16.1.09

Valkýra [Valkyrie] - 60%

Historické drama Bryana Singera vypráví o tom, jak koncem 2. světové války skupina nespokojených německých aristokratů, politiků a důstojníků připravila puč, jehož účelem bylo zlikvidovat Adolfa Hitlera, převzít moc v zemi, uzavřít mír a zachránit tak Evropu před zkázou.Pokud se aspoň trošku orientujete v historii a víte, že Hitler dodnes spokojeně žije v Paraguayi s Elvisem, je vám asi jasné, že plán nevyšel a konec filmu tudíž pro vás nebude překvapením (nikdo z účastníků puče dnes v Paraguayi nežije).

Nacistické Německo mělo připraven plán Valkýra, který měl zajistit, aby v případě Hitlerovy smrti země neupadla do chaosu a nějaká skupina si nevpřivlastnila moc. Pučisté se rozhodli využít právě plánu Valkýra k tomu, aby těsně po zabití Hitlera rozhlásili, že se SS snaží provést puč, a pod touto zástěrkou pozavírali Hitlerovy sympatizanty a provedli puč sami.

Důležitost hraběte von Stauffenberga (Tom Cruise) spočívala v tom, že on vymyslel definitivní plán akce a on pronesl bombu k Hitlerovi. Vidíme scény s jeho manželkou a dětmi, nahlédneme trochu do jeho psychologie, ale co naplat - Tom Cruise není jako německý šlechtic moc uvěřitelný a přinejmenším stejně jako osud jeho rodiny by mě zajímaly osudy rodin jeho spoluspiklenců, ale o těch se nedozvíme zhola nic.

Valkýrie má doslova obsazení snů: Ostatní konspirátory hrají Bill Nighy, Terence Stamp, Kenneth Branagh, Eddie Izzard a další velice kvalitní (často evropští) herci. Zkrátka, Cruise je z nich zdaleka nejslabší (to neznamená, že je špatný, ale je horší než ostatní) a ať se snaží jakkoliv - je to pořád Tom Cruise (jeho rolička v Tropické bouři byla z hereckého hlediska mnohem zajímavější).

Bryan Singer nerežíruje špatně, ale také nijak geniálně. Nejlepší jsou psychologické scény, ve kterých se hrdinové prostřednictvím dvouznačných dialogů "oťukávají" a zjišťují, zda by ten druhý mohl být spojencem. Scény atentátu jsou napínavé, ale ne tak kvalitně napínavé, jako Obvyklí podezřelí. Dočkáme se také pár černohumorových okamžiků, třeba když nervózní telegrafista neví, co má dělat, protože "Od Stauffenberga přišel rozkaz k zatčení Goebbelse a současně z Vlčího hnízda doupěte přišel rozkaz k zatčení Stauffenberga."

A ke konci, kdy se plán totálně zhroutí a dojde na lámání chleba (a střílení z malé vzdálenosti do hlavy), se film Singerovi do značné míry vymkne z rukou. Objevují se postavy, které byste si zřejmě měli pamatovat z malé scény uprostřed filmu, případně jste si mysleli, že už jsou mrtvé, a pronášejí nadčasová poselství. Mám přibližnou představu, kdo byli Goebbels a Himmler, ale postav ve Valkýrii je prostě příliš mnoho a vztahy mezi nimi jsou nezapamatovatelné.

Většina Singerových filmů se mi dost líbila, ale obávám se, že tenhle je z nich nejhůře zvládnutý a neschopně produkovaný. Vypadá jako trochu výpravnější televizní inscenace (jako televizní inscenace by přitom fungoval lépe!) a přesto se vyhodily desítky milionů dolarů za úplně zbytečně věci jako realisticky digitálně zmrzačené prsty na von Stauffenbergově ruce (v 800 záběrech!!!). Ve srovnání s mainstreamovou hollywoodskou produkcí může možná Valkýra vypadat odvážně, protože nemá happyend a vyžaduje, aby divák věděl, že Hitler byl Němec, ale my kultivovaní Evropané máme k dispozici mnohem lepší kusy z tohoto žánru.

P.S: Tlusťoch který hraje Göringa je dost podobný Paroubkovi (víc než na téhle fotce).

