26.2.15

Recenze: Focus - 80%

Will Smith je profesionální podvodník, velící neméně profesionální partě, specializující se na gigantické podvody, šlapající jako švýcarské hodinky.

Vpodstatě náhodou se seznámí s Margot Robbieovou (tou, co ukazovala všechny své přednosti ve Vlku z Wall Street), která se podvodnickému řemeslu teprve učí a je lačná získat od mistra nové zkušenosti (a možná i sperma).

Především: Děj filmu nemá téměř nic společného s tím, co naznačuje trailer:Je to logické, neboť zápletka je velmi zapletená a docela netradičně vystavěná. Počátek je celkem standardní, Margot se stane Willovou žákyní, a sledujeme, jak se chystá mamutí podvodná akce na šampionátu Super Bowlu (něco jako rugby, ale ještě více nesmyslné). Tato akce vyvrcholí velikým "podvodem uvnitř podvodu" a pak se účastníci rozejdou za poněkud dramatických okolností, ovšem to uběhla teprve polovina filmu! Pak následuje titulek "o tři roky později" a začíná vlastně jiný film, na jiném konci světa, kde se shodou okolností sejdou ti, které jsme poznali v první části -  a my přemýšlíme, co vyplyne z toho, co se mezi nimi stalo v té první polovině.


Možná to takhle zní debilně, ale je to velmi originálně vymyšleno i natočeno. Nestyděl bych se říct, že film Focusjeden z nejlepších scénářů, jakých jsem se za poslední měsíce v kině dočkal.

Samozřejmě je ve filmu mnoho podrazů, jednak mezi jeho aktéry, a jednak "podrazů na diváka", kdy je scéna natočena tak, že si máme něco myslet, a pak se ukáže, že si to myslíme mylně. Například se spolu baví dvě osoby (aniž by se ve scéně vyskytoval někdo další) a teprve později zjistíme, že ty osoby spolu měly naprosto jiných vztah, než jsme mysleli, a tudíž ten rozhovor má podstatně jiný smysl, než to původně vypadalo.

O něco podobného se snažilo již mnoho filmů, ale málokdy se to podařilo tak dobře, jako v tomto. Několikrát jsem si říkal "Oho, tak tenhle zvrat se neměl stát, teď vehnali filmaři sami sebe do slepé uličky a můžou to vyřešit jen nějakým opravdu hovadským nebo zcela předvídatelným způsobem". A pak, většinou... ne! Většina těch zvratů se vyřeší způsobem, který jsem naprosto nečekal, a přesto jsem si při něm neřekl "to je naprostá hovadina, vycucaná z prstu". Tedy, nejsou to hovadiny ve světě podrazáckých filmů. Samozřejmě by to byly hovadiny v reálném světě a samozřejmě, když se úplně na konci, po všech odhaleních, ohlédnete zpět, dojde vám, že ne všechno dávalo úplně stoprocentní smysl. Samozřejmě.


Osvěžující je často i způsob, jakým je to natočeno. Například když hlavní hrdinové mají být uneseni a my sledujeme několik minut jakéhosi řadového gangstera (snad dokonce bezejmenného), který se k tomu únosu pomalu, metodicky připravuje. Nejen v této scéně se mé původní WTF nakonec změnilo v uspokojivý pocit, pramenící z toho, že tvůrci filmu si se mnou hrají, ale nepovažují mě za idiota. Říkal jsem si například "Snad si nemysleli, že bych jim věřil, že ta důležitá hlavní kladná postava opravdu takhle umřela? Nebo že by...???"

Dále je osvěžující vidět Willa Smithe po dlouhé době v roli, která není politicky ani jinak korektní (film je nepřístupný) a kde se nestydí za to, že chce diváka jen pobavit.

A zábava je to opravdu kvalitní a - nestydím se napsat - sofistikovaná. Podobně jako ti nejlepší Dannyho parťáci.

20 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. "Super Bowl je finálový zápas, kterým vrcholí play-off severoamerické National Football League v americkém fotbalu. Hraje se každoročně od roku 1967. Podobně jako Světová série je i Super Bowl označením nikoli pro celé play-off, ale jen pro finálový souboj dvou nejlepších týmů."

  Prostě něco jako rugby.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. and still nobody cares...

   Vymazat
  2. Pafnuc: No a to se v cem lisi od rugby?

   Vymazat
  3. @Franc: především v počtu lidí (hráčů i rozhodčích) na hřišti, pravidlech, délce utkání, počtu střídání nebo třeba v ochranné výbavě hráčů.

   Vymazat
  4. Je to americký fotbal (pro Američany jenom football), rugby je jiný, i když na první pohled podobný, sport

   Vymazat
  5. JJ: No ale jinak je to úplně totéž.

   Vymazat
  6. Hlavní je, že mají sexy vycpaný ramena.

   Vymazat
  7. OK, zkusím to příkladem, snad zdejší lingvisté konečně pochopí.

   Na šampionátu finále extraligy (něco jako florbal, ale hraje se to na bruslích) atd.

   Vymazat
  8. Pafnuc: Ale nenapsal jsi extraliga jakého sportu, aha!

   Vymazat
  9. Dostal jsem se k tomu až teď, takže asi už jen pro budoucí generace. Ty jsi taky nenapsal, jakého sportu, v tom je ten vtip samozřejmě. Část věty "...akce na šampionátu Super Bowlu (něco jako rugby, ale ještě více nesmyslné)." evokuje, že existuje jakýsi sport, který se jmenuje Super Bowl a toto bylo finále šampionátu v tomto sportu. Nicméně Super Bowl není sport, je to označení právě pro finále šampionátu NFL. Proto jsem dával ten první komentář, ale nebylo pochopeno. Takže můžeme diskutovat o tom, že americký fotbal je něco jako rugby (podle logiky lakros je něco jako vodní pólo), ale Super Bowl není něco jako rugby ani ve snu. Takže můj druhý komentář byl hrozně vtipný. Splněno, vysvětleno, Gross umřel, můžu odhlásit internet.

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Tyyyjo, pro jednou film, kdy Franta uz ve tretine nevedel o cem to bude, v cem je figl, jak to dopadne, to musi bejt neco!

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Když někdo napíše 100 lidí 100 chutí v jakémkoli kontextu, mám pokaždé chuť dát mu přes držku.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 6. Hm. Mě ten scénář teda zas tak vychytanej nepřišel. A - SPOILER - vyřešit problém "z jednoho z padouchů se má na konci nečekaně vyklubat hrdinův otec, ale do hlavní role nám obsadili černocha a padouch tmavé pleti už by byl mezi těma bílejma divákovi přeci jen dost nápadný" tím, že otec pak jen tak mimochodem přidá větu "Sebral jsem tě na ulici a...", to mi nápadně připomíná, jak si v TRHÁKU při natáčení poradili s tím, že je ve scénách pohřbu omylem přítomen sám nebožtík - "Taky jste si všimla, jak je bratr pana Lukeše nebožtíkovi podobný? - A taky napadá na pravou nohu, jako pan Lukeš! - To je ale zvláštní..."

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.