29.1.09

Milk - 60%

Skutečný příběh života (respektive posledních osmi let života) gay aktivisty a později městského radního Harveyho Milka v režii Guse Van Santa.Harvey Milk byl jednou z vůdčích osobností kalifornské gay scény v 70. letech. Začal se věnovat politice, po několika neúspěšných volbách se konečně stal městským radním a brzy poté byl zastřelen. To všechny se dozvíme v prvních sekundách filmu, takže nejde o spoilery ani pokud je pro vás toto jméno neznámé.

Titulní roli ztvárnil Sean Penn a je to jedna z těch rolí, za které se dávají Oscary. Penn dobře hraje gay manýrismus i téměř naivní zápal pro dobrou věc a spravedlnost, a Gus Van Sant se nevyhýbá ani poměrně explicitním intimním scénám. Řadového diváka to možná může šokovat, ale pokud jste viděli pár věcí od Guse Van Santa, tak vám bude jasné, že se tentokrát spíše držel zpátky a Milk se podobá spíše jeho mainstreamovějším dílům jako Dobrý Will Hunting.

Je mi jasné, že historická role Harveyho Milka při boji za práva amerických homosexuálů je významná, ale nejvíce se mi líbily epizodky z jeho "normálního" (tzn. nepolitického) života. Jak ubíhaly minuty a film se více a více měnil v politické drama, ztrácel jsem zájem. Ne že by to bylo špatné, ale prostě to nebylo nijak výjimečné a místy to působilo až nezdravě adorujícím dojmem. Pokud by mě zajímaly Milkovy politické projevy a veřejná činnost, pak bych se na ně radši díval na dobových záznamech a ve vzpomínkách pamětníků, než v reinterpretaci Van Santa a Penna.

Takže ještě jednou pro militantní gaye: To, co Harvey Milk v životě dokázal, bylo velice důležité. A rád se o tom dozvím víc. Ale ne nutně formou tohoto filmu.

5 komentářů:

 1. Takže ještě jednou pro militantní gaye: To, co Harvey Milk v životě dokázal, bylo velice důležité. A rád se o tom dozvím víc. Ale ne nutně formou tohoto filmu.

  Čili, kdo tady bude zase šťourat do recenze, tak je militantní gay :-D

  OdpovědětVymazat
 2. Nenávidím tě, protože z celé recenze doslova kape nenávist vůči gayům a homofobie. Počkám si na tebe, až půjdeš z videoherny.

  Ultramilitantní supergay

  OdpovědětVymazat
 3. ...to se divím, že to do našich kin nejde pod názvem "Mléko" :-)

  OdpovědětVymazat
 4. ja jsem treba naprosto tolerantni k homosexualum i jinym mensinam, ale
  to neznamena ze jsem proti, aby se
  na jejich ucet delala nejaka sranda.

  http://cz.youtube.com/watch?v=-JKonI8Td_M

  http://cz.youtube.com/watch?v=NgfC6XKj9ho&feature=related

  OdpovědětVymazat
 5. Jsem sice gay, ale po zhlédnutí traileru musím napsat, že z těch ukázek přímo stříká mlíko a Sean Penn značně přehrává. Souhlasím s FF, že ten kousek dokumentu z YouTube vypadá daleko lépe. Každopádně na konečný verdikt si počkám do české premiéry filmu za 14 dní...

  P.S. Pokud hledáte zábavné gay video, tak doporučuju: http://cz.youtube.com/watch?v=wvv1eC4TaIM
  Ikdyž ti kluci jsou bohužel hetero :-(

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.