1.2.15

Recenze: Spongebob ve filmu - Houba na suchu [Spongebob: Sponge out of water] - 60%

Především se sluší upozornit, že je vpodstatě jedno, jestli znáte televizní animovaný seriál "Spongebob Squarepants" a jestli jste viděli jeho první celovečerní film (protože tento je už druhý). Je to vpodstatě jedno, protože celý film je tak strašlivě absurdní, bizarní, dadaistický, WTF a podobně, že vám nějaké dřívější seznámení s hrdiny není moc platné (kdo je padouch a kdo ne, to odhalíte během pár sekund).

Například si nepamatuji, jestli v předchozím filmu také byla ta veverka ve skafandru. Pokud tam byla, možná mi uniklo pár specifických narážek v tomto filmu, ale nijak mi to žíly netrhá.


První film byl klasicky (ne-CGI) animovaný a až v závěru se hrdinové ocitli v reálném světě a potkali Davida Hasselhoffa. Dvojka je v tomto ohledu ještě dál. Většina filmu je sice klasicky animovaná, ale ve 3D (nikoliv CGI), ale celým filmem se prolíná dobrodružství živého live-action piráta (Antonio Banderas) a jeho zpívajících (CGI) racků, aby se s ním a s jeho lodí na kolech nakonec naši hrdinové utkali v reálném přímořském městečku, s reálnými kaskadéry, ve skutečném 3D, a naši hrdinové jsou zde CGI a ještě v tuto chvíli zmutují v superhrdiny, takže...


No, je fakt těžké to vysvětlit. Trailer trochu pomůže.


Valná většina filmu je ale opět klasicky animovaná.

Absurdní humor spočívá v tom, že nikdy netušíte, co se stane příští sekundu (například se hrdinové propadnou časoprostorem a setkají se s hyperinteligentním delfínem v pláštěnce) a jak ty šílenosti budou posléze pospojovány. Při vší té bláznivosti je totiž druhý Spongebob zajímavě konzistentní a například ten delfín se později objeví a řekne poslední slovo...

Navíc hrdinové velmi často "prolamují čtvrtou zeď", mluví na diváka, dělají si srandu z filmu, ve kterém vystupují, a tak dále.

Dost to připomíná podobně ztřeštěné "Aqua Teen Hunger Force" nebo "Sealab 2021" (ale výpravnější), ale problém je zřejmý: To, co je úžasné při deseti-patnáctiminutových dávkách, není zdaleka tak úžasné při 80minutové stopáži. A ať je to všechno jakkoliv nápadité, po půlhodině již nastante sensory overload a smysly poněkud otupí...

Není mi známo, jestli budou nasazeny nějaké kopie bez dabingu, ale přimlouval bych se za ně, neboť ve filmu je spousta velmi bizarních verbálních vtipů, které prostě NEŚLY přeložit a předabovat.

9 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Plankton je super postava, ale tomu ty, kadibudkové kimono, nerozumíš.

   Vymazat
 2. Takže 80 minut u spongeboba je problém, ale 110 minut mlácení klacky do plechu nevadí?

  OdpovědětVymazat
 3. Je potřeba se nejdřív zkalibrovat proti etalonu, abychom porozuměli hodnocení toho filmu. Takže Franto, kolik % bys dal běžnému kvalitnímu 12minutovému dílu Sponge Boba? Za sebe jim dávám kolem 90 - 140 %, aby bylo jasno. První celovečerní film pak má v mých očích 100 % (dal bych 120 %, ale kazí to těch pár minut na konci, kdy jsou mimo moře).

  OdpovědětVymazat
 4. Recenzovat Spongebob film z pozice člověka, kterému je zjevně neznámý samotný princip Spongeboba, tj. že je ex definitione čisté dada, je velmi ožehavý úkol.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ani ne. Aspon pak jiny clovek, kteremu je neznamy samotny princip Spongeboba vi co muze od filmu ocekavat.

   Vymazat
 5. Tak tomuto filmu nedám víc než 30 %. Něco zásadního je v něm špatně. Absence humoru, nepochopitelné dějové zvraty (animované filmy se taky přestříhávají po první testovací projekci?). Klasická hollywoodská honička ve městě WTF? Zlatý první celovečerní film se zabijákem, který má na podrážce boty napsáno "tvoje hlava zde". Tahle "dvojka" je hrozný odpad. A nesehnali ani českého dabéra Patrika #fail.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.