1.3.15

Recenze: Americký sniper [American Sniper] - 70%

Film Clinta Eastwooda je inspirovaný skutečnými osudy Chrise Kylea (Bradley Cooper), odstřelovače, který měl v Iráku a okolí na svědomí 160 potvrzených zabití (většinou teroristi, ale sam tam nějaká ta nejasná žena nebo dítě).Především: Clintu Eastwoodovi je 84 let. A natočil film, který není nechtěně směšný, má tempo, má drama, má zajímavé herecké výkony, má komplikované davové, akční a trikové scény - má skoro všechno, co má takový film mít. Osmdesát čtyři let. Wow.


Zadruhé: Bradley Cooper (který film také produkoval) je zajímavou volbou a hodně filmu pomáhá. V jeho podání je Chris Kyle velmi reálná a lidská postava, která rozhodně není superman nebo propagandistický nástroj.Což mě přivádí k častým výtkam, že film údajně glorifikuje roli Američanů v mezinárodních konfliktech, degraduje všechny muslimy na teroristy, a tak podobně.

S tím nesouhlasím a jsem přesvědčen, že film je vzácně nepropagandistický. Tedy, z jiného konce: Hlavní hrdina rozhodně je "trošku jednodušší" kovboj z Texasu a rozhodně se na mezinárodní politiku dívá poněkud zjednudušeně. Stejně jako většina jeho spolubojovníků. Takových lidí rozhodně v reálné Americe existuje mnoho a není nic divného na tom, že Chris Kyle takový byl. Film jako takový ovšem jeho činy neglorifikuje, jen popisuje jeho život! Americký patriot může po skončení Amerického snipera být plný nenávisti k muslimům a hrdý na "svoje hochy". Kdežto gay liberál ze San Franciska si bude na konci téhož filmu říkat "Americká vojenská mašinérie je zrůdná". Což se mi líbí (oboje)!

I když jsem tedy příjemně překvapen tím, že film není zdaleka tak špatný, jak jsem se obával a tím, že Eastwood stále slušně zvládá řemeslo, musím objektivně uznat, že to nestačí k tomu, aby film byl něčím úžasný nebo výjimečný.

Nemá nezapomenutelné scény, nemá nezapomenutelné herecké výkony a víceméně jen popisuje důležité období jednoho víceméně normálního člověka, který se dostal do pár vypjatých situací. A popisuje to více než dvě hodiny.

Nevím, nakolik Americký sniper odpovídá skutečnosti, ale ani to nevypadá, že by byl nějak extrémně "přibarvován" jakýmkoliv směrem. Jenom odvypráví jeden nepříliš veselý lidský příběh, přičemž podobných jsou na světě spousty. Stačí to? Někomu ano.

36 komentářů:

 1. A srovnání s filmem The Hurt Locker?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Fuka nemluví se Smrtí, neboť předstírá, že má Život. Ty si, Nickie, koukej vyměnit tu strašnou fotku za něco poživatelnějšího - Hitomi Tanaka, Chloe Vevrier nebo Ines Cudna by kterákoli šla. If you must lie, lie magnificently.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 2. Nepropagandistický ?? Film by se měl jmenovat Americký sniper - příběh nadějného republikána. Mám takové tušení, že sám Eastwood je až fanatický podporovatel republikánů. Fráze které Cooper říká, jsou až nečekaně podobné frázím George Bushe :-) Tohle je dost politicky zabarvený film ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také je vidět, že rozlišování mezi Šííty a Sunnity jde jaksi mimo horizont Clintova myšlení, z filmu to vypadá, jakoby nepřítel byl pořád jeden a ten samý, což je dost zavádějící....

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 3. Politické zabarvení z toho nedělá propagandu. Spousta vojáků prostě věřila argumentům, na základě kterých byli posláni do boje. Měl by to film zakrývat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Propagandu z toho dělá to, jak líčí Chrise Kyla - byl to rasista, neměl žádné výčitky, Cooper ho hraje jako sympaťáka..

   Vymazat
  2. Fuka je rasista jak poleno, a přesto velkej sympaťák, tak v čem je problém?

   Vymazat
  3. V jeho podání je to vtipný, v Clint smysl pro humor nemá! .)

   Vymazat
 4. Strašný film, plný spousty nesmyslů. Antagonista je stejný, ať Američani bojují s Šííty, nebo se Sunnity, že by byl chvíli to a chvíli ono? Chris Kyle je na střeše, na někoho míří a do toho mu na mobil zavolá manželka: "Co děláš miláčku?" U toho jsem vyprskl smíchy, asi měl iráckého operátora a platil si roaming! :D Umělé dítě mě taky pobavilo, ale tomu už se internet nasmál dost. Kdo si myslí, že ten film není propaganda, ať se podívá na rozhovor s Chrisem Kylem u Conana - "Litujete něčeho?" "Jen toho, že jsem těch divochů nezabil víc".....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na rozhovor se můžete podívat zde...
   https://www.youtube.com/watch?v=IiVDtNjORbY

   Vymazat
  2. Že to byli divoši a ničeho nelituje říká tady:
   https://www.youtube.com/watch?v=FxyjErVkLj8

   Vymazat
  3. Taky lituju, že jich nezabil víc.

