22.2.15

Recenze: Teorie všeho [The Theory of Everything] - 60%

Životopisný příběh Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne) se zvláštním důrazem na vztah s jeho manželkou Jane (Felicity Jonesová), se kterou měl tři děti, ale později ji opustil.


Film byl natočen podle manželčiny autobiografické knihy, což vysvětluje, proč je téměř výhradně o jejich milostném a manželském vztahu a všechno ostatní (například nějaká věda a detaily o chorobě) je v něm jen okrajově. Kdybyste netušili, kdo to ten Hawking je, asi by vám většinu filmu unikalo, proč je tak slavný a proč se kolem něj děje to, co se děje.


Je bez debaty, že šlo o životní hereckou příležitost a Redmayne se jí zmocnil s maximálním nasazením. Nejen, že je Hawkingovi hodně podobný, ale má pečlivě nastudované i jeho (ne)pohyby v různých stádiích nemoci. Naopak Felicity Jonesová se drží tradičního hollywoodského trendu a je výrazně fešáčtější, než skutečná Jane Hawkingová.

Film příliš neodpovídá skutečnosti ani knize, podle které vznikl. V knize je Hawking líčen místy jako docela hajzl. Ve filmu se všichni pořád mají rádi, jen občas trochu posmutní nebo si popláčou a pak se vznešeně džentlmensky rozejdou / sejdou s jiným. A znovu opakuji, pokud vás zajímá, jak Hawking přišel na své objevy a "Stručnou historii času", tohle není film, kde se to dozvíte. A když mluví přes svůj hlasový syntezátor, je to "umělecky upraveno", takže mluví víceméně v reálném čase, i když je nám předtím vysvětlováno, jak zdlouhavě musí vybírat písmeno po písmenu...


Z filmu jsem měl podobně smíšené pocity jako z nedávného Nezlomného. Je profesionálně natočen, není v něm nic, co bych označil za vyloženě nevydařené, ale je to jen série typicky hollywoodských zvratů, které se typicky hollywoodsky pohádkově vyřeší. Některé dojemné okamžiky správně fungují, ale uvědomil jsem si, že by stejně dobře fungovaly i kdyby jim nepředcházela hodina filmu. Fungují totiž, protože známe skutečného Hawkinga a jeho přibližný osud. Ne proto, že by nám jeho osud byl výstižně přiblížen tímto filmem.

O dost radši bych se podíval na kvalitní dokument o Hawkingovi.

26 komentářů:

 1. Kua Franto, obvykle nějaký ten překlep neřeším, ale todle teda - Nezlomoný, finguje, detaily o choroba... aspoň jednou by si to po sobě přečíst asi chtělo, kor když to neni úplně nejdelší recenze roku ani měsíce :/

  OdpovědětVymazat
 2. Recenze vypada jako neco co se sesmoli kdyz rychle utece z pelechu s lifestylovou zombie a hned zase zpatky. Zminka o tom, ze je film k zakoupeni na internetu zadna. Dramaticka scena s Penthouse se taky z recenze vytratila.

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrá, někdo mě v kontrole textu předešel. Co tedy dodat? Jak, "kdybyste netušili"? Stephen Hawking možná ve fyzice nedosahuje génia jiných, jako je třeba Edward Witten, ale mediálně je v tuto chvíli nejznámější ze všech žijících fyziků. Vždyť i v Superhero movie (2008) je jeho postava, a není to špatná role! Kromě toho existují dokumenty o Hawkingovi i dokumenty komentované Hawkingem. Ty by měl znát každý teplák. Hawking je nejen velmi významný fyzik, ale jeho každodenní boj a celoživotní situaci si stěží dokážeme představit. A především je příkladem a povzbuzením pro všechny podobně postižené (a také pro nás ostatní!). Jeden celovečerní film si rozhodně zaslouží. A ten zas trochu propracovanější recenzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože chci. Protože často cítím potřebu opravit, doplnit, komentovat. Protože někdy v noci nespím a protože někde ve mně je grafoman, který píše o 106! Nebo spíše nad 666!

   Vymazat
  2. Já třeba znám docela dost lidí, kteří neví, kdo je Stephen Hawking, i když se tomu docela těžko věří.

