22.1.09

Peklo s princeznou - 40%

[Z presskitu distributora] Princezna Aneta se nechce vdávat - a už vůbec ne za nešikovného prince Jeronýma ze sousední země, kterému byla jako dítě zaslíbena výměnou za vojenskou ochranu království před výbojnými nájezdy. Král Leopold by rád dceru uchránil před nechtěným sňatkem, ale nemůže porušit královský slib. Zrušení svatby by znamenalo válku s mocným vojevůdcem, králem Bedřichem. A tak Leopold vymyslí velkolepou lest: pošle sousedovi zprávu, že se o princeznu uchází sám Lucifer. Netuší ovšem, jakou lavinu nepředvídatelných okolností spustí, že vyvolá nejen hněv pekla, ale hlavně Muribany, žárlivé nevěsty samotného Lucifera...Asi takhle: Obávám se, že pokud chcete točit klasickou pohádku s princi a princeznami, potřebujete na to buď veliký rozpočet, nebo velmi pečlivě promyšlenou stylizaci, ospravedlňující malý rozpočet (např. Princess Bride). Není dostačující opatřit si pár desítek statistů, dobové kostýmy a povolení natáčet na českých hradech a zámcích. Peklo s princeznou obsahuje desítky statistů v kostýmech a české hrady a zámky. Je ale bolestně patrné, že to jsou hrady a zámky v roce 2008, ze kterých byli na chvíli vyhnáni turisté a průvodci. Pohádkově to nepůsobí. Vlastně to působí o dost méně pohádkově, než televizní "Arabela".

Nejlepší na filmu je překvapivě Jiří Mádl, který svého prince-neplavce hraje jako normálního současného kluka (včetně slovníku). To funguje výborně. Bohužel je jediný v celém filmu, a když je na plátně současně s Terezou Voříškovou, která se snaží deklamovat jako v Pyšné princezně, tak to vyloženě bolí. Neméně bolí většina "legračních čertů" (running joke spočívá v tom, že jeden z nich vždycky začne koulet očima a vydávat zvuk "uíuíuíuíuíuí!") a většina dětských rolí.

Králové v podání Petra Nárožného a Václava Postráneckého ujdou, ale snaží se evokovat vtipný nadhled "Arabely", což je opět úplně jiný herecký styl než všichni ostatní. A to je zásadní problém Pekla s princeznou - označení "pohádka" je použitelné pro příběhy velmi rozličných žánrů a velmi rozličných vyprávěcích stylů, a u tohoto filmu se ten žánr a styl mění každých pár minut, případně sekund.

Přitom jsem byl od počátku filmu celkem příjemně překvapen! Hudba Petra Maláska byla poctivá symfonická záležitost, kamera občas prováděla osvěžující manévry, Jiří Pecha jako vodník mě bavil...

Bohužel s přibývajícími minutami šla zábavnost soustavně a neúprosně dolů. Objevovaly se nové a nové podzápletky, postavy se přestávaly chovat smysluplně a pokud měl scénář nějaký smysl, režisérovi se úspěšně dařilo ho kamuflovat. Definitivním hřebíkem do rakve je vyvrcholení příběhu, kdy se vesničani rozhodnou hrát čerty a namaskují se za ně, aniž by tušili, že se na tomtéž místě v tutéž chvíli budou vyskytovat skuteční čerti. Přitom vyjde najevo, že vesnické masky čertů vypadají náhodou úplně jako masky skutečných čertů ve filmu Peklo s princeznou (přestože nikdo z vesničanů nikdy čerta neviděl), takže přestanete chápat, kdo je čert a kdo je vesničan, maskující se za čerta. Taky jsem přemýšlel, proč se Lucifer od začátku filmu vydává za kováře Jíru a následně chce (jako kovář Jíra) hrát falešného Lucifera, ale pak mi (snad?) došlo, že to není Luciferova lest, ale že kovář Jíra shodou okolností vypadá přesně jako Lucifer a shodou okolností se vydává za Lucifera (a oba je hraje stejný herec). Přičemž žádná z postav filmu neřekne nic jako "tyvole, to je divný, že Lucifer vypadá přesně jako náš Jíra", případně "tyvole, to je divný, že ten kovář vypadá přesně jako náš Lucifer".

A čerti, kteří se úplně nejvíc ze všeho bojí vody, si ve své genialitě vybudují hlavní stan v mlýně (vodním) a posedávají na mlýnském kole...

Zázrak se tedy nekonal, ale skoro, skoro... V pár okamžicích jsem se dobře bavil a je velká škoda, že si nedali víc práce především scenárista a/nebo dramaturg.

