26.3.15

Česká správa sociálního nezabezpečení

(Tento post není o filmu a obsahuje nadávky jako "Java" nebo "Sociální zabezpečení".)

Možná jsem tvrdohlavý, ale každoročně znovu a znovu se snažím odevzdat "velkou trojku" finančních dokumentů (daňové přiznání, přehled zdravotní pojišťovny, přehled správy sociálního zabezpečení) prostřednictvím internetu.

Předloni jsem psal o tom, že to celkem funguje a největší teror představuje Česká správa sociálního zabezpečení a její aplikace pro vyplňování dokumentů. Přesněji řečeno, "její" "aplikace" pro "vyplňování dokumentů".

Letos vše fungovalo o trochu lépe, samotné přiznání i přehled pro zdravotní pojišťovnu (OZP) jsem vyplnil a odeslal online během pár minut, ale zdaleka největší teror stále představuje ČSSZ.

Začíná to na jejím novém e-portálu eportal.cssz.cz, kde to na první pohled vypadá nadějně. Je zde možnost přímo podat "přehled" elektronicky a přihlásit se za tímto účelem svým uživatelským jménem a heslem pro datovou schránku (kterou mám). Takže se přihlašuji, jsem přesměrován na stránku Datových schránek, vyplňuji jméno, heslo a bezpečnostní kód, jsem přesměrován zpět na ČSSZ, a bum:


Ano, pro vyplnění jednoduchého jednostránkového formuláře vyžaduje webová aplikace, vyvinutá v roce 2015, nainstalovanou Javu a JRE! Za zmínku stojí, že celé daňové přiznání (nesrovnatelně složitější, než tento jednostránkový přehled) jsem bez problémů vyplnil na mfcr.cz, aniž bych Javu potřeboval.(Na druhou stranu, mohu být rád, že to celé není ve Flashi nebo Silverlightu, že ano...)

OK. Spouštím Firefox, povoluji Javu, provádím celý proces znovu. a zjišťuji, že se sice předvyplnilo moje jméno, adresa a rodné číslo, ale nevyplnila se moje adresa datové schránky, přestože jsem se skrz tutéž schránku do té aplikace před 10 sekundami přihlásil! No nic, je to drobnost, takže ID své datové schránky ručně kopíruji odjinud.

A zjišťuji, že ve formuláři není předvyplněna výše mnou zaplacených záloh za rok 2014, přestože ji ČSSZ musí znát. Takže v druhém okně znovu otvírám stránku e-portálu ČSSZ, zde se znovu přihlašuji a klikám na link "Přehled zaplacených záloh 2014", ze kterého kopíruji kýženou částku do prvního okna.

Drobný problém nastává ještě při výběru patřičného oddělení ČSSZ. Aplikace si zřejmě neumí odvodit, že když bydlím na Praze 9, tak platím úřadu pro Prahu 9, tudíž musím z dlouhého seznamu poboček ručně vybrat "PSSZ 119", což je krycí název pro "Pražská správa sociálního zabezpečení pro Prahu 9", jak si ověřuji jinde na Internetu.

Pak zjišťuji, že když jsem provozoval samostatnou výdělečnou činnost všech 12 měsíců v roce, tak NESMÍM zaškrtnout dvanáct čudlíku s čísly 1 až 12, musím je všechny zase ručně odškrtat a zaškrtnout jeden čudlík vedle nich s nápisem "1 - 12".

Pak už mohu konečně kliknout na "Odeslat skrze datovou schránku", radostně si mnu ruce, ale předčasně, protože:


Po kliknutí na "OK" se dočkám ještě okénka "NullPointer Exception" a následně přestanou fungovat všechny ovládací prvky na celé stránce, tudíž mohu dát pouze "Reload" a přicházím o všechno, co jsem vyplnil!

Takže vyplňuji vše znova a volím náhradní řešení: Stahuji vyplněný formulář jako XML a toto XML ručně odesílám do datové schránky, kterou mi formulář ukázal (ale nedovolil mi provést zkopírování jejího ID pomocí cut & paste, zřejmě abych se cítil bezpečněji).

Z datové schránky ČSSZ se mi nevrací žádné chybové hlášení, takže je snad konečně vše v pořádku.

A teď mi sakra řekněte, jak se s tímhle vším může vypořádat člověk s průměrnou počítačovou (ne)gramotností.

