2.3.15

Recenze videohry "The Order: 1886" (PS4) - 30%

"The Order: 1886" je nová hra vydaná exkluzivně pro PlayStation 4, která má velmi slibný námět: odehrává se totiž v Londýně v roce 1886, ale jde o alternativní historii, ve které se nad městem prohánějí vzducholodě, ve Whitechapelu kromě Jacka Rozparovače řádí také vlkodlaci a upíři a pořádek udržují rytíři kulatého stolu. Skuteční artušovští rytíři kulatého stolu, kteří jsou nesmrtelní - tedy skoro. Stačí jim v případě zranění rychle vypít trochu černé vody z grálu, kterou nosí v lahvičce na krku.

A zbraně jim vyrábí Nikola Tesla.

No a hráč ovládá sira Galahada, převážně v "over the shoulder" grafice, a musí odhalit strašlivé spiknutí, které se týká jak vlkodlaků, tak upírů, tak i Jacka Rozparovače.


Mohu rovnou napsat, že "The Order" nepovažuji za dobrou hru, ale je to fascinující projekt, který nevypadá, jako kdyby se celý zhroutil a tvůrci museli narychlo improvizovat. Ne. "The Order" vypadá, jako kdyby tvůrci vytvořili přesně to, co chtěli, a připadá mi fascinující, že se vůbec někdo mohl domnívat, že takováto zvláštní hra nehra může fungovat.


"The Order" je v základu něco podobného jako "adventury" od Telltale Games: "Back to the Future", "Walking Dead" nebo nejnověji "The Game of Thrones". Tyto hry se vyznačují tím, že:
 • Mají jasně definované epizody, z nichž každá trvá přibližně hodinu.
 • Čas od času musíte udělat rozhodnutí, které může zásadně ovlivnit děj.
 • Grafika je poměrně jednoduchá a stylizovaná, aby bylo co nejjednodušší každou epizodu a její větvení vytvořit.
"The Order" se liší v následujících věcech:
 • Jde o ucelený příběh, který musíte zažít od začátku do konce a trvá něco mezi pěti a deseti hodinami.
 • Čas od času musíte něco zmáčknout, abyste pokračovali dále. Větvení neexistuje. Buď zůstáváte na místě, nebo pokračujete dále, nebo zemřete a vrátíte se o pár sekund zpět, před smrt.
 • Grafika je naprosto špičková, možná zatím nejlepší ze všech existujících PS4 her.
"The Order" oproti adventurám od Telltale Games také navíc obsahuje několik akčních střílecích scén, které představují přibližně třetinu herního času a označil bych je za "Modern Warfare, ale pro debily, a nikoliv Modern".

Střílecí sekvence jsou vždy přesně izolované od zbytku hry a většinou v nich dostanete specifické zbraně a střelivo bez ohledu na to, co jste nasbírali v předchozích střílecích sekvencích. Boj pak pozůstává výhradně z toho, že dřepíte za barikádou nebo sloupem, odtud vykukujete a střílíte nepřátele tak dlouho, až přestanou vybíhat další, a tím scéna skončí. Když je svátek, musíte v průběhu střílení někam skočit nebo vyměnit zbraň za jinou. Ale nic, co při střílecích scénách uděláte, nemá žádný vliv na další průběh hry. Je to jen vata, kterou musíte prožít, abyste se ve hře dostali dál.

Vzhledem k tomu, že postupně najdete velké množství zbraní (možná kolem dvaceti), je ohromující, jak málo na těch zbraních záleží a jak zbytečné je jakékoliv taktizování. Nepřátelé pozůstávají téměř výhradně z lidí (v buřinkách, v cylindrech, s holou hlavou a v brnění), jen asi třikrát se objeví vlkodlaci a upíři ani jednou.

Přestože se naprostá většina střílecích scén odehrává v přísně omezených levelech a podle přesných skriptů, stejně v nich narazíme na nejednu chybku:A to prosím tyto střílecí scény představují část hry, která se nejlépe dá označit slovy "něco, co hrajete". Zbytek hry spočívá v tom, že držíte páčku jedním směrem nebo musíte v pravou chvíli stisknout tlačítko nebo se jen díváte na neovladatelnou a neovlivnitelnou cutscénu - ty představují okolo třetiny hry a nejdou přeskočit! Ale i když svou postavu ovládáte, strávíte několik hodin pomalým chozením z místa A do bodu B, aniž by vás něco ohrožovalo a aniž byste mohli dělat něco víc než se rozhlížet kolem a prohlížet si sporadicky roztroušené staré fotografie a dokumenty (u značné části z nich jsem vůbec nepochopil, co mají mít společného s dějem hry, pokud něco).

Hodně se mluvilo o tom, že hra je příliš krátká. S tím nemám přílišný problém, zažil jsem i kratší hry.

Problém mám s tím, že těch pět až deset hodin není zábavných / zajímavých / vzrušujících. Nebo, přesnějí řečeno, pokud "The Order" je zábavný / zajímavý / vzrušující, nevydrží mu to ani zdaleka těch pět až deset hodin, tedy je vlastně až příliš dlouhý!

Jako hra je "The Order" trestuhodně neinteraktivní (a to píšu jako člověk, který si hodně užil třeba se "Star Wars Rebel Assault" nebo "Flower"). Neinteraktivní do té míry, že se dá docela dobře zrecenzovat, jako kdyby to byl film. Ale ani v tomto případě to nebude nijak kladná recenze!

