18.2.15

Recenze videohry: Evolve (PS4) - 60%

Než začnu psát cokoliv dalšího, tak bych vás rád upozornil, že zrovna v tomto případě je recenze velmi subjektivní. Nová videohra "Evolve" má nezanedbatelné kvality, ale není to hra pro mě. Původně jsem chtěl napsat recenzi bez procentuálního hodnocení, ale to by bylo nelogické, neboť filmy od Larse von Triera, Woodyho Allena a jiných arabských art-režisérů také hodnotím procenty...


Takže: "Evolve" je střílečka ve stylu třeba "Counterstrike" nebo "Quake III Arena", ovšem je výrazně asymetrická. To znamená, že v aréně se spolu utkají vždy čtyři lovci proti jednomu velkému monstru. Lovci jsou vždy čtyři a vždy v následujícím složení: Assault, Trapper, Support, Medic (od každého přesně jeden). Všichni mají jetpacky s omezeným (ale automaticky se doplňujícím) palivem. Monstrum vždy (téměř) začíná s třicetisekundovým náskokem a snaží se unikat lovcům tak dlouho, dokud se mu nepodaří nažrat a evolvovat na druhou nebo třetí úroveň, kdy se teprve může lovcům férově postavit.

Monstrum i každý ze čtyř typů lovců má tři varianty (tedy tři Zdravotníci, tři Supporty atd.), které se docela podstatně liší. Tedy, Medic vždy uzdravuje, Assault vždy má největší palebnou sílu, ale rozdíly mezi nimi zdaleka nejsou jen kosmetické. Například Zdravotnice Val má pistoli, pomocí které na dálku uzdravuje, kdežto zdravotník Lazarus místo ní má schopnost rychle oživit mrtvého spoluhráče a dokáže se dočasně zneviditelnit. Takové rozdíly vedou k tomu, že různé týmy lovců vyžadují podstatně rozdílné herní strategie.

Přestože se hra odehrává na velké planetě, v praxi jde o sérii bitev v nijak velkých arénách, které lze z jednoho konce na druhý přeběhnout za pár desítek sekund. Příroda v arénách vypadá působivě, ale z herního hlediska jsou levely dosti problematické, protože na první pohled není vždy jasné, co se dá zničit, na co se dá vyšplhat, na čem se dá stát a kde přesně je okraj arény. "Herní" geometrie ne zcela přesně odpovídá "viditelné" geometrii, což je u PvP akční hry, kde záleží na každém zlomku sekundy, docela problém.

Kromě hlavního módu (Hunt) existuje ještě několik dalších variant hry, kdy například zachraňujete kolonisty, ničíte vajíčka, ze kterých se líhnou menší monstra, chráníte základnu atd...

Ale vždy, za všech okolností, hrají čtyři lovci proti jednomu velkému monstru, tedy pět živých hráčů najednou. Ano, živých hráčů. Hra totiž sice podporuje boty, ale přestřelky s nimi postrádají jakoukoliv zábavnost. Jde jen o základní trénink na "opravdovou" hru.

A zde narážíme na první problém "Evolve". Pokud Monstrum neovládá úplný idiot, každý ze čtyř hráčů je proti němu v zásadní nevýhodě (je pomalejší, mnohem slabší a mnohem méně vydrží). Aby lovci byli úspěšní, musejí spolupracovat. Stačí aby jeden z nich byl neschopný a monstrum sežere všechny čtyři lovce za nebetyčné frustrace těch z nich, kteří nejsou neschopní.

"Evolve" rozhodě není hra pro "casual" hráče. Má sice jednoduchý tutorial, ale pravým tutorialem je až několik prvních (desítek) hodin "hry na ostro". A i když už máte všechno zmáknuté a můžete se označit za profíka, i pak stačí, aby z pěti hráčů JEDEN nebyl profíkem, nebo měl jinou strategii než ostatní, a zkazí tím hru všem ostatním.

A to je pro mě naprosto zásadní problém, protože nemám a nechci shánět čtyři další spolehlivé postpubertální lidi, se kterými bych v domluvených časech "Evolve" hrál. A je to nepřekonatelný problém, protože - i když se to tvůrci snaží poněkud maskovat - "Evolve" je hra o tom, že pět živých lidí děla znovu a znovu dokola totéž a mají radost z toho, jak se v tom pozvolna zlepšují.

Způsoby, jakými "Evolve" maskuje, že je to pořád totéž dokola:
 • Různé mapy a herní módy
 • Odemykání bonusů a dalších postav až poté, co splníte předdefinované úkoly s předchozími postavami (způsob poškození aspoň XY bodů pomocí zbraně Z). Abyste všechno odemkli (a dostali se vlastně k "plné hře"), musíte se naučit používat všechny zbraně a schopnosti všech postav.
 • "Minikampaň", kdy hrajete pět her po sobě a předchozí výsledky mírně ovlivňují následující partie. Například: Neochráníte voliéru, utečou z ní draví poletouni a při příští partii vás obtěžují.
Nic z toho ale nezamaskuje základní design herního principu, který je extrémně nevybalancovaný: Někdy najdou lovci monstrum po pár desítkách sekund a zmasakrují ho (protože je ještě téměř bezbranné). Jindy lovci deset minut běhají po aréně a marně se snaží monstrum objevit (schopný hráč se dokáže s monstrem slušně schovávat). Můžete argumentovat, že "tak to při skutečných vesmírných lovech chodí", ale není to zábavné. A každá partie představuje nezanedbatelnou časovou investici. Protože...

