl nejdřív v hlavě ujasnit rozdíl mezi vdávat a ženit a až potom si všímat cizích překlepů.

  OdpovědětVymazat
 11. Kozi pribeh pochopitelne vykrada Toy story a dalsi ... a to nejen pouzitim CGI :DDD

  Je ovsem rozdil mezi pouzitim digitalni kamery nebo CGI v jednom ci druhem filmu (technicky prostredek porizeni filmu) a pouzivani barevnych filtru/hudby/scenografie k docileni EFEKTU ve filmu. jestli tenhle rozdil nechapete, tak je to trochu smutne :/

  Na druhou stranu jsem rad, ze se takove filmy toci, aspon ma clovek s cim pomerovat dobre filmy.

  OdpovědětVymazat
 12. Před včerejší projekcí jsem si přečetla tu pohádku (mimochodem, docela solidní horor), kterou se inspirovali a v kině jsem pak nestačila zírat. Režisér použil prakticky všechno...kromě hlavní myšlenky původní pohádky, která je ve filmu značně posunutá...kamsi, kam ovšem moje duševno nedohlédlo :-)). Osobně se odvážím jít na 30%, víc trajkovižel dát opravdu nelze.

  OdpovědětVymazat
 13. Diky za recenzi, pobavila :). Trailer me celkem zaujal, ale jeste hodne se rozmyslim, nez pujdu na dalsi film od Trajkova (ma na svedomi Kanarskou spojku a experimentalni blabol Movie).

  OdpovědětVymazat
 14. Františku, ješte jsi zapoměl napsat jestli je v tomto filmu co logicky analyzovat. My to od filmu všichni očekáváme, tak nám to řekni.

  OdpovědětVymazat
 15. Je zajímavé číst si recenze od člověka co se směje, když někomu umře dítě. Jeho názory mají prostě váhu.

  OdpovědětVymazat
 16. Zavilá sadistická nenávist pana Fuky vůči handicapovaným dětem celebrit nemá žádný vliv na jeho schopnost hodnotit kvalitu filmů.

  OdpovědětVymazat
 17. Ano, máš pravdu. Jeho názory mají prostě váhu.

  OdpovědětVymazat
 18. Dneska jsem viděl v metru plakát. No... ocas na něm teda je. Jeden by soudil, že to je životopisnej film.

  OdpovědětVymazat
 19. tak dneska v praci mi jeden manik povida, ze 1. premierou tohoto roku je nejaka POHADKA (dostal se i k tomu, ze je to na motivy pohadky od B. Nemcovy). A ze je to o... ehm... nejakym andelovi straznym...

  OdpovědětVymazat
 20. čurák ajvngou se opět pokouší o vtip. opět bez úspěchu.

  OdpovědětVymazat
 21. Tohle se mi stalo a prislo mi to vtipny, kdyz FF rika, ze ani nejde popsat dej, jak je to blbý a tady se objevila dalši interpretace.

  A já se aspon umim podepsat a nevyjadruju se jako 14tilety anonymní chlapec (sorry vsem 14tiletých chlapcum)

  OdpovědětVymazat
 22. vyjadřuješ se jak čurák

  OdpovědětVymazat
 23. 2 Ajvngou: Změň si ikonku a třeba tě tady přestanou utírat. Věř mi.

  OdpovědětVymazat
 24. Člověk by si myslel, že je zrovna tahle ikona od šikanování spíš odradí. Ale zkušenost je zřejmě nesdělitelná.

  Podstatnější věc - když už jsme tu nakousli mrtvé děti scientologů (mňam), narazil jsem na článek, který udělá panu Fukovi radost:

  http://gawker.com/5125778/john-travolta-grieving-and-deceiving?skyline=true&s=x

  OdpovědětVymazat
 25. tomu se neříká "utírání", tomu se říká "anonymní výkřik"

  P.S. co je na mé ikonce špatně? K zubařovi chodím pravidelně.

  OdpovědětVymazat
 26. Nic si z toho nedělej, Ajvngou, urážkami jiných si prostě někteří musí uměle zvyšovat sebevědomí. Protože nemají ani vkus, ani vtip, ani rozum, ani fyzickou, ani duševní sílu. A hlavně v té pubertě je to frustrující, zvlášť když ta jejich puberta trvá až do pětadvaceti;-)

  OdpovědětVymazat
 27. 2 mysh.82: Ono je to ve skutečnosti trochu složitější (spíš platí opak toho ci jsi napsal), ale to je jedno. To už by musel vysvětlovat psycholog

  OdpovědětVymazat
 28. 2 Ajvngou: Některými anonymy nemá cenu se zabývat. Ale člověk, který (předpokládám, že ne z recese) píše "14tiletý" mi sám přijde jako 14letý.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.