P.P.S: Nepřehlednost děje byla ještě umocněna na n-tou při dnešní novinářské projekci, kdy byly prohozeny kusy filmu, takže to vypadalo, že se spiklenci pokoušejí postupně asi o pět atentátů na Hitlera.

17 komentářů:

 1. Hitler byl Rakusan...

  OdpovědětVymazat
 2. Letterman to vcera na AXN rikal jinak: podle nej to je film o skupince nacistu, ktera se rozhodla, ze Hitler skodi nacismu :)

  OdpovědětVymazat
 3. Anonym1: PST!

  Anonym2: Myslim, ze je to spis o skupine Nemcu, ktera se rozhodla, ze nacismus skodi Nemecku.

  OdpovědětVymazat
 4. františku, jakpak se ti při tomto filmu logicky analyzovalo? dobrý?

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Ten tlusťoh (Gerhard Haase-Hindenberg) má na stránkách svého agenta dokonce demo-video :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Jako sequel by mohli natočit film o odvážném pokusu o atentát na L. Rona Hubbarda.

  OdpovědětVymazat
 8. Me tam nesedi ta Anglictina , ono nemcu mluvici Eng je takove divne

  OdpovědětVymazat
 9. Skoda, pri kvalitách režiséra som myslel že to bude podstatne lepší film. Ale poznáte to. Film na ktorý sa tešíte nakoniec....

  OdpovědětVymazat
 10. Film se neodvazuju hodnotit, ale recenze je jedna z nejlepsich, kterou jsem za posledni dobu cetl. Hitler v Paraguayi s Elvisem rules :-)

  OdpovědětVymazat
 11. Ad1. Hitler nebyl Němec. Teda původně. Pak už mu to občanství přiklepli ! Ale je to docela ironie, ne?
  Ad2.Jinak Souhlasím spíš s Lettermanem než s Fukou. Spiklencům absolutně nevadily koncentráky, genocida a válka, ale spíš to, že válku prohrávají a nechtějí ji skončit totální destrukcí Německa.

  OdpovědětVymazat
 12. Ad2: Nevim jak to bylo ve skutecnosti, ale ve filmu je jasne indikovano, ze spiklencum vadi vyhlazovani zidu.

  OdpovědětVymazat
 13. vlcie hniezdo? nebolo to nahodou hniezdo orlie?

  OdpovědětVymazat
 14. Aha, pardon, asi to bylo "Vlci doupe". Ale rozhodne slo o vlky.

  OdpovědětVymazat
 15. Vznik filmu imho vystihuje dnešní trend, a to je poukazovat na to, že i v Německu byla opozice.
  (Znáte ten o tom jak východní němci stříleli slepejma?)
  Takže se ani nedivím tomu, pokud jsou tam atentátníci vykreslení jako odpůrci likvidace židů.
  V opačnym případě by taky mohli natočit kladně pojatej životopis Hesse.

  OdpovědětVymazat
 16. Tom Crusie zvladne zahrat vselico, ale myslim ze prusky ofivcier nebude jeho parketa :)
  O historii nema zmysel sa pri podobnych filmoch zamyslat...

  OdpovědětVymazat
 17. Film je vcelku šedý průměr - dá se na to koukat, ale žádný zázrak to není.

  Na druhou stranu jeho plus spočívá v tom, že je dobré si takovéhle lidi připomínat (a alespoň z toho filmaři neudělali pseudohistorický paskvil). Bez ohledu na nějaké "trendy" a podobné hovadiny, bez ohledu na to, jestli to dělali pro židy nebo (to spíš) pro Německo, alespoň zkusili něco udělat - a zaplatili za to životem. Což je každopádně staví nad absolutní většinu ostatních - ať Němců za nacismu, tak Čechů za komunismu atd...

  Zajímavé je, že to, co popravu takových hrdinů nařizuje, se pak obvykle jmenuje "lidový soud".

  Mimochodem, většina rodin ostatních spiklneců skončila v koncentračních táborech (část ten necelý rok do konce války přežila) nebo byla rovnou popravena. Náckové se s tím nepatlali a fungovali "vyhlazovacím" způsobem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.