   Vymazat
  3. Tak tomu říkám sada hlubokých a originálních myšlenek. Jestli kvůli tomu nespíš, tak potěš koště. Mánie se dá léčit. Spimfurt ti možná poradí...

   Vymazat
  4. Grime tenhle prispevek byl trochu trapas ..... proc by mela "vetsina" znat dokumenty o H nebo komentovany H. ?

   Vymazat
  5. Řekl jsem většina tepláků, Hustotlesi, a trvám na tom. Vždyť jsou všechny na YouTube a jsou přibližně stokrát lepší než Okna vesmíru dokořán - u kterých mnozí skončili, pokud jde o poznávání vesmíru. Ale vesmír je přece tak zajímavý! Neodvážil bych se vám cpát knihy Johna Gribbina, Johna Barrowa, Timothyho Ferrise, Stevena Weinberga nebo Briana Greena, ale třeba dokument Into the Universe with Stephen Hawking, vyprávěný ve většině času Benedictem Cumberbatchem (!), je prostě fantastický.

   Vymazat
  6. Jo, Kabukimono, znovu musím položit svou otázku, protože má zvědavost mi prostě nedá pokoj: ty jsi doopravdy žena?

   Vymazat
  7. Co pro tebe představuje termín žena?

   Ale i pokud jsem bůh ve tvaru pyramidy a vyťukávám písmenka silou myšlenek:
   A, ti do toho je hovno
   B, pořád jsem na tom duševně líp jak ty

   Vymazat
  8. hlavně ať nejsi žena ve tvaru pyramidy

   Vymazat
  9. Grime třeba někomu je nějakej vesmír uplne u prdele , to Te nenapadlo? A nemusí hned kvůli tomu byt menecenny

   Vymazat
  10. Jasně požadovat jistotu ohledně identifikace pohlaví na začátku třetího tisíciletí je přežitek minulých paternalistických století. Kabukino all you need is love, ale důkazy lásce taky nesvědčí (apropo sposta lidí jsou tak mimo, že chtějí být asexuální - popřejme jim hodně štěstí). Tomu se říká dvojté obklíčení.

   Vymazat
 4. K tomu film vs. kniha - ono tohle filmove zpracovani je delane podle druhe verze knihy ty exmanzelky. Respektive podle druheho memoiru. V tom prvnim (podle kteryho vznikl Hawking se Sherlockem) byl Hawking vyraznejsi hajzl, ano, ona se tam soustredila zejmena na ty negativni stranky vztahu ale pro Travelling to Infinity to predelala a znacne zpozitivnila… takze zrovna v tomhle rozpor nevidim…. ale ano, bylo tam dost jinych hollywoodskych predelavaku, to je jasny…..

  OdpovědětVymazat
 5. "asi by vám většinu filmu unikalo, proč je tak slavný a proč se kolem něj děje to, co se děje.... "
  mne to unika aj bez filmu a to sa o fyziku okrajovo zaujimam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tak. Pana Hawkinga fyzici neradej ani do top 20. Zajimave myslenky ma ale nidky s nicim prevratnym neprisel a svoje teorie je schopnej maximalne po case vyvracet... Teoretik a fantasta dobrej.

   Vymazat
  2. Hawkingova radiace není nic převratného?

   Vymazat
  3. Každý trochu významnější fyzik je teoretik a fantasta.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. "ale nidky s nicim prevratnym neprisel"

   To se pleteš, Francis Nidky přišel s parádním receptem na hovězí líčka, páč to byl vyhlášený pařížský kuchař v restauraci U Maxima. Ale proč ho zmiňuješ ve spojitosti s Hawkingem netuším...

   Vymazat
 6. Ak hladas lepsi film o Hawkingovi, ktory sa venuje viac nejakej tej vede a chorobe, tak rozhodne odporucam televizny film z produkcie BBC - http://www.imdb.com/title/tt0395571/
  Paradoxne, Hawkinga tam zahral Cumberbatch, este predtym nez sa stal hollywoodskym hitom :)

  OdpovědětVymazat
 7. O jisté bezradnosti ve zpracování svědčí i využití profláklé orchestrální dojákovky Arrival of the birds při závěrečné retrospektivě. V době, kdy ji používá každé druhé youtube video je to poněkud přehmat
  http://youtu.be/TzBInt4zljQ

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.