14.3.15

Recenze: Píseň moře [Song of the Sea] - 70%

Irský animovaný film, který se sice odehrává v současnosti, ale vychází z dávných irských legend.


Malý kluk žije na ostůvku v majáku s otcem a němou sestřičkou, která se narodila v den, kdy se jim utopila máma. Zásadní zápletka tkví v tom, že sestřička je ve skutečnosti tulení víla (stejně jako byla máma) a je nutno sehnat pro ni tulení kožich dřív než bude půlnoc, jinak všechno zničí prokleté sovy. Nebo něco v tom smyslu.
Píseň moře má nádhernou výtvarnou podobu. Unikátní stylizace, jednoduchá ruční kresba kombinovaná s poloabstraktními digitálními texturami... Vypadá to velice, velice, poutavě.

Tím mám ale na mysli to, jak obrázky na plátně vypadají, a nikoliv to, jak se pohybují. Z animačního hlediska je to značně slabší a při některých složitějších scénách tvůrci prostě kapitulují a místo animace vidíme prolínačky pouhých dvou-tří obrázků za sekundu.

A co se týče děje, je zřejmě natolik ukotvený v irských legendách, že se v něm neIr bude značně ztrácet a zapomínat, které to divné jméno patřilo kterému divnému páprdovi a jaký má vztah k ději. Chápal jsem, že se většinu filmu děje něco velmi dramatického / dojemného / roztomilého, ale neustále mi unikalo, proč se někdo chová chvíli tak a chvíli onak, jakému nebezpečí jsou ve který okamžik hrdinové vystaveni, proč se složitě reší to, co se mohlo před hodinou vyřešit snadno, atd...

V tomto ohledu (tedy co do námětu) mi Píseň moře VELICE připomínala některé psychedeličtější filmy Hayao Miyazakiho (konrétně třeba Ponyo, také o mořské holčičce). Záleží na vás, jestli to budete brát jako pochvalu.

P.S: Film je v našich kinech nasazen titulkovaný i dabovaný.

13 komentářů:

 1. Přesně tak, výtvarno Secret of Kells jen s jiným příběhem. I SoK byl dějově místy lehce zmatečný.

  OdpovědětVymazat
 2. hned ako som to zbadal napadlo ma Secret of Kells, fuka ma medzeru, a tak tu mame "Unikátní stylizace, ............ "

  OdpovědětVymazat
 3. Ponyo z útesu nad mořem je bohužel jeden z nejslabších mistrových filmů, je tam už holt vidět ta postupující neschopnost ukočírovat příběh a dát mu nějaké vyznění.

  Nevím co přesně František míní těmi psychedeličtějšími filmy, předchozí Miazakiho filmy byly sice velmi fantazijní/fantaskní, ale v podstatě přísně logické a zároveň narativně kauzální v rámci svého zvoleného žánru: japonská středověká fantasy, snová dětská fantasy s prvky šintoismu, steampunková fantasy podle literární předlohy. V tom je právě jejich síla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co je, ty vole Ajugay? Každá kunda, co má jméno jako japonský čokl, si tu bude hrát na zkurveného analytika podělaného Miasušiho? Narativně? Co je to za posraný nesmysl, ty přizdisráči?

   Vymazat
  2. Nechybí za 'ty vole' čárka?

   Vymazat
  3. Vyčítat GayPornoFilmovémuZnalci (registered) vadnou interpunkci je jako vyčítat Hitlerovi, že při jezení moučníku mlaskal.

   Vymazat
  4. presne tak, Dete, je to blasphemy

   Vymazat
  5. Hitler pri jidle nemlaskal.

   Vymazat
 4. Zato Franta by si sakra měl češtinu ošéfovat! Na ostůvku! Dřív, než bude půlnoc! Velice, velice poutavě! Ne neIr, ale Ne-Ir nebo Neir! Reší! Konrétně! P.S.:!

  OdpovědětVymazat
 5. Btw, už bylo jak se Frantovi líbila Kagome?

  OdpovědětVymazat
 6. Má Franta nějaké děti? Já jsem žádné jeho neviděl, možná to je důvod, proč pohádku nepochopil. Přitom to je pohádka spíš o dětech než pro děti. A rozhodně si myslím, že výtvarná a animační stránka je 100x lepší než v The Secret of Kells. Protože to první dílko se dá stáhnout na uložto v HD kvalitě, mohl jsem porovnávat.

  Mám doma devítiletého "Bena" a čtyřletou "Selkie". Vím sakra dobře, o čem to vypráví. A nemusím znát všechny ty irské báje, protože si ani nemyslím, že by byly ústředním motivem, spíš pomáhají ději posouvat se dopředu a vytváří prvek tajemna. Konečně, děti si kolikrát nepamatují přesně, o čem jim maminka vyprávěla, když byly malé, přesto si vzpomenou, když jim to někdo odvypráví znova. A stejně tak funguje i příběh.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.