26.2.15

NeRecenze: Ghoul

Dnes má premiéru nový film Petra Jákla Ghoul. Bohužel ho nemohu recenzovat, protože jsem si spletl čas a přišel na novinářskou projekci pozdě, takže jsem viděl film až od poloviny.

Tudíž tento článek rozhodně není recenzí, nýbrž jen takovými dojmy na základě té poloviny filmu, kterou jsem viděl.


Dokonce mi připadalo, že jsem až tak o moc nepřišel, neboť jsem dorazil přesně ve chvíli, kdy se postavy na plátně začaly dohadovat o tom, že by mohlo jít o nějaké nadpřirozeno a že by to mohlo nějak souviset s Čikatilem. (A co se dělo předtím, to mi bylo celkem jasné z traileru.)

No a zbytek filmu byl úplně standardní "found footage" horor o tom, jak vystrašení lidé běhají po osamělé chatě / lese / katakombách, vyděšeně křičí a postupně mizí z děje, aby se později objevili snědení / posedlí.

A důležité je slovo "standardní". Protože si nepamatuji, že by od revoluce někdo u nás dokázal natočit STANDARDNÍ (tedy fungující) horor. Ono těch pokusů ani moc nebylo a dopadly povětšinou hrozně (T.M.A = 40 %, Labyrint = 10 %, Isabel = 0 %), přesněji řečeno hrozně legračně.

Ghoul na rozdíl od nich funguje. To znamená, že herci (neznámí) nejsou úplní amatéři (i když hrají tradiční hororové idioty), zvuk je správně strašidelně namixován, střih vyděsí více než digitální příšery, atd... Opravdu slušné řemeslo, po všech stránkách. Ale je to totéž, co už jsme mnohokrát viděli - úplně standardní laciný horor (a rozhodně ne "temný thriller", jak se snaží tvrdit distributor).

Kdyby tento film vznikl například před 20 lety, byl bych z něj asi nadšený a asi by měl úspěch i v mezinárodním měřítku. Bohužel, vznikl až po Záhadě Blair Witch a po 100 dalších podobných laciných "found footage" hororech, z nichž některé byly ještě o dost lepší (například [REC] nebo i ten Blair Witch) a natáčí se jich dnes po světě asi 20 ročně.

Na druhou stranu, Ghoul funguje rozhodně lépe, než třeba Záhada hory mrtvých, takže Jákl je lepší režisér, než Renny Harlin - což by se dalo nějak vhodně kreativně využít při reklamní kampani...

Je takovýto slogan OK?
P.S: Plakáty vyhrožují, že se Ghoul promítá i ve 3D verzi. Z té jsem neviděl ani sekundu, ale obávám se, že noční záběry roztřesenou kamerou budou ve 3D spolehlivým zdrojem nevolnosti.

12 komentářů:

 1. Konečně recenze nějakýho FFFilmu (found footage film) na FFF!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jo a já ten film viděl celej (protože jsem si musel zaplatit vstupný ze svýho) a film je úplně v pohodě, Jákl to (až na ty neférový lekačky) dal

   Vymazat
  2. Melodik power-speed metal je gej!

   Vymazat
 2. Teda Franto - nečekal bych, že zrovna ty si budeš plést Smrtonosné zbraně a pasti... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No taky mě to hned trklo, ten jinak dobrej fór nám to krapánek zabilo :)

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Jinými slovy, je to sračka, a kdyby to nenatočil populární český žíněnkář, neštěkne po tom u nás ani pes.

  OdpovědětVymazat
 5. http://www.csfd.cz/film/402105-ghoul/ - komentář od POMO z 25. 2., tedy o den dříve, než tento článek. Náhodička.

  OdpovědětVymazat
 6. At je to jak je to, rozhodne to nemuze byt zdaleka tak vystrasujici, jako slune z Promesea...

  OdpovědětVymazat
 7. ja si taky dneska spletl cas, a tak jsem neodjel na ostrov s jednim Nemcem :(

  OdpovědětVymazat
 8. NEuveritelna recense. videl jsem minule v 03:15 od 34 do 58 minuty film Teorie vseho. mam si pro danou recenzi na toto konto zalozit blog?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.