15.1.09

Vítejte v KLDR! - 40%

Dokument Lindy Jablonské (vydařený snímek Kupředu levá, kupředu pravá) o přibližně dvacítce víceméně normálních Čechů, kteří se vydávají na organizovaný zájezd do KLDR.Jak je řečeno i v traileru, v Korejské lidové demokratické republice neexistují jiné než "organizované" zájezdy. Účastníci zájezdu se nesmějí odchýlit z vytyčených tras, nesmějí se bavit s "domorodci" a nepřipadá v úvahu, že by někam vyrazili na vlastní pěst. A dál?

Dál nic moc.

Je zajímavé vidět obludné nedostavěné korejské monstrstavby, je úsměvné chvíli sledovat nervozitu hostitelů když se turista odváží zeptat na něco trochu netriviálního či dokonce politického. Pobaví korejská pionýrská monstrbesídka. Každé z toho pár minut. Nic dalšího zajímavého ve filmu není, protože tvůrci - jak ostatně od začátku upozorňují - nic zajímavého natočit nesměli, ani to neviděli, ani jim o tom nikdo neřekl.

Na ČT2, odpoledne při žehlení, klidně. V kině za peníze? Fakt ne.

5 komentářů:

 1. Při žehlení? To znamená, že dokument je jen pro ženy? :)

  OdpovědětVymazat
 2. to znamená že František žehlí?

  OdpovědětVymazat
 3. Fakt by to stálo za upřesnění, pokud se jedná o žehlící ženu tak pro ní není problém. Pokud se jedná o muže, tak ten dokument musí být ještě o hodně míň náročnej, aby ho vnímal :-)

  OdpovědětVymazat
 4. myslím že význam žehlení (o účelnosti ani nemluvím) se obecně strašně přeceňuje :).

  OdpovědětVymazat
 5. Já tedy nevím. Film je něco mezi dokumentem z organizovaného zájezdu po KLDR a sociologickou sondou - ti lidé, kteří v něm vystupují, mně osobně přijdou opravdu zvláštní. Jejich postřehy a komentáře místy zaráží, někde jsou úplně mimo. Z opravdové Koreje neviděli účastníci zájezdu nic, veškeré trasy a aktivity jim naplánovali průvodci a jakákoli procházka mimo nebyla možná kvůli všudepřítomným vojákům.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.