30.3.15

Recenze: Ovečka Shaun ve film [Shaun The Sheep] - 80%

Ovečka (tedy beran, ale česky se mu říká "ovečka") Shaun se rozhodne utéct se sedmi kolegy ovcemi z farmy. Přitom ale omylem dostanou farmáře do města (neptejte se, jak "omylem") a způsobí mu ztrátu paměti, takže začne ve městě dělat kadeřníka.

Ve Shaunovi a kamarádech se hne svědomí a za pomoci dvou psů (jednoho z farmy a jednoho toulavého) se rozhodnou farmáři "osvěžit paměť" a zachránit ho. Ale jde po nich zlý chlapík z "Animal Containment".


Tento ručně "trnkovsky" animovaný film od Aardmanu je zajímavý především tím, že v něm nejsou vůbec žádné dialogy (ani monology, ani vypravěč). Toho využil český distributor k ušetření peněz, takže film jde v našich kinech v přesně stejné podobě, jako v Anglii. Tedy bez jediného titulku, bez českého názvu a dokonce bez překladu anglických nápisů, které se ve filmu objeví a jejichž přečtení je nezbytné k pochopení některých zápletek / vtipů. To je ale drobnost a jako správný rodič svým dětem těch pár nápisů (jako "Big City", "Memory Loss", "Missing", "Trampoline Sale" nebo "The End") jistě rádi přeložíte.


Ruční animace, při které na sobě ovečky zřejmě mají skutečnou vlnu, je roztomilá a mezi současnou záplavou dětských CGI filmů působí hrozně osvěžujícím dojmem.


Trochu problém mám jen s tím, že vyprávět celý film bez jediného srozumitelného slova je opravdu těžký úkol (viz naposledy Iluzionista) a i když je ve filmu spousta úžasných gagů a skvěle animovaných grimas, v některých místech tempo poněkud skomírá, neboť ústřední zápletka vlastně neexistuje (jde spíše o ty gagy). Je to trochu jako kdybyste slepili dohromady čtyři nebo pět krátkých animovaných filmů.

Na druhou stranu, byl jsem příjemně překvapen, že celovečerní film, ve kterém se nemluví a který je založen téměř výhradně na groteskovém humoru, fungoval TAKHLE DOBŘE.

24 komentářů:

 1. Jo Aardman, to je klasika ... někde jsem slyšel termín Britský národní poklad :-)

  OdpovědětVymazat
 2. fuka si doplni vzdelanie http://en.wikipedia.org/wiki/Shaun_the_Sheep

  a pozrie si zopar dielov https://www.youtube.com/watch?v=2TCXpgL9VY8

  znie to totalne debilne ked niekto pise o filme ktoremu predchadza serial kratkych filmov a on o tom vie hovno. Fuka tvoja ignorancia spojena s aroganciou to cele kazi, vies o tom vies ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to nějak v rozporu s něčím, co jsem napsal?

   Vymazat
  2. Já se dozvěděl přesně to, co jsem potřeboval a recenze s odstupem je vždy lepší než fandovsky zasvěcená. Zní totálně debilně, když někdo arogantní o někom píše, že je arogantní. Na truc jdu vysolit bulvám kilo, ty papageji. Kreativní diss, že?

   Vymazat
  3. 2Khefeer: Kdyby tu šel dát lajk, tak ho máš ... kecám, kdyby tu fungovaly lajky, jdu jinam :-) jinak znáš to, skalní fanda je skalní fanda ... já bych taky okecal, že to ještě do slepičího úletu dělali všechno ručně, proto byly filmy s Wallacem a Gromitem kratší stopáže, že až to začali dělat počítačem, tak na modely dodělávají otisky prstů, úplně zbytečně, ale lidi chtějí ručně modelovanou plastelínu ... ale pak si řeknu, toto ke ku-a františkův web a chodíme sem kvůli jeho recenzím a ať to ku-a píše, tak jak to umí ... a Aro, di do prdele ...

   Vymazat
  4. Vidím tady spoustu slovenských návštěvníků a někoho se jménem Požitkář, přitom se nezeptal nikdo na to nejdůležitější - je ve filmu sex nebo full frontal ovcí? Má bača s ovečkami přátelský vztah nebo ho osamělost a izolace od lidí už přiměla naslouchat svým primitivnějším pudům?

