11.1.09

Výměna [Changeling] - 80%

V roce 1928 zmizel v Los Angeles malý syn Christine Collinsové (Angelina Jolie). Syn se za pět měsíců našel, ale Christine je upřímně přesvědčena, že to není její syn, ačkoliv policie a chlapec tvrdí opak.Clint Eastwood je Bůh. Člověk by očekával, že ve svých 78 letech neudrží moč, natož myšlenku, a on pořád točí skvělé filmy, možná by se dokonce dalo říct "čím dál skvělejší".

Výměna je zajímavá tím, že jde o film na motivy skutečných událostí, a ačkoliv trailer vypadá, jako by šlo pouze o osud Christine a jejího syna, film má ještě jednu nebo dvě další důležité dějové linie, odvíjející se zcela jiným směrem, a je hezkým důkazem toho, že skutečnost je často bizarnější než nejšílenější fiktivní příběh.

Všichni dobře hrají (Angelina, John Malkovich v menší roli kněze, který jí věří, i několik méně známých herců), film je napínavý a překvapivý (pokud celou story předem neznáte, o čemž pochybuji) a především vypadá, jako že byl natočený v naprosté pohodě a byla to naprostá brnkačka. Což rozhodně není pravda, protože je v něm například spousta složitých digitálních triků (m.j. vytváření dobového Los Angeles a odstraňování Angelininých tetování).

Vadilo mi pouze to, že film občas sklouzne do nějaké přesně vymezené hollywoodské škatulky - například když je Christine uvězněna na psychiatrii, mezi zlé doktory a podmračené sestry, je vám úplně přesně jasné, co a jak se zde příštích 15 minut bude dít - a také se to děje. Je to trochu škoda, protože většina filmu je originální, netuctová a především nepředvídatelná.

6 komentářů:

 1. Zdravim, film jsem videl a jsem stejne jako frantisek nadsen... jen me nektere jine dejove linie odvadely od hlavniho pribehu ztraty ditete... ale co uz... rozhodne to neni film vesely... ale mam dotaz, netusite jak to s pani Collins v realu dopadlo? Diky!

  OdpovědětVymazat
 2. Myslím, že nějak podobně, akorát se s policistou, který za tou výměnou stál ještě drahnou dobu soudila o velké finanční odškodnění. Takže realita byla ještě - jak to říct - no prostě realističtější;-)

  OdpovědětVymazat
 3. ..a co Gran Torino ?? Chystá se FF na něj ????

  OdpovědětVymazat
 4. Uzasny film, jen pri nekterych scenach se mi delalo fyzicky spatne.

  OdpovědětVymazat
 5. Len taky detail, Film sa vola Changeling - bez The

  OdpovědětVymazat
 6. Clint je proste borec. Osobne bych dal 100%.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.