   Vymazat
  4. mne je luto, ze ked uz zabijal primitivov, tak mu neostalo na petra novaka, take liberalne multikulti pice nam tu netreba.

   Vymazat
 5. Začátek filmu, kde zastřelí dítě běžící na konvoj s granátem v ruce, má obhájit všech těch 50000 dalších zavražděných dětí v Iráku a už kvůli týhle vymývarně pro retardovaný jsem to hned začal přetáčet. Další scéna na kterou sem narazil, byla kde ten vymytej mozek a posluha vychovává další generaci takových jako on, když svým dětěm říká jak na světě jsou 3 druhy lidí - ovce, ovčáčtí psi a vlci, přičemž sám se zjevně považuje za psa, i když je jen ovce, jejíž život má význam jen že platí daně a splodí další ovce. Kdyby přestal platit výpalné - platba za to, že vládnoucí mafie nepřijde a neublíží vám (aka daň), tak by hned viděl jak by mu vlci přišli vysvětlit jaká je jen ovce a nebyli by to Iráčané, ale bílá americká policie.

  A tyhle dvě scény mi stačily, abych to vypnul a předešel další ztrátě času při sledování americké brainwashing propagandy pro ovce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady máš něco na uklidnění :)

   http://www.csfd.cz/film/9441-marian/

   Vymazat
  2. minul jsi kámo to důležité: to, že tuhle ovci její práce fakt bavila

   Vymazat
  3. V ČR i jinde na světě umíraj denně milióny dětí v kapesnících, umělejch vagínách, kuchyňskejch papírovejch utěrkách a nikdo ani nemrkne, myslím, že jsi pokrytec, Palladino.

   Vymazat
  4. Srovnávat spermie a děti se mi zdá přehnané, sic spermie nedokáží cítit to co bychom my nazvali bolestí. Jejich hraniční limita "bolesti" je někde na úrovni 0,000000000000001% co může pociťovat dítě. To pak můžeš říct, že použítí antibakteriálních přípravků je masová vražda a genocida.

   Tak či tak, nikde jsem netvrdil, že mě nějak vadí že tam masakrují ty děti, ale ta pointa byla, že agresivní iniciátoři konfliktu si hrají na spravedlivé dobrodince, kteří vraždí jen v sebeobraně.

   Já nevraždím kohokoliv a jeho děti, aby firmy z jejichž zisků mám %, dostaly těžební práva v nějaké oblasti, kde je vládne někdo, kdo si nemyslí, že to že předstírám toho největšího dobráka mi dává nárok kohokoliv si beztrestně násilím podmanit, ať již je to jednotlivec nebo celá země. Toliko ohledně mého pokrytectví.

   Vymazat
  5. palladino bez do pice ty mrdka co mala skoncit na smradlavej handre do ktorej si tvoj foter utieral curaka ked to tahal z tvojej skurvenej matere.
   Prajem ti aby ti nejaky farebny curak vyjebal z hlavy tie debilne myslienky.

   Vymazat
 6. Mno ten konec z reálných záběrů svědčí o všem. Ale mě nejvíc rosekal záběr s umělým dítětem co pláče :-) To se Bradlymu báli půjčit kojence? :-D :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kojenec byl zamluven, z nejakeho duvodu z toho seslo a Eastwood je rychloreziser - dejte jim tu panenku a bylo.

   Filmy toci v rozpoctu, vetsinou se bere prvni zaber a jede se dal. V zivote by ho nenapadlo zrusit planovane nataceni protoze se nedostavilo neco tak neduleziteho, jako zive mimino.

   Vymazat
  2. "hate to ruin the fun but real baby #1 showed up with a fever. Real baby #2 was no show. (Clint voice) Gimme the doll, kid."

   Vymazat
 7. P. Novak:
  Tvoje logika je uplne pomatena a jeste vyprskavas smichy kvuli vecem, o kterych nemas poneti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. A ty neumíš odpovídat na komentáře a děláš ze sebe hlupáka do prázdna! :) Nebo jinak - pouč mě, jak je to s pokrytím mobilních operátorů v Iráku, když tam budu jako voják sloužit a chystat se někoho odstřelit, může mi do toho zavolat manželka?

   Vymazat
  3. Petře, proč nemáš rád lidi, kteří maj rádi svojí práci? :-(

   Vymazat
  4. Petře, Ty jseš ten trenér Sáblíkový? Spíte spolu?

   Vymazat
  5. Petře, nejsi náhodou pár let mrtvej? To že jsi nakvákal pár cajdáků ti nedává právo srát se jako mrtvola do nás živých!

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.