24.3.15

Recenze: Konečně doma [Home] - 40%

Tento animovaný film od DreamWorks vypráví o tom, jak se mimozemšťan jménem "Ó" z rasy "Bův" (která má buď šest nohou, nebo čtyři penisy, není to úplně jednoznačné) seznámí s holčičkou jménem "Tip" a společně... No to je vlastně jedno, hlavní je, že poznají pravé přátelství.


Jde o film na motivy poměrně kultovní knihy (vychází i česky), která byla pro potřeby filmu zcela předělána (na což nemusím tu knihu číst, stačí letmo projet její děj) a dost jsem se drbal na hlavě, když jsem viděl, co z ní zbylo a jak bizarně to vypadá.

Začněme tím, že Bůvové na začátku filmu provedou invazi na Zemi a relokují všechny její obyvatele do Austrálie, aby v pozemských městech mohli žít oni. To se celé stane přibližně během minuty a celý následný film se tím nikdo nezabývá, pozemšťané jsou zcela ignorováni a místo toho sledujeme, jak se Ó a Tip spolu snaží skamarádit, najít jeden druhého a objevit smysl pravého přátelství. No shit. Proč tam ta zápletka se stěhováním šesti miliard lidí vůbec byla, když se jí pak film vůbec nevěnuje?!?

A pokračujme tím, že tvůrci mají zálibu v legračním prdění, krkání, létání a řízných písničkách, ale jsou příliš líní na to, aby si hlídali kontinuitu filmu. Například v úvodu filmu Bůvové odstraní z lidských příbytků všechny záchodové mísy jako "zbytečné předměty" a o pár minut později si Ó čistí zuby... v záchodové míse.V původní verzi pravděpodobně je spousta různých více či méně sofistikovaných verbálních vtípků, ze kterých v překladu moc nezůstalo. Například v originále se hrdinka jmenuje "Gratuity" a proto jí přezdívají "Tip" (humor!). V češtině se jí přezdívá také Tip, ale její jméno je "Dáreček" (nehumor!).

V originále mluví Óa Jim Parsons, Tip mluví Rihanna a šéfa mimozemšťanů Steve Martin. Ale nepřipadá mi, že by to dělalo film nějak výrazně lepším, než je dabovaná verze.

Konečně doma je pro mě odfláknutý film, u kterého ani slušný rozpočet nedokáže zakrýt absenci pořádné myšlenky a děje. Připadá mi, že vznikl především proto, aby se dobře prodávaly Rihanniny songy.

8 komentářů:

 1. "a dost jsem se drbal na hlavě, když jsem viděl, co z ní zbylo a jak bizarně to vypadá."

  František konečně četl nějakou literární předlohu?

  OdpovědětVymazat
 2. Nepochopím jak někdo může panu Fukovi dávat peníze za takovéto recenze. Co nám řekne o filmu? Nic. Jeden článek horší než druhý v poslední době.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. František je zaláskovaný. Kdybyste byl, taky byste nepsal.

   Vymazat
  2. Nejsou to recenze, jsou to filmové glosy. Nečtete pozorně a vyrušujete.

   Vymazat
 3. Film nás chce zábavnou formou připravit na následující scénář invaze, tedy přesídlení do Austrálie.
  Začínají padat letadla, tzn. UFO útočí a invaze začíná.
  Počítačem animované filmy už dávno nenatáčí pozemská filmová studia, ale UFOni.... atd.

  OdpovědětVymazat
 4. kdyz jsou lidi zamilovani, chodi do kina na blbe filmy
  a vzajemnym projevovanim si lasky na sousedicich sedackach dokazuji sobe i svetu, ze jejich laska tuto obtiz prekona
  protoze cim by byli lide bez lasky
  jen divaky spatneho filmu

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.