22.3.15

Recenze videohry: Dying Light - 80%

Videohra "Dying Light" se dá popsat velmi jednoduše: "ZOMBIE + PARKOUR".

Je od stejných polských developerů, jako byl můj oblíbený "Dead Island" ("Dead Island 2" od nich není), takže leckteré mechaniky boje se zombiemi jsou dost podobné. Navíc ale přibyl parkour, který na první pohled připomíná třeba "Mirror's Edge", ale máte velkou volnost v tom co a jak chcete akrobaticky provádět (nemusíte se držet nějakých předdefinovaných cestiček po střechách a zdech).


Hra probíhá ve velkém otevřeném světě, ve smyšleném městě Harran (někde mezi Jihoafrickou republikou a Tureckem), přesněji řečeno ve dvou velkých mapách: Na pobřeží se slumy a v městském centru (s pár odbočkami do menších uzavřených map).


"Dying Light" sice má příběh, ale je naprosto zprdele, předvídatelný, nechtěně směšný a plný značně nesympatických postav (včetně hlavního hrdiny). Naštěstí jde naprostá většina cutscén přeskočit a naštěstí je většina hry o tom, že se proháníte otevřeným světem a blbnete si, což občas může směřovat k plnění MNOHA nepovinných questů (podobně jako v "Dead Island"). Čím více jste při misích "drženi za ručičku" a čím omezenější jsou vaše volby, tím méně zábavné to celé je (zcela odstrašující je poslední povinná mise, která má představovat vyvrcholení děje, ale je snad tím nejotravnějším, co hra nabízí).

"Dying Light" je ale (naštěstí) především o okamžicích, jako je tento:Nebo tento:Většinu času máte pocit, že se volně proháníte po městě a že si se zombies děláte, co se vám zlíbí. Zombie v "Dying Light" jsou totiž podstatně méně agresivní, než v "Dead Island" a setkání s hloučkem pěti z nich nepředstavuje většinou žádnou komplikaci - prostě je oběhnete, přeskočíte, nebo si řeknete, že je chcete zlikvidovat, a pak se tvořivosti meze nekladou. Ve hře ovšem existují také supernepřáteleé v podobě obřích zombií a dobře vyzbrojených lidí - s těmi už to není taková legrace a při boji s nimi musíte využít všechen svůj um a okolní prostředí.

Ve hře se střídá noc a den (zrychleně) a v noci vylézají mega super zombie, které běhají rychleji než vy, skáčou po zdech a jsou velmi inteligentní. Je na vás, jestli noc raději prospíte v bezpečí, nebo budete riskovat smrt za cenu zdvojnásobených XP bodů.

Kromě různých zbraní s mnoha upgrady a vylepšeními postupně odemykáte také další schopnosti, takže je z vás po pár desítkáchg hodin hry parádní superman, který pomocí harpuny létá nad městem (jako v "Just Cause"), zabíjí nepřátele během okamžiku holýma rukama a když chce být nenápadný, pomaže se vnitřnostmi nemrtvých. Také se hojně craftuje a sbírají ingredience, ale není to příliš otravné a slušně se to ovládá i pomocí gamepadu. Jediný problém s ovládáním tkví v tom, že jedním tlačítkem cyklujete mezi čtyřmi primárně vybranými zbraněmi, což funguje pouze jedním směrem. Pokud se chcete rychle vrátit k předchozí vybrané zbrani (což by bylo užitečné), nejde to a musíte buď použít radiální menu, nebo stisknout tlačítko třikrát.

Z grafického hlediska není hra na PS4 nic extra. Například obličeje NPC postav jsou místy až legračně nepovedené a vodní hladiny vypadají velmi bizarně. Důležitější pro mě ale je, že všechno běží pěkně hladce i při velkých hromadách zmítajících se zombií. A především JE ZÁBAVNĚ TO HRÁT, běhat po městě, masakrovat desítky zombií za minutu a mít velmi uspokojivý pocit z toho, jak z nich cáká krev a létají utrhané končetiny.

Hra má slušný kooperativní online multiplayer až pro čtyři hráče (v rámci kterého můžete pokračovat v hlavní story a soutěžit v různých mini-úkolech) a také speciální mód, kdy hrajete za zombii a můžete provádět invaze do her ostatních hráčů. Toto rozšíření si musíte stáhnout z PSN, ale pokud se nepletu, od konce února je pro všechny majitele hry zadarmo.

Tvůrci "Dying Light" správně pochopili, že kouzlo open world her je v tom, že většinu času má hráč volnou ruku a nemusí se držet striktního scénáře. I když jsem se obával, že s gamepadem bude ovládání těžkopádné, opak je pravdou a vše působí krásně akrobaticky a hladce. Nedokážu si moc představit, o co lepší by mohl být "Dead Island 2"...

Hru laskavě dodali z Alza.cz.

2 komentáře:

  1. Ti Poláci nemají moc velkou invenci, pokud jde o vymýšlení jmen měst. Already taken! http://en.wikipedia.org/wiki/Harran

    OdpovědětVymazat
  2. fps na lamepadu jo?
    to muze nehodit z okna jen konzolista nebo placeny spolupracovnik alza.cz

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.