3.1.09

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám [How To Lose Friends And Alienate People] - 40%

Sidney Young je mladý, nespoutaný, nevycválaný, britský bulvární pisálek. Dostane velkou šaanci ve velkém newyorském časopise, kde má mít na starosti klepy o hollywoodských hvězdách. Bohužel, jeho nevycválanost a absence servítků nenachází pochopení u konformního šéfa (Jeff Bridges) - byť tento byl před dvaceti lety jako Sidney. Další problém spočívá v Sidneyho ne-zcela-pochopitelném love/hate vztahu s editorkou (Kirsten Dunstová) a v jeho touze po sexu s mladou hvězdičkou (Megan Foxová).Tento film má svým námětem hodně společného s vydařeným Ďábel nosí Pradu. Podobně jako Ďábel nosí Pradu vznikl i tento film na motivy autobiografické knihy skutečného člověka. Rozdíly jsou pouze v tom, že se odehrává ve světě filmu a showbyznysu místo ve světě módy, a že není dobrý.

Simon Pegg (brzy ho uvidíme jako mladého Scottyho v novém Star Treku) je velmi zdatný komik a v tomto filmu se velmi snaží, což je chvályhodné, protože téměř nesleze z plátna. Bohužel, Dunstová je slabší, Bridgesova role je pouhé cameo a Megan Foxová, ať je jakkoliv hot, hraje v tomto filmu dost hrozně.

Úplně nejzákladnějším problémem této komedie ovšem je námět a scénář. Nepopírám, že jsem se dočkal několika fajnových hlášek (přejatých doslova z knihy?) a několika scén s dobrým komediálním timingem. Hlavní hrdina se ale od začátku chová jako debil, místy jako vyloženě zlý a zákeřný debil, a divák nemá nejmenší důvod, proč by mu měl fandit dříve než v posledních pěti minutách, kdy z ničeho nic přestane být debil. Tón filmu velmi divoce osciluje mezi několika polohami od seriózní romance po grotesku a v nejednom okamžiku jsem zíral na nečekané zvraty s otevřenou pusou a říkal jsem si, jestli omylem promítač nevynechal pár vteřin nebo minut filmu. Některé velmi zásadní scény totiž ve filmu vůbec nejsou, nebo jsou odbyty zběžnou montáží, zatímco v jiných okamžicích se film strašně vleče a ne-moc-dobrý režisér (dosud točící televizní seriály) se dlouhé minuty babrá v komediálních situacích, které přestanou být vtipné už po pár sekundách, nebo nikdy vtipé nebyly. Extrémně talentovaný režisér by mohl v této situaci ledacos zachránit, ale Robert B. Weide jím není.

Ale humor je subjektivní, že ano...

6 komentářů:

 1. Viděl jsem to a je to hrozná nuda. Simon Pegg (nebo spíš jeho postava ) mě vážně sral. S recenzí se naprosto ztotožňuju.

  OdpovědětVymazat
 2. Já se s ní neztotožňuji. Pegg se chová jako debil, ale to je přece vysvětleno tím, že jednak chce zkarikovat ty naduté rádoby hvězdy, a na druhou stranu by do toho jejich světa tak moc chtěl patřit. Že by byl nějak zákeřný, to se mi nezdálo. Mnohý člověk se chová jako debil bez příčiny, takže tohlo mi nevadilo;-) Začátek se moc vleče, ale nakonec z toho vyleze celkem příjemná romantická komedie bez přehnaného ždímání citů.

  OdpovědětVymazat
 3. Jo, a film bych hodnotil asi na 70 procent. I do toho kina se na něj dá jít bez pocitu vyhozených peněz, když chcete trochu romantiky, ale nemáte rádi romantické komedie s dějem prostším než u amerického porna a kýblem vší silou vymačkaných pocitů.

  OdpovědětVymazat
 4. Souhlas (s 2. a 3. postem). Tohle si tozhodně nezaslouží 40%, ale minimálně 60%. Pegg je vtipnej, ale pravda, druhá polovina filmu kde pegg najednou "zmoudří" jestli se tomu dá tak říkat, je trochu divná. To ale neznamená, že to byla nuda. S Kóčou jsme se hodně bavili (třeba malá scéna kdy Bridges vyhodí darované triko). Potěší i camea z ITcrowd (Franto, snad znáš). Suma sumárum, bavil jsem se a nuda to rozhodně nebyla.

  OdpovědětVymazat
 5. Ďábel nosí Pradu rozhodně není autobiografická kniha, nanejvýš částečně à clef.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.