13 komentářů:

 1. františku, koukám, že jsi tentokrát provedl velmi důkladnou logickou analýzu. jak se vesničani mohli namaskovat za čerty, když nikdo z nich čerta neviděl? no to snad nemůžou myslet vážně. nebo to s tím Luciferem a kovářem Jírou, hrůza.
  děkujeme ti za tvé logické analýzy.

  OdpovědětVymazat
 2. Řekl bych, že Fuxoft zase může místním anonymům poděkovat za pečlivé, až vášnivé sledování a čtení FFFilmu :) Nepřijde Vám to poněkud absurdní, když ho tak nesnášíte? :)

  OdpovědětVymazat
 3. KubaU: Holt trollové jsou dnes všude, s tím nic nenaděláš :)

  OdpovědětVymazat
 4. Rozumím tomu doufám dobře, že jsou to dva trailery slepené z nějakého důvodu do jednoho YT videa, že ano?

  OdpovědětVymazat
 5. Ty logické nesmysly můžeš přičíst k tomu, že je to pohádka. Skoro v každé pohádce jich máš tucet, avšak čím je pohádka lepší, tím míň se na to člověk soustředí.

  OdpovědětVymazat
 6. OT: Včera jsem byl dost spokojenej s Odvážnými palci. Joke s Heath Ledgerem byl samozřejmě luxusní. Vyřiď Sašovi, ať se nesere do hodnocení filmů, když k nim vůbec nemá co říct. Jeho hodnocení vždycky spočívá v proklamacích, že něco bylo "geniální" nebo "fantastická" hudba, zkrátka typická adjektiva používaná lidmi, kteří o věci vlastně nic neví, ale mají potřebu ukázat, jak se vyznají. Jak slyším nebo čtu, že nějaký aspekt (nebo celý film) je "geniální", tak bych toho člověka mlátil kladivem do hlavy. Oceňuju, že Saša dělá tenhle pořad, ale jako směšný pseudointelektuál, kterému se líbil Ocas ještěrky, by se neměl míchat do hodnocení...

  OdpovědětVymazat
 7. Sorry, ale jestli tohle je kvalitní recenze, tak i ty moje výplody na webech nejsou tak špatné, jak si na moviezone myslí.

  Horší recenzi jsem již dlouho neviděl.

  Pokuď přikročím k filmu. Já ho viděl v den premiéry tj. 14.ledna a pro mě to byl zážitek nejen kvůli Terezce. Čekal jsem velmi dlouho, kdy se objeví česká pohádka, která za to stojí a tady jsem ji konečně objevil. Já se u toho bavil a ty zápory zde uvedené jsem tam neobjevil. Když Peklo s princeznou porovnám třeba s posledníma dvěma českýma pohádkama Nejkrásnější hádanka nebo Král králů, tak oproti těmto dvěma je to český skvost. Rozhodně bych ale netvrdil že je to lepší než Pyšná princezna nebo Tři oříšky pro popelku, tyto už nic nepřekoná, ale rozhodně tento nejnovější přírustek se vedle nich nemusí cítit, že tam nepatří.

  Abych nebyl anonym.

  Radek
  www.terezavoriskova.cz

  OdpovědětVymazat
 8. Nebylo by na místě rozlišovat mezi formou a obsahem? Tj. mezi 'kvalitou' recenze a jejím vyzněním?

  OdpovědětVymazat
 9. Frantiskovy analyzy rulez!!!

  OdpovědětVymazat
 10. anonym 23. leden 2009 13:07
  co to bleješ za sračky ty zkurvenče?
  takový hovado jako ty vůbec nemá právo cokoliv psát na internet nebo se jakoliv jinak pokoušet vyjadřovat svoje "myšlenky".

  OdpovědětVymazat
 11. Pohádka docela hezká, nic revolučního, ale na Štědrý večer bych si jiá klidně pustila. Skalní fanoušci Terezy mě asi zastřelí, ale jediné, co mě na pohádce fakt rušilo, byl vychlastaný hlas princezny :))

  OdpovědětVymazat
 12. diskuze jsou tady zabavnejsi nez cela recenze. Jen do sebe kluci!

  OdpovědětVymazat
 13. Včera jsem viděl v bedně režiséra (nebo kdo to byl) a ten říkal, že chtěl aby se hlavní hrdinové chovali jako současní lidé "protože jim je 18." OMG, proč? Já když slyšim současný teenagery bavit se mezi sebou, tak bych je vraždil. Františkovi se to líbilo, tak třeba nebude tak zle. Sám Mádl tvrdil, že se snažil napodobit styl Neckáře ze šíleně smutný princezny.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.