   Vymazat
  5. Milý Kverulante, Slovensko teď nechme být, toto je BRITSKÝ film a seriál. Takže v jednom díle seriálu se farmář pokouší balit jednu ženskou (neúspěšně), v jiném předvádí Shaun striptýz ovcím a taky si matně vybavuji večírek, který farmář u sebe doma pořádá a na který mu nikdo nepřijde, takže jeho zvířecí kamarádi se převléknou za lidi and hilarity ensues.

   Vymazat
  6. Protestuji proti zahrnutí pod skupinu "někdo" :-) Jo a sex tam je, ve tvém dotazu, teda pokud se budeš i nadále ptát na takové pí-oviny :-D

   Vymazat
  7. Požitkář: CGI byl akorát Flushed Away. Další filmy jsou zase ruční práce... nebo jak přesně jsi to myslel?! Co dělají od slepičího úletu zásadně jinak?

   Vymazat
  8. 2Martin: Jednoduché, stačí se mrknout třeba na ČSFD: "I když jsou Aardmani pověstní svou prací s plastelínou, do výroby museli zapojit také počítače. Speciálně vyvinutý program, bez kterého by se nedala vyrobit například mlha či králíci v „králíkovysavači“, ale detailně kopíroval ruční práci, a proto i na CGI postavách vidíme otlaky prstů v plastelíně." Prostě Slepičí úlet byl FAKT POSLEDNÍ dělaný jen ručně. Taky se do toho nehrnuli a byl to fakt první celovečerák, protože z těch několika tun plastelíny po pár měsících fakt bolí ruce :-)

   Vymazat
 3. Trailer pobavil, snad nevystrielal vsetky gagy z filmu.
  Zachytil som len narazku na obal Abbey road a na film Mlcanie jahniat.
  Uniklo mi este nieco?

  OdpovědětVymazat
 4. Franto, odkud si vzal, že Shaun je beran a ne ovečka?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Gender: Male" http://shaunthesheep.wikia.com/wiki/Shaun

   (Pokud tedy předpokládáme, že beran je samec od ovce, čímž si nejsem stopro jistý)

   Vymazat
  2. Především je ale jeho chování typicky mužské, odpovídající cca dvacetiletému mladíkovi, nehledě už vůbec na to, že Shaun je výlučně mužské jméno.

   Vymazat
  3. Za to tvé chovaní je typicky blbské a odpovídá uslitanému důchodci schlíplého pohlaví mezi 100-150.

   Vymazat
  4. Jo, zato je prej dohromady... abys se nemusel namáhat a nezadejchal se.

   Vymazat
  5. Divné, že zrovna ty mluvíš o pohlaví - ty, které volně střídáš mužský a ženský rod. Nechtělo bys psát raději ve středním rodě? Tu češtinu si nejlépe vylepšíš četbou.

   Vymazat
  6. ...ještě bych k těm indiciím proč je to beran připojil, že původní seriál má znělku, ve které se o něm v mužském rodě zpívá...

   Vymazat
 5. Ježiš, ovce nikoho nezajímaji. Kozy! Byly ve filmu doprdele kozy? Stravit s takovym hitem dve hodiny a nepoznamenat si K=0? Je to kurva tak tezky!?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zamackavam slzu dojeti. To je ta kapalina ktera se uvolnuje pri dojeti do cile.

   Vymazat
  2. Ale jo - jedna koza tam je. Ale vlastně je to kozel.

   shaunthesheep.wikia.com/wiki/Mower_Mouth_(character)

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 6. Přitom nejlepší film o ovcích, navíc za peníze EU je...

  https://youtu.be/iGSJqn0BKtI

  OdpovědětVymazat
 7. Po shlédnutí filmu se u nás doslova strhlo Ovečkové šílenství. :-) Máme dvě děti, kterým se ovečka moc líbí a film, vše jen umocnil. Ihned jsme nakoupili Ovečkové předměty k narozeninám, tady jsme jich našli více než dosti. http://www.pg.cz . :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.