23.3.15

Recenze: Město 44 [Miasto 44] - 50%

V roce 1944 došlo v okupované Varšavě k povstání. Poláci se domnívali, že spojenecká vojska již jsou za humny, takže se sami postavili Němcům. Ale poněkud se přepočítali a nastal protahovaný masakr...


V souvislosti s tímto filmem se bude mluvit především o tom, jak velkolepě vypadá. Nevím, nakolik je srovnatelný s českými projekty a o kolik jinak funguje financování v Polsku, ale žádný porevoluční český film nevypadal takto výpravně, s tolika nezbytnými digitálními efekty (natáčelo se i v ČR a české UPP dělalo triky) a s tak masovými a akčními scénami.


Tato hollywoodská velkolepost s sebou ale nese jisté problémy, které pomůže osvětlit trailer:Nepřipadá vám to trochu MOC hollywoodské? A není to jen záležitost traileru, takhle vypadá většina filmu.

Město 44 je o partě mladých, krásných studentů (studentky jsou všechny supermodelky, studenti metrosexuálové), kteří se nejdříve krásně teenagersky milují a pak musejí čelit brutální vřavě, uhýbat kulkám a bombám a přitom se krásně teenagersky milovat (mírně upoceně a zamazaně, protože THIS IS WAR).

Řekněme, že je to ještě o něco více hollywoodsky přehnané, než byl Bayův Pearl Harbor, ale přitom to nemá až TAK velký rozpočet. Takže velkolepost je doháněna především zpomalenými záběry, kterých je místy opravdu až moc, a epickou hudbou, která je místy až příliš epická. A když už jsem myslel, že mě nemůže nic překvapit, přišla soulož ústřední dvojice, extrémně zpomalená, s prostřihy na přestřelku v kanalizaci, to vše za doprovodu dubstepu!

Smutné je, že při vší té podívané jsem se nedozvěděl prakticky nic o Varšavském povstání (jen to, že pořád něco vybuchovalo a pořád se muselo někam nebezpečně přesunovat a hledat milé) a že mě naprosto nezajímal osud nikoho z těch mladých, krásných lidí. Tedy, zajímalo mě pouze, zda je uvidíme nahé dříve, než budou mrtví, a většinou jsem nebyl zklamán.

Město 44 je v některých ohledech obdivuhodný film, a v jiných nezajímavý až otravný. Je na co se koukat, ale kdyby se z toho sestříhal dvacetiminutový videoklip bez dialogů, užil bych si ho asi více. Hodně podobný byl i nedávný ruský film Stalingrad.

20 komentářů:

 1. Franto, smutné je spíš to, že se před shlédnutím (a zjevně ani po shlédnutí) filmu na novinářské projekci neobtěžuješ si o dané historické události něco zjistit. Tohle přece není dokument nebo wiki článek! O varšavském (ano, malé v!) povstání by ses dozvěděl spoustu věcí, kdybys chtěl, kdyby tě to trochu zajímalo a kdybys nebyl líný. Recenzent by tohle dělat měl, natožpak pozvaný host Cen české filmové kritiky a tedy kritik. Všem kromě Franty, který hrdě nečte, doporučuji publikaci britského historika Normana Davise Boj o Varšavu (Praha 2005, 688 stran).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, shlédnutí! Pro Frantu a filmy, které ho nudí, ještě než začaly, shlédnutí!!

   Vymazat
  2. Do hajzlu, já mám ale vztek! Po tolika týdnech, kdy tu byly filmové sračky o ničem nebo recenze dementních videoher je tu KONEČNĚ FILM, který vzdává poctu něčemu velikému. A co náš mistr udělá? Odbyde ho několika krátkými odstavci, lhostejnými padesáti procenty a nezájmem, který má být ve své upřímnosti odzbrojující. Co má být, že je to střižené v hollywoodském stylu? Co má být, že filmaři všechno divákovi polopatě nevysvětlují? Co má být, že tam hrají krásní mladí lidé? Je to snad důvod, proč film srovnávat JEN s patrioticky patetickým a romanticko-idiotským Pearl Harborem a špatně natočeným, patrioticky patetickým a romanticko-idiotským Stalingradem?

   Vymazat
  3. Jestli to nebude tím, že film by měl mít víc, než vizuální část - třeba moje oblíbená součást je scénář :-)

   Vymazat
  4. Tento film byl zjevně natočen podle scénáře a tento scénář dokonce napsal režisér. Na základě všeho, co jsem o tom filmu zatím četl, se odvažuji tvrdit, že to nebyl špatný scénář, že režisér, byť začátečník, zrežíroval film zjevně tak, jak chtěl, a že bychom mu měli dát šanci. Já to rozhodně udělám. Trailer silně připomíná Pianistu, a pokud režisér chtěl napodobit Polanského, tak mu k tomu tleskám, až mi kosti chrastí.

   Vymazat
  5. Grime fakt ses sekl nemá to nic, co by se mohla zvát scénářem. ZDRoj: http://echo24.cz/a/wgGKr/tydenik-echo-miliardovy-byznys-s-diplomy-nici-vysoke-skoly

   Vymazat
  6. jenze tohle presne udelal Franta i Kobram a u(U?)zovkam a to se to odehravalo v Kralupech a ne nejakym posranym blbakove na pomezi Slovenska a Madarska

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Zákon Chmurného Sekáče: co nemůže spravit jedna z nejlepších hořkých čokolád, Schwarze Herren, to zcela jistě nemůže spravit Snickers.

   Vymazat
 3. Po zhlédnutí toho traileru jsem přiraven na 110% fandit němcům. Doufám že SS ty chlapce znásilní a dívky svěří norské sociálce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Němci s N, připraven, čárka za doufám. Du Trottel, Narr, Dummkopf, Arschloch, Vollidiot, Scheisskerl, Hurensohn und Drecksack, vtipnej jako Franta, ty nemáš ani tušení, co??

   Vymazat
  2. Du skal hellere holde din kaeft, det skulle vaere tysk? Ikke vittig man, ikke vittig...

   Vymazat
  3. Javisst, enda en norsk kuksuger, akkurat det vi trenger! Din jævla idiot, dra til helvete!

   Vymazat
 4. no a kdo teda v tom filmu vyhrál?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.