12 komentářů:

 1. Dovolím si odhadnout, že běžný člověk se na digitální podávání vy..,
  V každé případě ale nejspíš nebude mít na svém PC instalovaný Linux, čímž o některé popisované radosti přijde.

  OdpovědětVymazat
 2. Student, který tohle celé naprogramoval, dělal něco podobného poprvé, nikdy to nezkusil použít k tomu, na co to mělo být a dostal za to zaplaceno pár tisícovek od firmy, která za to dostala mega od jiné firmy, která vyhrála výběrko od státu za pár desítek mega. A všichni jsou spokojeni :-) Nebo ne?

  OdpovědětVymazat
 3. No a pro neelektronické podání měli ještě loni interaktivní PDF (nebo jak se tomu říká), kde stačilo vyplnit inciály, základ, zaplacené zálohy apod. a doplatek, nová výše zálohy apod. se dopočítalo automaticky.
  Letos mají v PDF akorát papírovou verzi formuláře a pro interaktivní verzi odkaz na tu Javovskou zhůvěřilost. Takže počítačoví laici, kteří si zvykli, že si stáhnou PDF a to to za ně spočítá, budou předpokládám počítat ručně...
  (a to mám Javu rád, ovšem na takovéhle věci, které mají být provozovány veřejně, je 120% nevhodná)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem byl letos překvapen touhle změnou. Ale dá se na to rychle zvyknout a když to vyplňujete popátý (dělám to každej rok pro víc lidí), tak už to trvá celý tak 30 vteřin. Samozřejmě se nepokouším o nějaké odeslání, ale jen to na konci vytisknu a každej si to pak pošle poštou.
   A hlavně, dá se to konečně uložit jako xml, takže to příští rok budu moct (doufám) načíst stejně jako soubory do adisepo.mfcr.cz a nemusím už opakovaně vyplňovat jména, adresy, atd. Takže na rozdíl od Franty to vidím jako pokrok.

   Vymazat
 4. Totéž povinná statistická hlášení. Ještě loni byl k dispozici krásný formulářový program designově snad ještě z doby Win3.11, který uměl data vepsat, uložit/načíst, vytisknout a odeslat na e-mail statistiků. Vinou takových šťouralů, jako jste vy, Františku, e-formulář zmizel a místo něj je buď tupé PDF, ale alespoň do něj jde psát, které se pak posílá datovkou.

  OdpovědětVymazat
 5. Tyhle věci řeším jak IT support při každé změně, kterou státní správa v portálech provede. Java je vyžadována zpravidla pro spuštění appletu, který dokáže sáhnout do úložiště pro kvalifikovaný certifikát, kterým uživatel svůj výkaz podepíše.
  Pravdou zůstává, že ergonomie čehokoliv vyrobeného pro SS, zůstává na úrovni libovůle programátorů v dobách DOSu, kdy každý musel prokázat co nejvyšší míru kreativity a neexistovaly obecné nepsané zákony pro workflow a použitelnost produktu.

  OdpovědětVymazat
 6. Letos jsem využil pro podani všech tří formulářů portál podejto.cz ... nový to počin od Software602. Doposud jsem byl maximálně spokojený s jejich offlinovými formuláři *.zfo, které bohužel pohřbili a nahradili touto webovou službou.
  Pro vyplnění musí být člověk online, používat Javu, nemůže si vytisknout dokument před odesláním, ale zase se chlubí tím, že to jde vyplňovat v mobilu i na tabletu - super! :-)
  Nakonec to ale docela funguje a zadarmo, všechno se mi podařilo odeslat, jen mě trochu se*** ta snaha zahodit (aspoň pro někoho) fungující intuitivní řešení za tenhle webovej bazmek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když jsem dal kdysi na své stránky odkaz na datové schránky, tak mě popotahovali kvůli phishingu a tady nějaká soukromá firma sbírá cizí daňová přiznání a přehledy a je to ok?

   Vymazat
 7. 2Ondřej: Jak je to pak s podporou toho tabletu (a co na to iOvce), když je tam tolik "moderních" technologií?

  OdpovědětVymazat
 8. Člověk s průměrnou počítačovou negramotností na to kouknul, viděl, že na spodku formuláře jsou 4 tlačítka mezi nimiž nechybí tlačítko TISK a celej formulář použil se záměrem, že to vyplní, pošle si to na tiskárnu, dá to do obálky a pošle to postaru analogovou poštou. Během 5 minut olizoval známku na obálku...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.