"The Order" je především triumfem výpravy. Kostýmy, interiéry, exteriéry, rekvizity - to všechno je úžasně navrženo a vymodelováno. Většina scén je působivě nasvícena a je strašně ubíjející, že s většinou toho, co vidíte, nemůžete nic dělat. Nic! Grafice bych vytkl jen tu bizarnost, že hlavní hrdina se neodráží v zrcadlech ani v jiných lesklých plochách. Z toho jsem si původně vyvozoval, že Galahad je upír, ale ne - je to zřejmě jen omezení grafického enginu!

Zvukové efekty a hlasové výkony jsou bezchybné, ale hudba je velmi nevýrazná, jako kdyby nebyl čas složit ji speciálně pro konkrétní scény, a většinu času si jen tak nezajímavě brumlá v pozadí - i ve scénách, které si vyloženě říkají o epický hudební doprovod a klidně by ho mohly mít, neboť jsou zcela neovladatelné a jde de facto o filmy (i když nejsou předrenderované ale in-engine).

Jsem schopen odpustit hrám a filmům mnohé, ale nejsem schopen odpustit této hře její strašlivě nezajímavý děj.

Hlavní hrdina narazí na spiknutí, pak ho odhalí, je vyloučen z Řádu a dál pátrá na vlastní pěst. Aby se to celé natáhlo na oněch deset hodin, je to proloženo opakujícím se střílením po zlounech (viz výše), chozením dlouhými ulicemi a tunely a cutscénami, ve kterých se někdo s někým hádá o pravdě a osnuje pikle (což je snad ještě nudnější než podobné scény ve Star Wars Epizodě I).

(Spoiler) Celé spiknutí spočívá v tom, že zlý lord chce tajně exportovat upíry a vlkodlaky do Ameriky a ovládnout ji. To se mu ale nepovede, Galahad mu to překazí (spálí náklad), zabije ho a je konec. (Konec spoileru) Je to hrozně dětinské a dramaticky odbyté a nic na tom nezmění snaha o "dospěláckost", spočívající v tom, že rytíři občas říkají "Fuck", a když je někdo nahatý, realisticky se mu houpe bimbas. Na některých místech jsem nostalgicky vzpomínal na nepříliš vydařený film Liga výjimečných, který byl lepší než tohle.

Dějová náplň desetihodinové hry přibližně odpovídá hodinovému pilotnímu dílu nějakého seriálu. Jenomže zatímco po hodinovém seriálovém pilotu následuje mnoho hodin seriálu, po tomto desetihodinovém pilotu nenásleduje nic - snad jen pachuť v ústech. Nebo se autoři domnívali, že hra bude úspěšná a bude následovat sequel?

Kdyby byl "The Order" ke stažení zdarma nebo za 300 Kč a po jeho odpoledním dohrání bych si mohl dokoupit další epizody, pak bych se na něj možná díval o trochu shovívavěji. Ale on se prodává za plnou cenu, takže mohu jen kroutit hlavou a doufat, že se tento typ her neujme. Snad...

Protože pokud by se tento druh her ujal, pak už by opravdu bylo jednodušší vzít nějaké klasické filmové dílo a v dramatických okamžicích do něj přidat nutnost stisknutí nějakého tlačítka v pravou chvíli. Než by to "hráč" udělal, loopovalo by posledních pár sekund videa pořád dokola. Věřte mi, že takový herní zážitek by byl lepší než "The Order: 1886"!


Hru laskavě dodali z Alza.cz.

15 komentářů:

 1. A profíci na games tomuhle blitku dali 80%.
  ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdože? Vždyť to setřeli i ty amatéři z bonuswebu.. a to hned den dva potom, co to s velkou slávou rozdali v nějaký soutěži

   Vymazat
  2. Recenze jsou víceméně pozitivní http://www.kinobox.cz/film/433195-the-order-1886/recenze

   Vymazat
  3. tvl kdo cte v dobe metacritic nejaky recenze..

   Vymazat
 2. Ad poslední odstavec: Takhle už bohužel nemálo her funguje :(

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Souhlasím s tím, že ovládání ve stylu telltale zážitek z hry dost kazí a že to odhalování spiknutí taky neni nic strhujícího, ale já sem hrozně vděčná za jakoukoliv hru/film/knihu s podobným námětem.. Mě to prostě přijde strašně super a když někdo někam nacpe vlkodlaky, upíry, krále Artuše, Jacka Rozparovače a steampunk, tak já jsem spokojená.. Navíc to využití Tesly a vůbec celý ten nápad s alternativní historií, kdy část populace začne mutovat ve vlkodlaky a to zapříčiní úplně jinou průmyslovou revoluci je dle mého názoru geniální..

  OdpovědětVymazat
 5. Pěkná recenze, jen k Game of Thrones a Walking Dead od Telltale - rozhodnutí hráče nemají žádný vliv na děj, zkoušel jsem to. Jde jen o iluzi vlivu hráče na děj, nejde tedy o hry, ale o divně animované filmy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodování hráče má na hru podobný vliv jako hlasování v Rozpacích kuchaře Svatopluka.

   Vymazat
  2. ... nebo svobodných volbách ...

   Vymazat
  3. to Franta ale stejně nezná, páč nesleduje televizi, protože nemusí, páč není kritik, jak sám píše

   Vymazat
  4. František je vlastně takový Zdeněk Troška filmové kritiky.

   Vymazat
 6. Tady je vysvetleni,proc se to uplne nepovedlo. https://www.youtube.com/watch?v=Nwy6CMJJKNA

  OdpovědětVymazat
 7. z alza.cz už asi žádnou hru nedodají

  OdpovědětVymazat
 8. Za sebe mohu říct, že se mi to líbilo.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.