5.2.15

Recenze: Nezlomný [Unbroken] - 60%

Druhý (a první komerční) film režírovaný Angelinou Jolieovou vypráví skutečný příběh Louise Zamperiniho, který toho za svůj téměř stoletý život (zemřel loni ve věku 97 let) hodně prožil: Byl úspěšným atletem, za války letcem, ztroskotal na moři, byl terorizován v japonském zajetí, ale NEBYL ZLOMEN (podobně jako třeba Bruce Willis v Unbreakable).


Nezlomný by chtěl být duševně povznášejícím velkofilmem ve stylu hollywoodských podívaných minulých desetiletí, ale daří se mu to jen částečně. A i kdyby se mu to podařilo stoprocentně, pravděpodobně by v roce 2015 působil podivně archaicky.

Celý film se nese v předvídatelném rytmu dramatických událostí a flashbacků z "lepších časů", ve kterých jsou pohlední mladí lidé (Zamperiri a jeho přátelé) vystavováni nejrůznějším nepřízním osudu. Ale ať jsou to jakkoliv brutální a hnusné nepřízně, pořád to všechno vypadá trochu jako televizní reklama na vodu po holení, je to sterilní, "na jistotu" a prvoplánovitě citopudné.Angelina se pečlivě vyhýbá jakékoliv kontroverzi a jakýmkoliv pochybám o dokonalosti hlavního hrdiny. Všichni Zamperinimu ubližují prostě proto, že jsou padouši, zlí lidé a dělá jim dobře ubližovat hodným lidem.

Ve filmu je ledacos vydařeného: Především snová kamera Rogera Deakinse, lyrická hudba Alexandra Desplata a andělské obličeje hlavních představitelů, kteří se jistě budou líbit divačkám a gayům (čímž rozhodně nechci kritizovat jejich herecké schopnosti, které jsou slušné).

Po celých dlouhých 135 minut se ale film nikdy nestane ničím víc, než součtem svých průměrných až nadprůměrných elementů. Nijak mě nestimuloval intelektuálně ani jinak (jsem nyní hetero), ničím mě nepřekvapil (kladně ani záporně) a nevzbudil ve mně ani nejmenší zájem o osudy skutečného Zamperiniho.

12 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. "jsem nyní hetero"
  To jako od prvního února nebo od zhlédnutí tohoto filmu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je vyznání lásky ty vole!!

   Vymazat
  2. Doporuču založit Hetero Pride a příjít ve slipech s čivavou. Aspoň nebudou všem připadat divný jen gayové. Úplně vidím ty komentáře na novinkách, co by všechny kastrovaly, zavíraly, léčily a zabavovaly zneužívané psy...

   Vymazat
 3. Obávám se, že těch šedesát tentokrát asi skutečně odpovídá. Proč tohle netočil Eastwood? Takhle je to bohužel jen nepovedená pocta. Jolie se nadchla příběhem Zamperiniho - a ten stařík byl opravdu neuvěřitelný - a své skrovné schopnosti režisérky věnovala jeho oslavě. Ale ono prostě nestačí jen seskládat dohromady Pearl Harbor, Forresta Gumpa a Most přes řeku Kwai. Až to - někdy mnohem později - uvidím, asi přeskáču rovnou až k leteckým scénám s B-24.

  OdpovědětVymazat
 4. " andělské obličeje hlavních představitelů, kteří se jistě budou líbit divačkám a gayům"
  ... takže keby to točila Leni Riefenstahl tak by ju Susan Sontag obvinila z fašistického esteticizmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně má Fuka divnej vkus. Ten hlavní hrdina je za mě dost nehezkej.

   Vymazat
 5. Já chci radši reportáž od soudu!

  OdpovědětVymazat
 6. gratuluji k výhře, soudkyně zdá se pochopila princip podvodu

  OdpovědětVymazat
 7. http://ekonomika.idnes.cz/fuka-nemusi-vracet-penize-za-bitcoiny-ziskane-podvodnikem-pa0-/ekonomika.aspx?c=A150205_165309_ekonomika_rny#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.