Tady jsem nahrál video, které záměrně zachycuje čas mezi skončením jedné hry a začátkem další. Všimněte si, že mezi dvěma partiemi uplyne TŘI A PŮL MINUTY ČASU! A to prosím nevyhledávám nové spoluhráče online - hraju s těmi, se kterými jsem hrál předchozí hru.

Kdybych hrál za lovce a ne za monstrum, trvalo by to ještě o 30 sekund déle, protože bych musel čekat, až monstrum využije svůj třicetisekundový náskok (a koukat přitom na nepřeskočitelné intro). Kdybych hrál minikampaň, trvalo by to ještě déle, protože po každém levelu je několik nepřeskočitelných obrazovek s výsledky a krátké intro (opět nepřeskočitelnmé).A čekat čtyři minuty na to, abych si zahrál partii hry, která často trvá pod čtyři minuty, to mi přijde v roce 2015 nepřijatelné. Nejsem expert na programování PS4 her, ale vsadil bych se, že by šlo nějak zařídit například aby si hráč vybíral postavu zatímco se v pozadí nahrává level. A vsadil bych se, že se to nezařídilo jen proto, že vývojáři byli líní a soustředili se především na PC verzi (která nahrává vše mnohem rychleji, aspoň podle gameplay videí na YouTube). Odvážím se tvrdit, že na PC (s myší) se bude "Evolve" také o dost lépe ovládat, protože PS4 gamepad pro takovouto rychlou FPS akci není vhodný.


Pokud se někde přeruší  nějaké internety, je to samozřejmě ještě mnohem horší. V prvních dnech po spuštění k tomu docházelo dost často.

Navíc se mi hra za 4 dny dvakrát zcela zhroutila, následkem čehož drží rekord ("Alien: Isolation" se mi zhroutil za 14 dní jen jedenkrát, "Saints Row IV" taktéž).

Hodně se také v souvislosti s "Evolve" mluví o tom, že spoustu věcí je potřeba dokoupit za nekřesťanské peníze. V tom nevidím problém (aspoň v tuto chvíli), protože se prodávají většinou jen kosmetické blbůstky, nijak zásadně neměnící hru. A V TOM vidím trochu problém, protože "Evolve" ve své současné podobě na mě působí spíš jako velmi slušná Free-To-Play hra, ke které bych si za peníze mohl dokoupit další featury, které by ji činily zajímavější. Takové featury ovšem zatím dokoupit nejdou a "Evolve" není Free-To-Play, nýbrž se prodává za plnou cenu.

Jak jsem psal v úvodu, dokážu si představit jisté hráče a jisté situace, ve kterých bude "Evolve" skoro perfektní hra. Hráče, kteří se domluví a sejdou se ve čtveřici nebo pětici buď online nebo lokálně, při hře spolu komunikují a mají pečlivě promyšlené strategie. Hráče, kteří mají týdně pár desítek volných hodin a jsou ochotni pilovat, pilovat a znovu pilovat své schopnosti, aby se dostali na první místa žebříčků. Ale obávám se, že takoví hráči jsou na konzolích v menšině a že vývojáři téhle hry mysleli spíše na jejich PC kolegy.

Hru mi laskavě dodali z Alza.cz.

12 komentářů:

 1. Uprimne receno, ja zase moc nechapu lidi, co si hraji nejaky singleplayer, to mi pripada vcelku nudne :-) Takze hraju hry vlastne téměř pouze proti zivym lidem...
  Doporucuji Heroes of the storm - to jsou hry na 20-30-40 minut, 5vs5 a také plati, ze staci 1, co to kazi, a tym nejspíše prohraje :-)
  Pravda, je to na Pc, no :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsou zase jacísi přiblblí trpaslíci, kouzla a podobné voloviny... to mě nebaví

   Vymazat
  2. Trpasliku tam moc není...ale zase ve které jiné hre si clovek muza zahrat za Diabla, hm ?:-)

   Vymazat
 2. ano, ovladat akcne FPS-PVP gamepadom je velmi debilny napad ...clovek by povedal, ze uz to tym konzolistom doslo. ale nie, vzdy sa najde niekto kto je tym prekvapeny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to v pohode, roky hraju multiplayer Killzone 3. Jen pc hracum to stale nedochazi.

   Vymazat
  2. Je to v pohode, roky hraju multiplayer Killzone 3. Jen pc hracum to stale nedochazi.

   Vymazat
 3. Rad bych pokazde videl tolik textu k filmum nez ke hre, ktera neni pro tebe.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chce to přestat solit, třeba se pak Franta vzpamatuje

   Vymazat
  2. Nechci číst takové slohy o art-filmech a dalším zbytečném odpadu.

   Vymazat
 4. takze fukovi se to nelibi, protoze nema kamarady ..

  OdpovědětVymazat
 5. Kdyby si pan Frantisek, take racil zahrat i hru, ktera ma uroven, naramnou grafiku a a mnohonasobne promysleny pribeh, ktery funguje jako celovecerni (u me dvouodpoledni) animak, zahral by si jiste Brothers: The Tale of Two Sons. howgh

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.