14.2.15

Recenze: Kobry a užovky - 60%

Bratči Hádkové hrají dva bratry, kteří na tom nejsou nejlíp.

Užovka (Matěj Hádek) sice nemá holku ani práci, ale ještě jakž takž zůstává člověkem. A možná bude mít dokonce šanci vrhnout se do skoro legálního podnikání!

Kobra (Kryštof Hádek) je na tom o poznání hůře. Je téměř non-stop opilý nebo zfetovaný (nebo oboje), krade cokoliv kdekoliv, okrádá i vlastní rodinu a od Užovky si půjčuje, protože "jinak někoho okrade". Logic, motherfucker.Filmový Okresní přebor pro mě byl téměř svátkem, takže jsem se těšil, co dalšího Jan Prušinovský natočí (do kin toho moc nenatočil, je aktivní především v televizi, kterou nesleduji). A výsledek je poněkud rozpačitý.


Nechci zde příliš spoilerovat, ale celý film je postaven kolem jedné dramatické události a jejího vyšetřování policií. A kolem toho, co kdo na koho při tom vyšetřování práskne. Vše předcházející má směřovat k této události a vše následující se od ní má odvíjet. A scénář není dostatečně dobrý na to, aby to stačilo (i pokud pominu jisté logicko - kriminalistické lapsy).

Větší část filmu pozůstává ze scének, které nás znovu a znovu utvrzují v tom, co jsou postavy zač. Tedy se znovu a znovu dozvídáme, že Kobra je nenapravidelný recidivista a zmrd, že Užovka mu znovu a znovu dává "ještě jednu šanci" (vždy zbytečně), že matka miluje jen jednoho z nich, že Užovkův kamarád podnikatel je mrdka největší, a tak dále... Jsou to ucházející herecké etudy, ale ne o mnoho víc.Scény, které jsou laděny více do absurdna, nebo dokonce do komediálna, fungují výrazně lépe (libová je například hořce humorná babička obou protagonistů), ale takových scén ve filmu moc není. Přesněji řečeno, některé scény mi připadaly trochu směšné, i když - obávám se - vůbec směšné být neměly.

Ovšem, jistý si nejsem. Vím, že to zní nanicovatě, ale měl jsem z většiny filmu nanicovatý dojem. Vše se vyvíjelo podle očekávané šablony (respektive nevyvíjelo, jen stagnovalo), a do toho čas od času něco, co mě probudilo z letargie. Ale často jsem si nebyl jistý, jestli to vnímám tak, jak bych to vnímat měl, neboť mi to svou atmosférou nesedlo k okolním scénám. Vybočovala ta scéna záměrně? Nebo se nepovedla? Upřímně, bylo mi to jedno, a těšil jsem se, až zase uvidím babičku...

Mezi českými filmy patří Kobry a užovky k lepšímu průměru, ale nenapadá mě nic lepšího, co bych o nich mohl napsat a na konci jsem byl rád, že už to konečně skončilo. Je mi líto...

9 komentářů:

 1. Pokud recenzent nesleduje televizní a seriálovou tvorbu, uniká mu mnoho podstatného a ubozí čtenáři jsou pak ochuzeni o komplexnější údaje, stejně jako Fuka o spoustu zábavy, což se týká, pokud jde o českou tvorbu, hlavně Okresního přeboru, pokud jde o Británii a USA, dalšího zhruba milionu geniálních věcí, kterým se většina filmových shitů vůbec nemůže vyrovnat. Just saying.

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento film je tedy na Fukumetru o 10% horsi nez Bony a Klid 2. Ok, vy si ho platite, vy se nechte krmit jeho lapsy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidíš, to mě ani nenapadlo. Navíc tohle mu nepřipomnělo Promethea a to je co říct.

   Vymazat
  2. Teda Blade Runnera, musím si zvopáknout fukulogii.

   Vymazat
 4. a to zas bude naka sracka neco pres kripluchylaka a na clovek nemusi chodit do kina ani to se tajde muzu podivat z vokna na ulici a uvidim to sam

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ano, pod lokty pěkně polštářek, na parapet hrnek melty, na nos bifokální brýle ála duritka a k ruce telefon s předvolenou 112, kdyby se nedělo vše dle mých představ .. :-)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.